ΠΟΛΟ

Βαθμός στο φινάλε για ΟΥΚ Βόλου

βαθμός-στο-φινάλε-για-ουκ-βόλου-548207

Μία ισοπαλία και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των βολιώτικων ομάδων στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών Υδατοσφαίρισης, που ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Τόσο ο ΟΥΚ, όσο και η Νίκη αγωνίστηκαν το Σάββατο, με το σύνολο του Ζαφείρη Μαρινάγη να αναδεικνύεται ισόπαλο (7-7) με τη ΝΕ Πατρών στο Βόλο, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα δεν απέφυγε την ήττα από τον ΓΣ Ηλιούπολης στην Αθήνα (12-7).

Ισοπαλία στο φινάλε για ΟΥΚ

Με το γκολ του Γιάγκου, μόλις 5 δεύτερα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο ΟΥΚ πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην ισοπαλία (7-7) απέναντι στη ΝΕ Πατρών, στο παιχνίδι που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας «Β. Πολύμερος».

Με 5-3 προηγήθηκαν οι Βολιώτες του Ζαφείρη Μαρινάγη στο ημίχρονο, βάζοντας τις βάσεις για το στόχο που είχαν θέσει, τη νίκη. Ωστόσο οι Πατρινοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με όπλο το τρίτο οκτάλεπτο (με ένα επιμέρους 0-3) πήραν το προβάδισμα με 6-5. Οι γηπεδούχοι του ΟΥΚ, αν και συνέχισαν να χάνουν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ήταν συγκεντρωμένοι στο τέλος και με το γκολ της τελευταίας στιγμή από τον Γιάγκο πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ-ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 7-7

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 0-3, 2-1

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ: Μαρινάγης Χ. 1, Στεργίου 3, Βαφειάδης 1, Γιάγκος 2

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Ρογδάκης 1, Καρβουντζής 2, Τσιτσάρας 2, Λεβεντάκος 1, Κατράς 1

Ηττα στην Ηλιούπολη για τη Νίκη

Δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική η Νίκη Βόλου, που ηττήθηκε στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης από την τοπική ομάδα με 12-7. Οι Βολιώτες του Δημήτρη Μπλάνα είχαν και πάλι σε εξαιρετική μέρα τον Πισσία, που πέτυχε 4 τέρματα, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για να τους χαρίσουν κάποιον βαθμό. Οι Αθηναίοι, που ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με 6-4 στο ημίχρονο, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος σκόραραν ακόμη 6 φορές, έναντι 3 των Βολιωτών, με το τελικό 12-7 υπέρ των Ηλιουπολιτών να χαρακτηρίζεται δίκαιο και τη Νίκη να παραμένει στους 3 βαθμούς, έχοντας μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες.

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 12-7

Οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 3-2, 3-1

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Δ. 4, Λύκαρης Κ. 1, Δήμου 1, Κοντονής Αν. 1, Κολυβάς 4,

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Δανιήλ 1, Παπαδημητρίου Ν. 1, Πισσίας 4, Γιαβαρίδης 1