ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Για την πρώτη νίκη στην Εδεσσα

για-την-πρώτη-νίκη-στην-εδεσσα-867462

Χωρίς νέα πρόσωπα θα αγωνιστεί σήμερα (15:00) στο Δημοτικό Στάδιο της Έδεσσας με τον Εδεσσαϊκό ο Ολυμπιακός Βόλου για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, θέλοντας την πρώτη νίκη για το 2003.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Ο Ολυμπιακός έχει ως στόχο από σήμερα να κάνει ένα νέο ξεκίνημα, έχοντας μόλις 6 βαθμούς σε 7 αγωνιστικές και με μόλις 4 γκολ ενεργητικό, αλλά δεν θα πάει στην Έδεσσα, όπως θα ήθελε, καθώς η αργία στην ΕΠΟ δεν επέτρεψε την έκδοση δελτίων για τον Σλοβένο μεσοεπιθετικό Βλάντε Στόιτσιτς όσο και για τον πλάγιο μπακ Θανάση Μαργαρίτη, ενώ υπάρχουν και κάποια άλλα αγωνιστικά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, μέσα στην εβδομάδα κάποιοι παίκτες ταλαιπωρήθηκαν με ιώσεις και ενώ είναι αμφίβολη η συμμετοχή του Μάρκου Διαμαντόπουλου, σήμερα θα φανεί το αν είναι απόλυτα εντάξει να αγωνιστούν και οι Φίλιππος Σκοπελίτης και Γιάννης Ντινιωτάκης.

Θετικό είναι ότι επιστρέφει από τιμωρία ο Αλέκος Αναστασίου που έχει σκοράρει τα δυο από τα 4 γκολ της ομάδας, ενώ ως γνωστόν ο Ψιάνος αποτελεί παρελθόν από τις 27/12.

Η ομάδα του Εδεσσαϊκού από τη μεριά της έχει να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Σάββα Σαμαρά και Βασίλη Μαγγίζη λόγω τιμωρίας.

Χωρίς νίκη στην Εδεσσα

Για το σημερινό παιχνίδι (15:00) με τον Εδεσσαϊκό για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής υπάρχει πίστη για το θετικό αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να πάρει και την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, αλλά και πρώτη νίκη στην Έδεσσα!

Ολυμπιακός και Εδεσσαϊκός, παρότι έχουν προϊστορία 28 αγώνων (9-6-13) στη Β’ Εθνική, έχουν αρκετά χρόνια να βρεθούν αντίπαλοι και ο τελευταίος τους αγώνας στην Έδεσσα ήταν πριν 30 χρόνια με ερυθρόλευκη ήττα.

Μάλιστα σε 14 αγώνες στην Έδεσσα ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε ποτέ (0-4-10), ενώ στον Βόλο έχει 9 νίκες, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες, εκ των οποίων οι δυο στις τελευταίες συναντήσεις.

Η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού επί του Εδεσσαϊκού επιτεύχθηκε στον Βόλο (3-2) τον Φεβρουάριο του 1988 και μάλιστα με ανατροπή, αφού οι Μακεδόνες είχαν προηγηθεί με τον Τζίμη Αλεξίου, και ήταν τη χρονιά που η βολιώτικη ομάδα είχε κερδίσει άνοδο στην Α’ Εθνική.

Η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων ήταν στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής της περιόδου 1962-63 και ο Εδεσσαϊκός κέρδισε το πρώτο ματς 3-0, ενώ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στον Βόλο 2-0 με δυο γκολ του Κ. Μανθογιάννη.

Την περίοδο 1963-1964 ο Ολυμπιακός είχε ισοπαλία στον Βόλο 1-1 με γκολ του Μποτίνου και έχασε 1-0 στην Έδεσσα, ενώ δεν κέρδισε και την περίοδο 1964-65, χάνοντας 1-0 εκτός και φέρνοντας ισοπαλία εντός έδρας με 2-2 με σκόρερ τους Βογιατζάκη, Κ. Μανθογιάννη.

