ΤΟΠΙΚΑ

Χρήματα και ενίσχυση θέλει άμεσα ο Ολυμπιακός

χρήματα-και-ενίσχυση-θέλει-άμεσα-ο-ολυ-851206

Συνεχίζονται οι προσπάθειες του Ολυμπιακού για την αναζήτηση παικτών που θα μπορούν να βοηθήσουν και να στηρίξουν την επίθεσή του. Έτσι η χθεσινή μέρα στον Ολυμπιακό Βόλου συνεχίστηκε με δοκιμές δύο παικτών. Συγκεκριμένα στην χθεσινή προπόνηση και υπό τις οδηγίες του Κώστα Σταματίου έδωσαν το παρόν ένας Ελληνοαυστραλός μέσος και ένας Νιγηριανός ποδοσφαιριστής ονόματι Τσάρλς Κειμέντζε που κινείται στον χώρο της επίθεσης. Αμφότεροι οι παίκτες πάντως θα δοκιμαστούν και πάλι από τον 46χρονο τεχνικό κατά τη διάρκεια του σημερινού διτέρματος, αν και χθες δεν … έπεισαν. Στην χθεσινή προπόνηση πάντως συμμετείχε και ο Βάλτερ Μασάντο που έχει ζητήσει να αποχωρήσει από τους ερυθρόλευκους, σε αντίθεση με τον Θοδωρή Καλόγηρο που δεν προπονήθηκε. Πρόβλημα τραυματισμού πάντως χθες αντιμετώπισε και ο Σωκράτης Μπουντούρης, πρόβλημα όμως που δεν φαίνεται να θέτει σε αμφιβολία την συμμετοχή του στο παιχνίδι των Τρικάλων. Σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης μπήκε και ο Βασίλης Φλώρος, αλλά δεν προλαβαίνει κατά πάσα πιθανότητα το ματς της Τετάρτης. Στους απόντες συγκαταλέγεται και ο Γιάννης Σαρρής που τραυματίστηκε στον αγώνα της προηγούμενης Τετάρτης με την Θράκη. Σύμφωνα με το γιατρό που τον εξέτασε, ο χρόνος που θα μείνει εκτός προπονήσεων ο μοναδικός αριστερός μπακ στο ρόστερ του Ολυμπιακού για δέκα μέρες.

Οι μεταγραφικοί στόχοι

Στην κορυφή της μεταγραφικής λίστας παραμένει ο Ουρουγουανός Όσκαρ Φερνάντο Καμπρέρα Γκαρασίνο. Ο ποδοσφαιριστής του Αχαρναϊκού έχει πετύχει με την φανέλα της Αθηναϊκής ομάδας πέντε τέρματα σε εννέα εμφανίσεις κατά την διάρκεια της φετινής περιόδου, ενώ πέρυσι φορώντας και πάλι την φανέλα του Αχαρναϊκού σημείωσε 10 γκολ σε 19 εμφανίσεις. Ο Γκαρασίνο έχει πετύχει και τα πέντε τέρματα σε πέντε συνεχόμενες εμφανίσεις, στις τέσσερις μάλιστα από αυτές έχει συμβάλει στην νίκη της ομάδας του. Ο εν λόγω παίκτης κατά τα άλλα διαθέτει και κοινοτικό διαβατήριο, οπότε δεν λογίζεται ως ξένος.

Στα υπόψιν υπάρχουν ακόμη τα ονόματα του Παύλου Λεπτοκαρίδη από το Πολύκαστρο και του Γιώργου Γραβάνη από την Παναχαϊκή. Ο επιθετικός των Αχαιών έχει γεννηθεί στις 30-9-1985, έχει ύψος 1,85 και είναι δεξιοπόδαρος. Πριν φορέσει την ριγωτή φανέλα της Παναχαϊκής πέρασε από τον Πατραϊκό αγωνιζόμενος μία φορά την περίοδο 2002-03 στην Β Εθνική, ενώ την επόμενη σεζόν στην ίδια κατηγορία έπαιξε 16 ματς σκοράροντας ένα γκολ. Στην Παναχαϊκή ανήκει από την περίοδο 2004-05 συμμετέχοντας σε 30 παιχνίδια Β Εθνικής, σκοράροντας μόλις ένα τέρμα σε δυο χρόνια. Στην φετινή περίοδο έχει συμμετοχή σε έξι αγώνες στην Γ΄ δίχως να σκοράρει. Στις περιπτώσεις των επιθετικών που απασχολούν την ΠΑΕ λογίζεται και ο Απόστολος Παπακώστας της ΑΕΛ, που όμως ενδιαφέρει και την Αναγέννηση Καρδίτσας Ο Παπακώστας γεννήθηκε στις 2-1-1983 και συμμετείχε για έξι μήνες στον ΑΟ Τρίκαλα για 16 ματς, από όπου και τον απέκτησε η ΑΕΛ στην οποία και αγωνίστηκε ως το τέλος της σεζόν σε εννέα ματς σκοράροντας ένα γκολ. Στην Γ κατηγορία αγωνίστηκε και την επόμενη χρονιά πάλι με τα βυσσινί σε 24 παιχνίδια σημειώνοντας ένα γκολ. Την περίοδο 2004-05 συμμετείχε στην Β κατηγορία σε 22 αγώνες με 3 γκολ ενεργητικό. Φέτος έχει παίξει σε 11 παιχνίδια της Super League δίχως να σκοράρει.

Αν πάντως αδειάσει θέση ξένου, τότε υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι καλό, ενώ ενδέχεται να δοθεί δανεικός από την Καλαμαριά ο Σέρβος Πάβλε Πόπαρα.

Η συνέχεια

Ο Ολυμπιακός πλέον καλείται να αντιμετωπίσει την Τετάρτη 31-01 την ομάδα των Τρικάλων εκτός έδρας. Οι υποχρεώσεις των ερυθρολεύκων μέσα στον Φεβρουάριο ξεκινούν με το παιχνίδι στις 7-2 όπου και υποδέχονται την ΑΕ Γιάννενα και συνεχίζεται με ακόμη μια εντός έδρας εμφάνιση, αυτή τη φορά ενάντια στον Ναυπακτιακό στις 11-2.