Όρθιος στο ντέρμπι με γκολ στο 90’ ο Παναθηναϊκός

όρθιος-στο-ντέρμπι-με-γκολ-στο-90-ο-πανα-510247

Ο Παναθηναϊκός, μία αγωνιστική μετά από τη νίκη του στο αιώνιο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, άλωσε και το κάστρο της ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι με φινάλε… ακατάλληλο για καρδιακούς! Οι «πράσινοι», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Μπεργκ, «έκλεψαν» τη νίκη στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, και ενώ προηγουμένως είχαν δει την ΑΕΚ να επιστρέφει από το 0-2 και να ισοφαρίζει σε 2-2!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν της ανύπαρκτης ΑΕΚ με 2-0 χάρη στα γκολ των Κλωναρίδη, Μπεργκ. Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι άλλαξαν. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που κυριάρχησαν και οι φιλοξενούμενοι που εξαφανίστηκαν. Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση με τους Χριστοδουλόπουλο, Πέκχαρτ και ενώ πάλευε για την ολική ανατροπή, ο Σουηδός, με το δεύτερο γκολ του και 20ό στο πρωτάθλημα, «υπέγραψε» τη νίκη για την ομάδα του. Έτσι, οι πράσινοι αύξησαν τη διαφορά τους από την Ένωση στους πέντε βαθμούς μετά το ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα στην Τούμπα τη Λάρισα με 2-0, ενώ στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της Κυριακής, ο Πανιώνιος επικράτησε του Ατρόμητου με 2-1 και εξασφάλισε την παρουσία του στα playoffs. Μεγάλο «διπλό» του Ηρακλή στην Κέρκυρα με 0-3, ενώ ισόπαλοι αναδείχθηκαν Παναιτωλικός και Αστέρας στο Αγρίνο με 1-1.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου ο ΠΑΣ έμεινε όρθιος με γκολ στο 91’ απέναντι στην Ξάνθη, ο Λεβαδειακός επικράτησε με 3-1 της Βέροιας, ενώ ο Ολυμπιακός, αν και καρδιοχτύπησε, κέρδισε με 2-1 τον Πλατανιά στην επιστροφή του Τάκη Λεμονή στον πάγκο των ερυθρόλευκων.