Λύγισε στο τέλος

λύγισε-στο-τέλος-713808

Μεγάλη η προσπάθεια της Νίκης Βόλου αλλά έχασε με 70-75 από τον Φιλαθλητικό

Μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα της Νίκης Βόλου στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην Α2 Κατηγορία ανδρών στο μπάσκετ όμως χθες έχασε με 70-75 από τον πρωτοπόρο Φιλαθλητικό και πλέον η υπόθεση παραμονή μοιάζει εξαιρετικά δύσκολη.

Οι κυανόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα τρία δεκάλεπτα όμως λύγισαν στο τέταρτο και τελευταίο με τις δυνάμεις να τους προδίδουν όταν και σημείωσαν μόλις 5 πόντους έναντι 17 των φιλοξενούμενων που είχαν περισσότερες επιλογές και βάθος στον πάγκο απέναντι στη Νίκη που χρησιμοποίησε οκτώ παίκτες.

Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε με 0-2 στο παιχνίδι όμως οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στη συνέχεια σε άμυνα και επίθεση για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 44-35 στο ημίχρονο έχοντας ανεβάσει τη διαφορά ακόμη και στο +13 με 30-17 και 32-19 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ήταν το ίδιο καλή και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Κουτίνα που σημείωσε 23 πόντους με τέσσερα τρίποντα όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τελικά τη νίκη που τους έφερε και πάλι στη κορυφή της βαθμολογίας.

Στα 4.16’’ πριν από το τέλος ο Φιλαθλητικός πέρασε μπροστά στο σκορ (65-68) με τρίποντο του Γκίκα για να ακολουθήσει καλάθι του Γεωργιάδη που ανέβασε τη διαφορά στο +5 στα 2.19’’ πριν από την λήξη. Μέχρι το τέλος η Νίκη δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από το να σημειώσει μόλις δύο πόντους από βολές των Κουτίνα και Μαυρογιάννη και έτσι η υπόθεση παραμονή πλέον μπορεί να επιτευχθεί μόνο με θαύμα καθώς απομένουν πλέον μόλις 4 αγωνιστικές.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 70-75

Τα δεκάλεπτα: 26-17,44-35,65-58,70-75

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης):Σαμαράς, Μαυρογιάννης 14 (3), Κουτινάς 23 (4), Στάμος 6, Καραγκιολίδης 2, Μαλτέσιος 14, Θεοδωράκος 6, Μυστηλιάδης 5 (1).

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούμπο Γ. 19 (3), Πέρβι, Κελαΐδης, Αντετοκούμπο 6, Γκίκας 10 (2), Χειλάρης, Σαμοθράκης 15 (3), Σαλούστρος 2, Γεωργιάδης 10, Καμπερίδης 3 (1), Ανδρεόπουλος 2, Γιαννουλάκος 8.