«Χτύπησε» τέσσερις φορές ο Διαγόρας

χτύπησε-τέσσερις-φορές-ο-διαγόρας-232188

Με εμφατικό τρόπο εξασφάλισε την παρουσία του στους προημιτελικούς του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ο Διαγόρας επικρατώντας με 4-0 της Δάφνης στο γήπεδο του Στεφανοβικείου. Η πίεση της ομάδας του Λευτέρη Καλογήρου απέδωσε καρπούς στο 35’, με τον Γάρο να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και να γράφει το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Δάφνη έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Καρακίτσιο να πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και τους αμυντικούς του Διαγόρα να διώχνουν την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας δεν επαναπαύτηκε στο προβάδισμα και σημείωσε άλλα τρία τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 55’ ο Καλλιακούδας με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα του Διαγόρα και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών έχασαν μια ακόμα πολύ καλή ευκαιρία για γκολ όταν ο Τσιγαρίδας πέρασε τους αμυντικούς του Διαγόρα και σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, αμφότερα με τον Σπύρο Καραπλιάγκο. Με τη συμπλήρωση ογδόντα οκτώ λεπτών ο αμυντικός μέσος των γηπεδούχων έκανε το 3-0 με φανταστικό σουτ εικοσιπέντε μέτρα εκτός περιοχής για να γράψει ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 4-0 με νέο σουτ αυτή τη φορά από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Σκόρερ: (35’ Γάρος, 55’ Καλλιακούδας, 88’, 90+ 2’ Σπ. Καραπλιάγκος)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καλογήρου): Παναγιωτόπουλος, Δημητριάδης (70’Ακριβούσης), Κ. Καραπλιάγκος, Πρασσάς, Χολέβας, Σπ. Καραπλιάγκος, Γουτούλης (68’ Κουβελάς), Τρελόπουλος (60’ Καναβός), Πάσχος, Καλλιακούδας (83’ Καρατζιώλης), Γάρος

ΔΑΦΝΗ (Σταμπουλής): Ξανθάς (75 λ.τρ. Αβδελλάς), Φιλοσόγλου, Τσιτσιρίκης (82’ Αλημπάκης), Λούκας, Γκιάστας (60’ Τερλεξής), Παπαστεργίου, Τσιγαρίδας (77’Κουσιαλάκης), Τσαρέλας, Αυλογιάρης, Καρακίτσιος, Μόσχοβος