Καταιγίδα η Εθνική…

καταιγίδα-η-εθνική-324374

Επικράτησε και της Κίνας με 18-6 και περιμένει την… Αμερική αύριο Πέμπτη

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Έκανε το καθήκον της και κατέλαβε την πρώτη θέση του Β’ ομίλου η Εθνική μας ομάδα Νέων Γυναικών, κερδίζοντας την Κίνα με 18-6 στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του 12ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στον Βόλο, παίρνοντας παράλληλα την απευθείας πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι διεθνείς μας δεν συνάντησαν προβλήματα απέναντι στις Ασιάτισσες, και μετά το μουδιασμένο πρώτο οκτάλεπτο ήταν καταιγιστικές, και πλέον επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας είναι το αυριανό (8μ.μ.) με αντίπαλο κατά πάσα πιθανότητα τη 2η του 4ου ομίλου Αμερική, η οποία σήμερα θα αγωνιστεί με τη Σερβία, με φόντο μία θέση στα προημιτελικά, όπου βρίσκονται ήδη οι διεθνείς μας.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο οκτάλεπτο, με την Κίνα να δυσκολεύει την Εθνική μας ομάδα, η οποία προηγήθηκε έως και 3-1 χάρις σε 2 γκολ της Πλευρίτου και 1 της Ξενάκη, ωστόσο οι Ασιάτισσες κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με γκολ της Βολιώτισσας Μαρίας Πάτρα, που έκανε το 4-2, ενώ οι διεθνείς μας πέτυχαν και άλλο γκολ με το τρίτο προσωπικό γκολ της Ξενάκη για το 5-2, ενώ και η Πρωτοπαπά προστέθηκε στις σκόρερ, για το 6-2. Οι Κινέζες μείωσαν σε 6-3 αλλά η ελληνική ομάδα… είχε πάρει τα πάνω της, και με την Πρωτοπαπά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 7-3. Η Πλευρίτου μπήκε και εκείνη στις σκόρερ για το 8-3, η Σελετοπούλου έκανε το 9-3, και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Η Ξενάκη, με το 4ο της γκολ στο παιχνίδι έκανε το 10-3 με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Πρωτόπαπα το 11-3, η Χυδηριώτη το 12-3, ενώ το παιχνίδι εξελισσόταν σε μονόλογο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα… με τις Κινέζες πάντως να μειώνουν σε 12-4. Η Εθνική μας όμως με την αρχηγό Ε. Πλευρίτου έκανε το 13-4 και εντυπωσιακά ήρθε και το 14-4 με το 5ο γκολ της Ξενάκη, για να μειώσουν και πάλι οι Ασιάτισσες σε 14-5. Σκορ… που έμεινε για δευτερόλεπτα με την Ε. Πλευρίτου να κάνει το 15-5. Η περίοδος τελείωσε με 16-5, σκορ που διαμορφώθηκε από την Χυδηριώτη, η οποία πέτυχε το δεύτερο της γκολ.

Το τέταρτο γκολ της Πρωτοπαπά άνοιξε το 4ο και τελευταίο οκτάλεπτο για το 17-5, η Μυριοκεφαλιτάκη άνοιξε λογαριασμό για το 18-5, οι Κινέζες μείωσαν σε 18-6, που ήταν και το τελικό σκορ. Η λήξη βρήκε την Εθνική μας να πανηγυρίζει το 3 στα 3 και την πρωτιά, σε έντονες επευφημίες και από την εξέδρα, η οποία αν και υπό βροχή -η οποία ξεκίνησε λίγο πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης- χειροκροτούσαν ασταμάτητα.

ΚΙΝΑ – ΕΛΛΑΔΑ 6-18

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-6, 2-6, 1-3

ΚΙΝΑ: (Γουέν) Σαοτσούι, Γιανάν 1, Ζιαγουέν 1, Σιάο, Σιαοκιάν, Γουέν, Σανφένγκ, Γιασιάν, Σινιάν, Τζεγουέν 2, Τσεν, Χουάν 2, Γιουτίνγκ

EΛΛΑΔΑ: (Λέανδρος) Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε. 3. , Χυδηριώτη 2 , Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β. 1, Πάτρα 1, Πρωτοπαπά 4, Ξενάκη 5, Μιχαηλίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σελετοπούλου 1, Μαυρωτά, Δουρέκα.