Μπορούσε το διπλό η Νίκη, αλλά έφυγε με την ισοπαλία

μπορούσε-το-διπλό-η-νίκη-αλλά-έφυγε-με-906013

Στο δημοτικό γήπεδο Αριδαίας σταμάτησε το νικηφόρο σερί για την ομάδα της Νίκης Βόλου, η οποία δεν μπόρεσε να πάρει την έκτη συνεχόμενη νίκη, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Αλμωπού μετά το τελικό 2-2.

Η Νίκη Βόλου προηγήθηκε με τον Δεληζήση στο 14’, αλλά ο Αλμωπός που είχε σκοράρει έξι τέρματα μέχρι χθες σε 10 αγώνες, κατάφερε να πετύχει δύο και να κάνει την ανατροπή στο α’ μέρος, όταν ο Σουλιώτης ισοφάρισε σε 1-1 στο 27’ και ο Τσιμπούκας πέτυχε το 2-1 στο 39’. Η Νίκη ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κυριακίδη στο 77’, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει με το τρίποντο, κερδίζοντας ωστόσο το χειροκρότημα των φιλάθλων της, που έδωσαν βροντερό παρών.

Το πρώτο μέρος

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, σημειώνοντας το 0-1 στο 14ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μιράντα από τα αριστερά ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά και πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Νίκης Βόλου και πρώτο μετά την 1η Απριλίου του 2018, όταν και είχε σκοράρει με τη φανέλα του Αρη (1-0 τη Δόξα Δράμας) για τη B’ Εθνική!

Νωρίτερα και από προσπάθεια του Σιαφά η μπάλα είχε περάσει άουτ στο 6ο λεπτό, ενώ στο 9’ είχε ευκαιρία και ο Αλμωπός, αλλά η κεφαλιά του Παπαδόπουλου από σέντρα του Μανωλάκη πέρασε μόλις άουτ.

Η Νίκη μετά το 0-1 έψαξε και δεύτερο τέρμα και θα μπορούσε να το έχει πετύχει, αν δεν υπήρχε ο τερματοφύλακας Ντόκιτς, που απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ροχάνο από τη μικρή περιοχή στο 18ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 27’, όταν ο Έππας εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα και ο Τσιμπούκας πήρε την πρώτη κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, για να «επιστρέψει» στον Σουλιώτη, που σκόραρε με προβολή για το 1-1.

Ο Αλμωπός, έχοντας πλέον τη ψυχολογία υπέρ του κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ήταν το 39ο λεπτό, με τον Έππα να εκτελεί φάουλ και την άμυνα της Νίκης να απομακρύνει, ο Έππας γέμισε στην περιοχή με το κεφάλι, όπου ο Τσιμπούκας σκόραρε με γυριστό μονοκόμματο σουτ για το 2-1.

Πριν το φινάλε του α’ μέρους και στο 43’, ο Δημητρίου θέλησε να απειλήσει με ατομική προσπάθεια και με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος

Με τον Αλμωπό να έχει το σκορ υπέρ του ο χρόνος καθαρού παιχνιδιού ήταν ελάχιστος, με τους γηπεδούχους να «ροκανίζουν» όσο μπορούν, κρατώντας με νύχια και με δόντια το 2-1.

Τελικά, αυτό που έψαχνε η Νίκη το βρήκε στο 77’ και μετά από πολιορκία στην άμυνα του Αλμωπού, η μπάλα στρώθηκε στον Κυριακίδη, που δεν δίστασε να σουτάρει εκτός περιοχής, στέλνοντάς τη στην αριστερή γωνία του Ντόκιτς για το 2-2.

Η Νίκη πίεζε για ένα τρίτο γκολ κι αυτό θα μπορούσε να έχει έρθει στο 85’.

Ο Μιράντα έκανε την κίνηση από τα αριστερά κι αφού πέρασε τρεις αντιπάλους, «έσπασε» την μπάλα στον Τζιώρα, αλλά το πλασέ του από τη μικρή περιοχή και υπό την πίεση του Τσιμπούκα, πέρασε άουτ.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Γ. Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Πέττας (76’ Λεσάι), Έππας (89’ Πόπποβιτς), Κέρθι, Παρασκευάς, Παπαδόπουλος, Ρίβας (67’ Μπρέγκνα, 89’ Καρυπίδης), Μανωλάκης.

ΝΙΚΗ (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου (67’ Κυριακίδης), Ανδρέου, Δεληζήσης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης (57’ Τζιώρας), Τσουκαλάς (86’ Κριμιτζάς), Μιράντα, Ροχάνο (46’ Μιλούνοβιτς), Σιαφά.