Πέρασε και από την Ιτέα, με… γκολάρα του Γκαρσία

πέρασε-και-από-την-ιτέα-με-γκολάρα-το-170921

Ρεπορτάζ: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΣΤΟΥΜΠΟΣ

Με το δεξί ξεκίνησε για το 2018 ο ΝΠΣ Βόλος, που επικράτησε στην Ιτέα του τοπικού Αστέρα με 1-0 και επέκτεινε το σερί νικών του. Σκόρερ για τους κυανέρυθρους ο Πίτου Γκαρσία με τρομερό σουτ εκτός περιοχής στο 10ο λεπτό.

Ο αγώνας άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 3ο λεπτό, με τον Μπογντάνι να βγάζει τετ α τετ τον Αλεξίου και αυτός απέναντι στον Μπουργάνη να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με τον Δεμηρτζόγλου να βρίσκεται στο ύψος του πέναλτι, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στο 9’ οι παίκτες του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Γκαλίτσιου μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει τη συνέχεια του παιχνιδιού, ενώ στην επόμενη φάση ο ΝΠΣ άνοιξε το σκορ. Ο Πίτου Γκαρσία από πολύ μακριά, δοκίμασε το αριστερό του πόδι, με τη μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Λίβα. Ο Αστέρας προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο 22’ ο Αντωνίου έκανε το σουτ μέσα απ’ τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στον Δημόπουλο και να βγαίνει κόρνερ.

Στο 35’ ο Δεμηρτζόγλου βγήκε τετ-α-τετ με τον Λίβα όμως το πλασέ του ήταν απογοητευτικό, χάνοντας την ευκαιρία για το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν εκ νέου μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Μάντζη να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Ηλιόπουλο όμως ο τελευταίος από κοντά έστειλε τη μπάλα ψηλά, με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις, με την πρώτη να σημειώνεται στο 63’ με το σουτ του Ντεντάκη να μην ανησυχεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 81’ ο Πέντα με εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 χάθηκε στο 89’ με τον Κολλά να αστοχεί από την μικρή περιοχή.

ΑΣΤΕΡΑΣ-ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ 0-1

Σκόρερ: (10’ Πίτου Γκαρσία)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ: Αρκουμάνης, Αντωνόπουλος, Ζανιάς (81’ Κοντογιώργος), Πανάκης, Μπογκντάνι (76’ Γρίβας), Γεωργουσόπουλος, Χαραλαμπίδης (86’ Χαρδαλούπας), Αλεξίου, Αντωνίου, Σείτι (63’ Μαλισσόβας)

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ : Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ζέρης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Πίτου Γκαρσία (86’ Τζελίδης) Πέντα, Δεμηρτζόγλου, (72’ Σαλαμούρας) Ηλιόπουλος (75’ Μελισσόπουλος), Μάντζης (70’ Κολλάς)

8 γκολ: Μάντζης (Βόλος ΝΠΣ)

7 γκολ: Φλίγκος (ΓΣ Αλμυρού), Αλεξίου (Αστέρας Ιτέας).

6 γκολ: Πίτου Γκαρσία (Βόλος ΝΠΣ), Ηλιόπουλος (Βόλος ΝΠΣ), Κωστούλας (Αμβρυσσέας Διστόμου).

5 γκολ: Χατζηλάμπρος (Θήβα), Σεΐτι (Αστέρας Ιτέας).

4 γκολ: Ντεντάκης (Βόλος ΝΠΣ), Μέτσε (Νίκη Βόλου), Κιπτίου (ΓΣ Αλμυρού), Σίλβα, Βεζιρτζόγλου (ΑΟ Θήβα), Χίσι (Αμβρυσσέας Διστόμου), Βουκομάνοβιτς (ΑΟ Σελλάνων), Σκόνδρας (Διγενής Νεοχωρίου), Τσόφλιος (Οπούντιος Μαρτίνου). Ντος Σάντος (Αμβρυσσέας Διστόμου).

3 γκολ: Πέντα (Βόλος ΝΠΣ), Τζιώρας, Γιάκοβλεφ(Νίκη Βόλου), Υφαντής, Τζάνης (ΑΟ Σελλάνων), Αργυρίου, Κάρλος (ΑΟ Θήβα),

2 γκολ: Μέμος, Βαρούχας, Θέος, Κόκας (Ολυμπιακός Βόλου), Ιορδανίδης ,Μπάιριτς (Νίκη Βόλου), Πιαστόπουλος, Δημόπουλος, Ζέρης, Δεμηρτζόγλου (Βόλος ΝΠΣ), Νάκας, Κοντοβάς (ΓΣ Αλμυρού), Τζέκα, Τσελεπής (Ρήγας Φεραίος), Χαρδαλούπας (Αστέρας Ιτέας), Κοντός, Μαρούδας (ΑΟ Σελλάνων), Τόπι (ΑΟ Θήβα), Πρέντι (Οπούντιος Μαρτίνου), Κακαβάς, Μπακαλίδης (Βελούχι).