Με την προϊστορία υπέρ του… ο Ρήγας

με-την-προϊστορία-υπέρ-του-ο-ρήγας-142590

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Τη δική τους ιστορία αλλά και προϊστορία έχουν ο Ρήγας Φεραίος και ο Ολυμπιακός Βόλου, αν και σε πρωτάθλημα με την ονομασία Γ’ Εθνική συναντήθηκαν για πρώτη φορά μόλις πέρσι!

Ο Ρήγας Φεραίος ποντάρει πάντως στη θετική του προϊστορία, αφού σε συναντήσεις Δ΄ Εθνικής δεν έχει ήττα στο Βελεστίνο όπως και σε συνάντηση σε επίπεδο Β΄ εθνικής, ενώ υπάρχει και μια καλή παράδοση του Ρήγα σε μαγνησιώτικα ντέρμπι.

Από το ‘76 στο 2007

Ολυμπιακός και Ρήγας είχαν συναντηθεί την περίοδο 1975-76 στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής και η βολιώτικη ομάδα έχασε 1-0 στο Βελεστίνο ενώ στο Βόλο κέρδισε 4-0.

Στην ιστορική νίκη του Ρ. Φεραίου στο Βελεστίνο το 1976 (3.045 εισιτήρια – 138.990 εισπράξεις) το γκολ του Ρήγα πέτυχε ο Γιάννης Αλεξανδρής που αγωνιζόταν δανεικός από τους Βολιώτες στην ομάδα του Βελεστίνου ενώ οι συνθέσεις των ομάδων ήταν:

ΡΗΓΑΣ: Χατζής, Χατζηθεοδώρου, Ρηγίνος, Παπαθεολόγου, Τσεκούρας, Διβάνης, Χαλβατζής, Κουκλάκης (70΄Βαΐοπουλος), Αλεξανδρής, Βαλαχάς, Κουρλός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λιαδέλης, Βούλγαρης, Καϊμάκης, Καλιφούλης, Βαλιανάτος, Σιγαλας (65’ Γκαζινόπουλος), Κ.Τριχιάς, Γιακακογλου, Παναγής, Καλαϊτζίδης (65’Μαλάκος) Κουτσοκώστας.

Στον β΄γύρο στον Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 4-0 με γκολ που πέτυχαν οι Σιγάλας, Γκαζινόπουλος, Ρακιτζόγλου και Γιακάκογλου, αλλά έχασε την άνοδο μένοντας πίσω από Καβάλα και Βέροια, ενώ ο Ρήγας τερμάτισε με 6 νίκες 9 ισοπαλίες και 23 ήττες στην 20η θέση.

Σε πιο χαμηλές κατηγορίες από το 2003 έως το 2007 στη Δ΄ Εθνική, ο Εθν. Ολυμπιακός είχε μόνο μια νίκη απέναντι στον Ρήγα που ήταν νικητής σε 7 ματς… Την περίοδο 2003-04 ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 στον Βόλο και έχασε με το ίδιο σκορ στο Βελεστίνο, ενώ μετά (2004-05, 2005-06 και 2006-07),υπήρξαν μόνο νίκες του Ρήγα, όλες με 1-0 στο Βελεστίνο, και πιο εντυπωσιακές στον Βόλο (1-6 το 2004,και 1-3 το 2006 και το 2007)

Την περίοδο 2003-2004 ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 με γκολ του Λεωνίδα Γκάγκα που μετέπειτα υπήρξε παίκτης του Ρήγα, ο οποίος κέρδισε 1-0 στο Βελεστίνο με τον Παναγιώτη Κουντούρη σκόρερ από εκτέλεση πέναλτι, ενώ την επόμενη χρόνια υπήρξε το 1-6 στον Βόλο και το 1-0 στο Βελεστίνο.

Την περίοδο 2005-2006 στο πρώτο ματς που έγινε στη Νεάπολη (15/2/06) ο Ρήγας κέρδισε 1-3 (51’Ψαρόμπας – 20΄Μητροφάνης, 78΄, 88΄Αρσένος), ενώ στις 7/5/06 είχαμε Ρήγας-Ολυμπιακός 1-0 (37’ πεν. Αρσένος).

Στην περίοδο 2006-2007 ήταν οι τελευταίες συναντήσεις σε πρωτάθλημα Δ΄ Εθνικής, με τον σημερινό αρχηγό του Ρήγα Χρήστο Σπαθή να έχει συμμετοχή στο ματς μεταξύ των δύο ομάδων… και στις 18/10/06 είχαμε Ρήγας -Ολυμπιακός 1-0 (35’ Βέργος) και στις 21/2/2007 Ολυμπιακός-Ρήγας 1-3 (92’Τσορμπατζής – 59΄Ζαχαράκης, 88 Άποστολίδης, 94΄Θεοχαρόπουλος).

Στην τελευταία αυτή συνάντηση Δ΄ Εθνικής οι συνθέσεις ήταν:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζαφείρης, Γκάγκας (65’Γιαννακόπουλος),Γεωργατζής, Μουρκάκης, Τσορμπατζής, Ψαρόμπας, Μπέκος (46΄Ε. Κωστής), Τσουρέλης, Μπιτέλης, Τζέκος, Κάϊας (58΄Κουβελάς).

ΡΗΓΑΣ: Τάσσος, Ζαχαράκης, Λάππας, Γρούνας, Σπαθής, Κουντούρης, Αποστολίδης (95΄Καραπλιάγκος), Βέργος (78’Λυρίτσης), Ιττης, Νούσιας, Θεοχαρόπουλος.

Τη χρονιά εκείνη ο Ολυμπιακός με 25 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες (61 -16 γκολ), (η άλλη ήττα ήταν από τον Ταυρωπό) ήταν πρώτος …ενώ ο Ρήγας (18-6-8) δεύτερος.

Στη Γ΄ Εθνική

Πέρσι ο Ολυμπιακός κέρδισε ως γηπεδούχος τον Ρήγα Φεραίο 2-1 (82΄πεν.Μασάντο, 87΄Ευθυμιάδης – 28΄Τζοβάρας) και πήρε ισοπαλία (0-0) στο Βελεστίνο, ενώ τη φετινή περίοδο στον α΄ γύρο στο ΕΑΚ ο Ρήγας έχασε 3-0 (3΄Θέος, 81΄, 89΄Βαρούχας).

Τα μαγνησιώτικα ντέρμπι

Από το 2003 και μετά, ο Ρήγας -ειδικά μέχρι πέρσι- δύσκολα έχανε ματς για το πρωτάθλημα της Δ΄ και Γ΄ Εθνικής παίζοντας τοπικά ντέρμπι με άλλες ομάδες της Μαγνησίας.

27/2/11 Πύρασος- Ρήγας…..2-0

*Τις περιόδους 2012-13 και 2013-14, μια στην Δ΄ και μια στην Γ΄ Εθνική, ο Ρήγας Φεραίος ήταν μόνος του από τη Μαγνησία στο πρωτάθλημα.