Πήρε την 15η νίκη η ΠΑΕ Βόλος κερδίζοντας με 3-0 την Σπάρτη

πήρε-την-15η-νίκη-η-παε-βόλος-κερδίζοντα-585864

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, η ΠΑΕ Βόλος επικράτησε εύκολα της Σπάρτης με 3-0, στην 22η στροφή του πρωταθλήματος της FootballLeague, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +8 από τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος ηττήθηκε χθες εντός έδρας από τον Καραϊσκάκη.

Η ΠΑΕ Βόλος επέστρεψε στις νίκες έπειτα μετά από έναν μήνα ακριβώς, έχοντας τρεις σερί ήττες και μια ισοπαλία σε αυτό το διάστημα, αλλά χθες οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ήταν ανώτεροι και με τα γκολ των Πίτου Γκαρσία (9’), Καρρίκι (42’) και Φράγκου (83’ πεν.) πανηγύρισε ξανά. Από την άλλη πλευρά, οι Λάκωνες δεν φάνηκαν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν μια δίκαιη ήττα, με τα περιθώρια για παραμονή να στενεύουν.

Με γκολ για τους κυανέρυρθους ξεκίνησε το παιχνίδι στη Νεάπολη. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία στο 9’, ο πολύπειρος χαφ νίκησε τον Σφέτσο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και πριν το τέλος του ημιχρόνου έκαναν το 2-0, με σουτ του Καρρίκι από κοντά. Η Σπάρτη δεν μπορούσε να απειλήσει και είδε την ΠΑΕ Βόλος να έχει εύκολο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τους Λάκωνες να θέλουν να πετύχουν γκολ, δίχως όμως να απειλούν την εστία του Πίτκα. Στο 83’ ο Φράγκος από την άσπρη βούλα έκανε το 3-0, παράβαση την οποία κέρδισε ο ίδιος.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΣΠΑΡΤΗ 3-0

Σκόρερ: 9’ Πίτου Γκαρσία, 42’ Καρίκι, 83’ πεν. Φράγκος

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας)

Βοηθοί: Γούτας (Χαλκιδικής), Σκορδίλης (Κέρκυρας)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ: (Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης, Καρρίκι, Ενγκουεμ, Κόκας, Δόρης, Πίτου Γκαρσία (46’ Λούκας), Πέντα, Ηλιόπουλος (61’ Κορέλας), Κότο, Μάντζης (46’ Φράγκος)

ΣΠΑΡΤΗ (Αποστολάκος): Σφετσος, Γκιατά, Καλούσης, Φράγκουλης, Νάτσης, Ντούσκας, Τιεντσέ, Βαλμάς, Ζαχαριουδάκης, Κρασνίκι (75’ Ρόμο), Δαδάκος (55’ Λώλος).

Οι υπόλοιποι αγώνες

Ο Απόλλων Πόντου επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού και βρίσκεται στην 3η θέση. Το ματς έγειρε υπέρ της ομάδας της Καλαμαριάς με το σουτ του Κυβελίδη στο 44ο λεπτό και μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι δραματικά, ενώ περίπου την ίδια ώρα ο Τζιώρας σημείωνε το τέρμα στη Λάρισα, που αποδείχθηκε καθοριστικό επίσης, με τον Απόλλωνα να χάνει από τον Καραϊσκάκη.

Αντιθέτως, η Παναχαϊκή δεν εκμεταλλεύτηκε τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των ομάδων της κορυφής, αφού κι η ίδια είχε βαθμολογική απώλεια στο εντός έδρας ματς με τη Δόξα, καταφέρνοντας να… τσιμπήσει έναν βαθμό (2-2)στο φινάλε. Η ομάδα της Δράμας, η οποία είναι στη μέση της βαθμολογίας, αποδείχθηκε πολύ σκληρό… καρύδι και έφτασε μια ανάσα από μεγάλο «διπλό», αν και έπαιξε με 10 από το 15ο λεπτό.

Ο Δούμτσιος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9’ με σουτ και έξι λεπτά μετά αποβλήθηκε. Ο Ελευθεριάδης ισοφάρισε στο 38’ με πέναλτι και έπειτα από κόντρα ο Λεμονής έδωσε προβάδισμα στη Δόξα στο 61’. Ο Ελευθεριάδης χάρισε με δεύτερο προσωπικό γκολ, το οποίο προήλθε από πλασέ, τον βαθμό στην ομάδα της Αχαΐας.

Δεύτερη «κολλητή» νίκη για τον Ηρακλή, ο οποίος μετά το 1-0 στη Σπάρτη την περασμένη Κυριακή, νίκησε 2-1 τον Αήττητο Σπάτων στη Θεσσαλονίκη. Ο Γκναμπούγιου άνοιξε το σκορ στο 13’ με κεφαλιά και ο Μπορίκο εκτέλεσε για το 2-0 στο 26ο λεπτό, ενώ ο Ρούνεϊ μείωσε στο 42’ για τους φιλοξενούμενους.

O Εργοτέλης επικράτησε άνετα στο ντέρμπι της Κρήτης με 4-1 του Ηροδότου. Το γρήγορο γκολ του Μανουσάκη στο 11’ και η αποβολή του Νύκταρη στο 13’, βοήθησαν τους γηπεδούχους να φθάσουν και σε δεύτερο τέρμα, όταν στο 25’ σουτ του Ιατρούδη βρήκε δίχτυα. Στο 73’ ο Ροβίθης έκανε το 3-0 και στο 77’ έμειναν και οι γηπεδούχοι με δέκα, λόγω αποβολής του Μπάτζιου. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία με τον Γκούφα να μειώσουν, αλλά στο 88’ ο Μουκίδης ήταν πιο εύστοχος και έγραψε το 3-1. Ο Μπαχανάκ με σουτ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου, ένα γκολ του Μαρκόφσκι ήταν αρκετό για τα Τρίκαλα που χάρη στο εντός έδρας 1-0 απέναντι στον Πλατανιά πήραν μεγάλη ανάσα. Επίσης, με γκολ του Παπαχρήστου στο 94’, ο Κισσαμικός κέρδισε 1-0 την Κέρκυρα, σε ματς θρίλερ με τους Νίκο Αναστόπουλο και Κουσκουνά να αποβάλλονται για διαμαρτυρίες στις καθυστερήσεις.