Η ΠΑΕ Βόλος στη Super League πανηγύρισε την άνοδο με εξάρα (φώτο)

η-παε-βόλος-στη-super-league-πανηγύρισε-την-άνοδο-558649

Στη μεγάλη κατηγορία και στη SuperLeague προβιβάστηκε και μαθηματικά η ΠΑΕ Βόλος, μετά και την επικράτηση επί του Αιγινιακού, στην 26η αγωνιστική της FootballLeague, σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη άνοδο στη σύντομη ιστορία της μετά το 6-0 επί του Αιγινιακού.

Οι κυανέρυθροι μετά και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρίσκονται στο +10 από τη δεύτερη θέση με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν, αλλά στην τελευταία στροφή αντιμετωπίζουν τον Αήττητο, ο οποίος έχει υποβιβαστεί και θα προσθέσουν τρεις βαθμούς άνευ αγώνα. Οσον αφορά το παιχνίδι με τον Αιγινιακό, η ΠΑΕ Βόλος δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο σημείωσε πέντε από τα έξι τέρματα του και έφτασε εύκολα στη νίκη ανόδου.

Το ματς

Ανώτερη ήταν η ΠΑΕ Βόλος στο πρώτο μέρος, χάνοντας στο 16’ με τον Ντεντάκη καλή ευκαιρία για το 1-0, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 26’ ο Κότο δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως και στο 30’ ο Καμπαγιέρο, με τους δύο παίκτες να μην μπορούν να κάνουν το 1-0. Αυτό τελικά συνέβη στο 37’, με τον Πίτου Γκαρσία να είναι εύστοχος σε πέναλτι, που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Ο Αιγινιακός από την άλλη είχε την καλύτερη του φάση στο 39’, αλλά ο Παπαδόπουλος από καλό σημείο έστειλε την μπάλα πάνω στον Πίτκα.

Εμφανώς καλύτερη πλέον στο δεύτερο ημίχρονο η ΠΑΕ Βόλος, προσπαθούσε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα, προκειμένου να κλειδώσει την υπόθεση νίκη κι αυτό ήρθε στο 62’, με τον Μάντζη να σκοράρει το 2-0 και να βάζει τις… βάσεις για ένα ακόμη «τρίποντο» της ομάδας του. Στο 64’ ο ίδιο παίκτης έκανε το 3-0, ενώ ο Φράγκος έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, με τα τέρματά του στο 69’ και το 71’. Στο 85’ ο Μάντζης σημείωσε χατ-τρικ, για το 6-0 της ομάδας του επί του Αιγινιακού, που ήταν και το τελικό, σηματοδοτώντας την έναρξη των πανηγυρισμών με μπλουζάκια που ανέγραφαν SuperLeague και Campeones 2019 και τη σαμπάνια να ρέει άφθονη.

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ-ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 6-0

Γήπεδο Νεάπολης

26η Αγωνιστική FootballLeague

Σκόρερ: (37’ (πεν.) Πίτου Γκαρσία, 62’, 66’, 85’ Μάντζης, 69’, 71’ Φράγκος)

Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών)

Βοηθοί: Κρυωνάς (Σερρών), Μάνος (Λάρισας)

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ: Πίτκας, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Ενγκουεμ, Κόκας, Καμπαγιέρο, Πίτου Γκαρσία (55’ Πέντα), Ηλιόπουλος (62’ Φράγκος), Λούκας, Κότο (72’ Πίσπας), Μάντζης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Στάνιτς (22’ λ.τρ. Εππας), Πετρούσης, Προσκυνητόπουλος, Βελκόσκι, Πολύζος, Παπαδόπουλος, Τσολακίδης, Πιαστόπουλος, Κούστας

Ισόπαλο το ντέρμπι

Μετά την κατάκτηση της ανόδου από την ΠΑΕ Βόλος, η μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον, με τον Πλατανιά να περνάει στη 2η θέση, αφήνοντας ένα βαθμό πίσω τον Απόλλωνα Λάρισας.

Ο Εργοτέλης βρέθηκε πολύ κοντά σε μεγάλο «διπλό» στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας με το οποίο θα αύξανε τις πιθανότητες για να πετύχει τον στόχο της, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 89ο λεπτό και μετρίασαν τη ζημιά, διατηρώντας στο -4 τους Κρητικούς.

Ο Μανουσάκης με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10’ για την ομάδα του Παπαβασιλείου και ο Μπραμπίγια έδωσε την απάντηση στο 40’ με σουτ και ο Τσέλιος έδωσε προβάδισμα στο 68’. Ωστόσο, ο Χατζής έφερε την κατάσταση στα ίσα ένα λεπτό πριν μπει το ματς στις καθυστερήσεις.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αποτέλεσμα η Παναχαϊκή, μένοντας στο 0-0 στα Τρίκαλα και χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος και συνεχίζει να συγκατοικεί στην πέμπτη θέση με τον Εργοτέλη η ομάδα της Αχαΐας. Λευκή ισοπαλία και στην αναμέτρηση της ΑΕ Καραϊσκάκης με τη Δόξα Δράμας, αλλά οι δύο ομάδες παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ εύκολη νίκη, όπως αναμενόταν, για τον Ηρόδοτο κόντρα στην Σπάρτη με 4-1, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος ουσιαστικά. Και λέμε πολύ εύκολη, αν και η δυναμική των δύο ομάδων είναι μεγάλη, αλλά η διαφορά τους στη βαθμολογία είναι μικρή.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι λόγω των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν, παρουσιάστηκαν με δέκα παίκτες. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι παρέμειναν ολοζώντανοι για παραμονή, αφού μειώθηκε στον έναν βαθμό από τα δωδέκατα της βαθμολογίας, Τρίκαλα.