Ασταμάτητη η Νίκη Βόλου κέρδισε και την Πτολεμαΐδα

ασταμάτητη-η-νίκη-βόλου-κέρδισε-και-τη-256155

Το τρίτο ροζ φύλλο της χρονιάς, και δεύτερο εντός έδρας, πανηγύρισε η ομάδα της Νίκης Βόλου η οποία επιβλήθηκε και του ΑΠΣ Πτολεμαΐδας με 94-71 συνεχίζοντας αήττητη μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν απειλητικοί για τους κυανόλευκους μόνο στην 1η περίοδο, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να παίρνουν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το 2ο δεκάλεπτο και να φτάνουν τελικά στην εύκολη νίκη.

Νίκη Βόλου-ΑΠΣ Πτολεμαΐδας 94-71

Στην αρχή το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της 1ης περιόδου, το τέλος της οποίας βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με την μικρότερη δυνατή διαφορά (20-19). Στο 2ο δεκάλεπτο οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, με τη Νίκη να έχει σωστές επιλογές και να βρίσκει με εύκολο τρόπο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου οι κυανόλευκοι ήταν στο +7 (47-40).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε όταν οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους να διασπούν την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρουν, με τη Νίκη να διατηρεί μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι 66-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν ν’ ακολουθήσουν. Οι κυανόλευκοι σκόραραν 28 πόντους, δεχόμενοι μόλις 13, μετατρέποντας το ματς σε θρίαμβο, φτάνοντας πολύ εύκολα στην τρίτη νίκη τους, σε ισάριθμα ματς, με 94-71. Τσώλης με 24 πόντους και Παπακώστας με 21 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των κυανόλευκων, με τον Κουτίνα να προσθέτει 16 και τον Αναγνωστόπουλο άλλους 15. Με αυτή τη νίκη οι κυανόλευκοι, μαζί με τον Φαίακα Κέρκυρας, είναι οι μόνες ομάδες που έχουν το απόλυτο, ενώ την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζονται στην έδρα του ΑΓΣ Ιωαννίνων με στόχο να συνεχίσουν το σερί τους.

Για ακόμη ένα παιχνίδι υπήρχε παιδική κερκίδα στο Κλειστό της Ν. Ιωνίας όπου φιλοξενήθηκαν παιδιά από τις ακαδημίες και το Ορφανοτροφείο Βόλου, με τον πρόεδρο της Δ.Ε. του μπάσκετ, κ. Μπάμπη Τουτουντζόγλου, να ενημερώνει πως σε κάθε εντός έδρας αναμέτρηση θα φιλοξενούνται παιδιά από τα ιδρύματα της πόλης και τις ακαδημίες της ομάδας. Επίσης, η Νίκη Βόλου ευχαρίστησε την ΕΨΑ για τα αναψυκτικά που προσέφερε στα παιδιά που βρέθηκαν στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-19, 47-40, 66-58, 94-71
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής 7 (2), Παπαζήσης 2, Αναγνωστόπουλος 15 (3), Κουτίνας 16(1), Τσεβές 8, Βλήτσιος 2, Τσώλης 24, Παπακώστας 21 (2), Καφάσης, Λωρίτης, Τοκατλίδης.
ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κυρατζής): Κλασίδης 13 (3), Σειντής 2, Καλομενίδης 5 (1), Μαστροδημήτρης 2, Αργυρόπουλος 1, Τσολάκης 3 (1), Σαχπατζίδης 9 (2), Πανίδης 6, Πουτούκης 3, Αθανασιάδης 2, Σαρρής 23 (2).