Τον Νοέμβριο του 1965 πήρε πρώτη φορά βαθμό (1-1) στην Έδεσσα με γκολ του Τσουκνίδα και κέρδισε 2-1 στον Βόλο με σκόρερ τους Μαλάκο και Ζάμπα.

Την περίοδο 1968-69 ο Ολυμπιακός έχασε 3-0 ως φιλοξενούμενος και ήταν νικητής στον Βόλο με 1-0 με γκολ του Ρηγούλια, κάτι που έγινε και το 1970-71 με 3-0 και σκόρερ τους Μαλάκο, Βαλαχά και Δημόπουλο, ο οποίος βρήκε δίχτυα και στην ήττα (2-1) εκτός έδρας.

Το 1977-1978 ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Εδεσσαϊκό 4-1 (Γιακάκογλου, Σταυρίδης, Κ. Τριχιάς, Βούλγαρης τα γκολ) και πήρε ισοπαλία στην Έδεσσα (0-0), όπως έκανε και το 1978-1979, ενώ την ίδια σεζόν ως γηπεδούχος επιβλήθηκε 1-0 με σκόρερ τον Κ. Τριχιά.

Ήττες εντός και εκτός με 2-1 υπήρξαν την περίοδο 1979-1980, ενώ το 1980-81 ο Ολυμπιακός κέρδισε στον Βόλο τον Εδεσσαϊκό 5-2 με δυο γκολ του Μαυρίδη και από ένα των Κουρνάκη, Καραμίχαλου, Βήτα, χάνοντας με 2-0 στην Έδεσσα.

Την περίοδο 83-84 ξαναπήρε ισοπαλία στην Έδεσσα (10/6/84) με 1-1 (62’ Στόιος-42’ Τάχος), ενώ είχε προηγηθεί και νίκη στον Βόλο στις 22/1/84 με 2-1 (50’, 58’ Δαλαμπίρας-88’ Τσέπτιμπης).

Το 1987-88 υπήρξε ήττα στην Έδεσσα 1-0 (21’ Τσέπτιμπης), ενώ στον Βόλο στις 28/2/88 έχει καταγραφεί η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού με 3-2 (39’ Δαδάκος, 44’ Σκούτας, 70’ Τσόγκας-35’ Αλεξίου, 61’ Γιαννουσόπουλος).

Από τότε υπήρξαν συναντήσεις στην αρχή της δεκαετίας του ‘90 χωρίς ερυθρόλευκη νίκη:

(52’ Χαραλάμπους)

Στην πορεία των χρόνων υπάρχουν και παίκτες του έχουν φορέσει τις φανέλες και του Ολυμπιακού και του Εδεσσαϊκού, όπως οι Νεοφώτιστος, Καρκαμάνης, Τσαντιρίδης, Μπέτας, Νασιόπουλος, Βιτεβής, Ζέλιος και οι Βολιώτες Τάσος Τακτικός και Ιάσων Παπαδημητρίου, που ήταν πρώτος σκόρερ με την ομάδα της Πέλλας, στην οποία σήμερα αγωνίζονται και οι Κυζιρίδης, Κεσίδης, Πέλκας που έχουν φορέσει τα ερυθρόλευκα.

Διακουμάκος ο διαιτητής

Ο 26χρονος Θωμάς Διακουμάκος από την ΕΠΣ Πιερίας ορίστηκε να διευθύνει το σημερινό ματς του Ολυμπιακού Βόλου στην Έδεσσα (15:00), με τον Εδεσσαϊκό, για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Βοηθοί του θα είναι ο Γιώργος Κουτσικανίδης και η Αναστασία Φωτιάδου επίσης από την ΕΠΣ Πιερίας.

Η 8η αγωνιστική

Χθες άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με το ματς Καστοριά Μακεδονικός Φούφα 0-1, ενώ τα άλλα σημερινά ματς (15.00) είναι: