Ασταμάτητος ο Άρης, δεν κρατιέται η Παναχαϊκή

ασταμάτητος-ο-άρης-δεν-κρατιέται-η-παν-170733

Αποφασισμένος να διατηρηθεί στην κορυφή της Football League μπήκε ο Άρης στο ματς με τον Απόλλωνα Πόντου. Και το κατάφερε, πατώντας γκάζι μόνο στο πρώτο ημίχρονο για την 10η αγωνιστική της Football League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 2-0 με γκολ των Πλατέλλα (14’) και Ντούνη (45’), με την ομάδα της Καλαμαριάς -που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 34’- να μένει με έντονα παράπονα για αποφάσεις της διαιτησίας.

Σοβαρή και ασταμάτητη στον δρόμο προς τη Super League παρέμεινε η Παναχαϊκή, αφού καθάρισε με 2-1 τον Απόλλωνα Λάρισας και κράτησε την απόσταση ασφαλείας στη δεύτερη θέση.

Τα γκολ των Ελευθεριάδη και Μωραΐτη καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι και παρά τη μείωση του σκορ από τον Τσιλούλη στο τέλος, δεν απειλήθηκε η νίκη των Αχαιών. Αυτή που ήταν η τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους και όχι μόνο τους κράτησε σε απόσταση τριών πόντων από τον πρωτοπόρο Άρη, αλλά άνοιξε εκ νέου τη διαφορά από ΟΦΗ και Τρίκαλα.

Εξίσου φορμαρισμένη συνέχισε και η Σπάρτη, η οποία με γκολ του Ράνου καθάρισε 1-0 τον Αιγινιακό και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη θέση. Αντίθετα, η Δόξα Δράμας κόλλησε για μια ακόμη φορά απέναντι στον Παναιγιάλειο και μένοντας για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη (0-0), έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

Κατά τ’ άλλα, η ΑΕ Καραϊσκάκης σκαρφάλωσε ακόμα περισσότερο (με το 2-1 επί του παραπαίοντα Εργοτέλη), ενώ πολύτιμο πόντο τσίμπησε η Αναγέννηση Καρδίτσας, ισοφαρίζοντας στο 94’ με γκολ του Πλαβούκου στην έδρα του Πανσερραϊκού (1-1).

Στα παιχνίδια του Σαββάτου ο ΟΦΗ αν και βρίσκεται «στον αέρα» και δεν ξέρει καν αν θα υπάρχει αύριο, δεν μάσησε και πέτυχε μεγάλη νίκη επί του ΑΟΧ Κισσαμικού (3-0). Έχοντας διαθέσιμους μονάχα 16 παίκτες (εκ των οποίων οι τρεις ήταν τερματοφύλακες) οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μη λυγίσουν από τα προβλήματα.

Χάρη λοιπόν στον εκπληκτικό Μάνο, που σκόραρε δυο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο (6’, 9’), καθάρισε πρόωρα το ματς. Και μάλιστα όχι μόνο αυτό, αλλά διεύρυνε το σκορ στις καθυστερήσεις -με τον ίδιο παίκτη- κάνοντας ακόμα πιο ηχηρό το μήνυμα προς τους μετόχους να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Αντίστοιχες ελπίδες μπορούν να τρέφουν και τα Τρίκαλα, που πέρασαν έστω και δύσκολα από τη Βέροια. Ένα γκολ του Μιλοσάβλιεφ στο 66’ ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους (0-1), ώστε να πανηγυρίσουν την τέταρτη σερί νίκη και να μείνουν ισόβαθμοι με τον ΟΦΗ.