ΠΟΛΟ

Για την 5η θέση η Ελλάδα

για-την-5η-θέση-η-ελλάδα-367432

Την 5η θέση θα διεκδικήσει η Εθνική μας ομάδα μετά τη χθεσινή άνετη επικράτηση επί της Ουγγαρίας με 11-8, για το 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης, Νέων Γυναικών.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μέχρι και τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου καθώς σε εκείνο τα σημείο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 5-5. Στη συνέχεια οι κυανόλευκες του Γιώργου Μορφέση πάτησαν γκάζι και με κορυφαία τη Στεφανία Χαραλαμπίδη που σημείωσε τέσσερα τέρματα έφτασαν χωρίς καρδιοχτύπια στο τελικό 11-8. Σημερινός αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα η Ιταλία στις 5μ.μ.

Αγχωμένες μπήκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με εκατέρωθεν λάθη, βιαστικές και πολύ άστοχες επιθέσεις. Το ρόδι έσπασε 4.49’ πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου η Ελευθερία Πλευρίτου μετά από ασίστ της Στεφανίας Χαραλαμπίδη. Οι Ουγγαρέζες με την Σίλαγκι στα 3.45’ πριν το τέλος ισοφάρισαν σε 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου καθώς οι Ξενάκη και Ελευθεριάδου σημάδεψαν τα δοκάρια.

Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά στο δεύτερο οκτάλεπτο με εκατέρωθεν γκολ. Η Στεφανία Χαραλαμπίδη με ατομική ενέργεια πέτυχε το 2-1 με 7.25’ για το τέλος με την Λέϊμετερ να φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με 7.07 να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου. Δύο γκολ των Στεφανία Χαραλαμπίδη και Ξενάκη ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-2 στα 6.21’ πριν το τέλος του δευτέρου οκταλέπτου με την Ουγγαρία να μειώνει σε 4-3 με τέρμα της Χόρβαθ στον παίκτη παραπάνω που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Ουγγαρέζες έπαιξαν σκληρή άμυνα γεγονός που οδήγησε σε συνεχόμενες αποβολές. Μια από αυτές εκμεταλλεύτηκε η Ελευθερία Πλευρίτου στα 6.40’ πριν το τέλος ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-3. Η Γκουρισάτι μείωσε σε 5-4 με παληκαρίσιο γκολ από την θέση της φουντασριστού στα 5.01’ πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, ενώ ένα ακριβώς λεπτό αργότερα η Χόρβαθ από την περιφέρεια ισοφάρισε και πάλι σε 5-5. Η Εθνική μας αντεπιτέθηκε και με γκολ των Ελευθερίας Πλευρίτου, Στεφανίας Χαραλαμπίδη και της Χυδηριώτη ένα λεπτό πριν το τέλος εκτόξευσε το σκορ στο 8-5 παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα για το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο τίποτα ουσιαστικά δεν άλλαξε με την Εθνική μας να παίρνει το μέγιστο προβάδισμα στην αναμέτρηση +4 (9-5) με γκολ της Ξενάκη από τη θέση της φουνταριστού στα 6.31’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η Γκουρισάτι μείωσε σε 9-6 αλλά και πάλι η Χυδηριώτη έφερε την Εθνική μας στο +4 (10-6) με 5.55’ να απομένουν. Χέρτσκα και Χόρβαθ μείωσαν σε 10-8 στα 3. 27 πριν την λήξη του αγώνα αλλά η κορυφαία της αναμέτρησης Στεφανία Χαραλαμπίδη στον παίκτη παραπάνω δύο λεπτά πριν το τέλος κλείδωσε την νίκη για την αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπογράφοντας το τελικό 11-8.

Η διακύμανση του σκορ

Α’ οκτάλεπτο: Πλευρίτου Ελ. 1-0 (περιφ.) 4.49, Σιλάντι 1-1 (περιφ.) 3.45.

Β’ οκτάλεπτο: Χαραλαμπίδου Στ. 2-1 (κόντρα) 7.22, Λεϊμέτερ 2-2 (πέναλτι) 6.58, Χαραλαμπίδη Στ. 3-2 (π.π.) 6.40, Ξενάκη 4-2 (φουντ.) 6.09, 2.56, Χόρβατ 4-3 (π.π.) 2.28.

Γ’ οκτάλεπτο: Πλευρίτου Ε. 5-3 (π.π.) 6.40, Γκουρισάτι 5-4 (φουντ.) 5.01, Χόρβατ 5-5 (π.π.) 4.00, Πλευρίτου Ελ. 6-5 (περιφ.) 3.35, Χαραλαμπίδη Στ. 7-5 (πέναλτι) 2.02, Χυδηριώτη 8-5 (π.π.) 1.04

Δ’ οκτάλεπτο: Ξενάκη 9-5 (π.π.) 6.31, Γκουρισάτι 9-6 (περιφ.) 6.17, Χυδηριώτη 10-6 (π.π.) 5.55, Χέρτζκα 10-7 (π.π.) 5.05, Χόρβατ 10-8 (περιφ.) 3.27, Χαραλαμπίδη Στ. 11-8 (π.π.) 2.10.

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Πλευρίτου Ελ. 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Νιαρχάκου,

Ξενάκη 2, Σταματοπούλου, Πάτρα Μ., Χαραλαμπίδη Ι., Χαραλαμπίδη Στ. 4, Καλογεράκου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Πέτροβιτς): Διαμαντοπούλου Χρ., Ντοροσλάι, Σιλάγκι 1, Μέιτ, Γκουρισάτι 2, Χόρβατ 3, Βάργκα, Σίκτερ, Λεϊμέτερ 1, Κούνα, Χέρτζκα 1, Κις.