Επιστροφή … σε επιτυχίες με «διπλό» θέλει ο Γ.Σ.Α.

επιστροφή-σε-επιτυχίες-με-διπλό-θ-108246

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η επιστροφή στις επιτυχίες, και μάλιστα εκτός έδρας, είναι την Κυριακή ο στόχος του Γ.Σ. Αλμυρού, που δεν έχει πάρει «διπλό» το 2018, και η τελευταία του νίκη μακριά από τον Αλμυρό ήταν τον περασμένο Δεκέμβριο στο Δίστομο.

Την Κυριακή ο ΓΣΑ θα αγωνιστεί στα Φάρσαλα με τον Αχιλλέα που ήδη έχει υποβιβαστεί, σε ένα ματς όπου στον α΄ γύρο είχε κάνει ντεμπούτο στον πάγκο ο Κώστας Σταματίου κερδίζοντας στον Αλμυρό 2-0 με δυο γκολ του Φλίγκου.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού έχει αρκετές συναντήσεις με τον Αχιλλέα και μάλιστα θετικά αποτελέσματα στα Φάρσαλα.

Στα μέσα της δεκαετίας το ’80 είχαμε: στις 9/11/84 Αλμυρός – Αχιλλέας Φ. 0-1 (30΄Καραθανάσης), με τον ΓΣΑ να τελειώνει το ματς με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Κουλκουτάρα, ενώ στις 7/4/85 Αχιλλέας Φ.- Αλμυρός 2-1 (44΄Μπουρονίκος, 75’ Φωτογιάννης – 23’ Μάνος).

Στην επόμενη συνάντηση (1990-91) ο ΓΣΑ ήταν δυο φορές νικητής κερδίζοντας στον Αλμυρό τον Αχιλλέα Φαρσάλων 4-0 (36’, 48 Πρατής, 42΄ Σταμπουλής,75΄ Αγελάρης), και στα Φάρσαλα 0-2 με σκόρερ τους Αγελάρη και Τσάνιο.

Ο ΓΣΑ δεν έχασε και την περίοδο 1998-99 (Αλμυρός – Αχιλλέας Φ. 1-0 (34΄Κάϊας) και Αχιλλέας Φ.- Αλμυρός 1-1(20’ Παπαδημητρίου-60΄Ι.Κωτούλας), ενώ την περίοδο 2004-2005 η κάθε ομάδα κέρδισε στην έδρα της με το ίδιο σκορ (24/10/04: Αχιλλέας Φαρσάλων – Αλμυρός 1-0 και 27/2/05: Αλμυρός – Αχιλλέας Φαρσάλων 1-0), κάτι που συνέβη με πιο πολλά γκολ στις τελευταίες συναντήσεις την περίοδο 2005-2006 (25/9/05: Αχιλλέας Φαρσάλων – Αλμυρός 2-1 (11’,14’ Λέτσιος-86’ Παρίσης) και 22/1/06: Αλμυρός – Αχιλλέας Φαρσάλων 3-1 (18’Φραγγούλης,57΄Χατζέλας,90’Αντωνιάδης-24΄Χάνος).

Για την ομάδα του Αλμυρού ο προπονητής Κώστας Σταματίου την Κυριακή έχει δυο σημαντικές επιστροφές, έχοντας στη διάθεσή του δυο παίκτες «βαρόμετρο», τον Γιώργο Σαββίδη και τον Κώστα Κυπτίου που έλειψαν λόγω τιμωρίας στο προηγούμενο ματς με τον ΑΟ Σελλάνων.

Την Κυριακή (3 μ.μ.) στο δημοτικό στάδιο Φαρσάλων, την αναμέτρηση Γ.Σ. Αλμυρού με αντίπαλο τον Αχιλλέα ορίστηκε να διευθύνει ο Ευάγγελος Γρατσάνης από την ΕΠΣ Τρικάλων, με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Λεωνίδα και Μιχάλη Μανασή από την ίδια Ένωση.