Πρωταθλητής χειμώνα ο Θρύλος

πρωταθλητής-χειμώνα-ο-θρύλος-193046

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε, με γκολ του Μάριν, τον ΠΑΣ στο «Γ.Καραϊσκάκης», για την 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Σούπερ Λιγκ. Ο Παναθηναϊκός έμεινε για έκτο ματς χωρίς νίκη αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με τη Ξάνθη στα Πηγάδια, ενώ ο Παναιτωλικός πήρε βαθμό στην Τρίπολη σταματώντας το σερί του Αστέρα. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον αγώνα Λεβαδειακός – Πανιώνιος (19:30). Αναλυτικότερα:

Κέρκυρα-Ατρόμητος 1-3

(59’, 62’ Ντάουντα, 90+3’ Βασιλακάκης, 77’ Σιόντης)

Με δύο τέρματα του Ουάρντα σε 3 λεπτά και λόμπα του Βασιλακάκη στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ατρόμητος πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Κέρκυρας επικρατώντας με 3-1.

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 0-0

Κόλλησε στο μηδέν η ΑΕΚ που ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και έπεσε από την κορυφή.

Πλατανιάς-ΠΑΟΚ 0-1

(56’ Μαλεζάς)

Με τον Μαλεζά να σκοράρει έπειτα από επτά χρόνια, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Πλατανιά, επικρατώντας με 1-0. Λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων στο 5’, ενώ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Καρυπίδη στο 44’.

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

(63’ Μάριν)

Με τον Μάριν να δίνει τη λύση με υπέροχο γκολ ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα (1-0) στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και σε συνδυασμό με την γκέλα της ΑΕΚ τελείωσε τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας. Δοκάρι ο Ανσαριφάρντ, με την μπάλα να φαίνεται πως έχει περάσει τη γραμμή.

Αστέρας-Παναιτωλικός 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός. για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Αποβλήθηκε ο Μπεχαράνο στο 84’.

Λαμία-ΑΕΛ 0-2

(18’, 31’ Ντέλετιτς)

Με πρωταγωνιστή τον Ντέλετιτς που σκόραρε 2 φορές η ΑΕΛ πέρασε από την έδρα της Λαμίας επικρατώντας με 2-0 και συνέχισε τιε καλές εμφανίσεις.

Ξάνθη-Παναθηναϊκός 1-1

(18’ Αλτμαν, 78’ Γέντρισεκ)

Κόλλησε στα Πηγάδια ο Παναθηναϊκός που ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Ξάνθη Ο Άλτμαν με σουτ από το ημικύκλιο άνοιξε το σκορ για το “τριφύλλι” στο 18’ ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Γέντρισεκ με κεφαλιά στο 78’, τεράστια ευκαιρία έχασε στις καθυστερήσεις ο Χίλιεμαρκ.