-851206

Τρεις αγώνες σε διάστημα οκτώ ημερών θα αναγκασθούν να δώσουν ο Εθνικός Ολυμπιακός, ο Ρήγας Φεραίος και ο Αστέρας Ριζομύλου, καθώς οι επόμενες τρεις αγωνιστικές για το περιφερειακό πρωτάθλημα της Δ Εθνικής είναι προγραμματισμένες για Σάββατο 17, Τετάρτη 21 και Κυριακή 25 Φεβρουαρίου.
H 21η αγωνιστική γίνεται το ερχόμενο Σάββατο και ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός δοκιμάζεται στη Φαρκαδόνα που «καίγεται» για βαθμούς. Ο Ολυμπιακός στα παιγνίδια του εκτός Βόλου έχει 7 νίκες , μια ήττα στο Βελεστίνο και μια ισοπαλία στη Μελιβοία, ενώ ως γηπεδούχος έχει μόνο νίκες (9).
Ο Ρήγας το Σάββατο έχει θεωρητικά εύκολο έργο κόντρα στον Α.Ο. Καρδίτσας, θέλοντας μόνο νίκη για να συνεχίσει το αήττητο σερί ως γηπεδούχος . O Ρήγας είναι αήττητος στο Βελεστίνο περισσότερο από 16 μήνες, αφού έχει να ηττηθεί από τις 25 Σεπτεμβρίου του 2005!!! Φέτος ως γηπεδούχος ο Ρήγας έχει 8 νίκες και μια ισοπαλία (με τον Φωκικό στη πρεμιέρα), ενώ εκτός έδρας έχει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες.
Το Σάββατο ο Αστέρας Ριζομύλου αγωνίζεται στα Φάρσαλα με τον Αχιλλέα θέλοντας επιστροφή στις επιτυχίες, αφού η ομάδα τελικά έχει πάρει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας (16 ) με 4 νίκες 4 ισοπαλίες και μόνο 2 ήττες και έχοντας δεχθεί μόνο 4 γκολ. Στο Ριζόμυλο, μετά την γκέλα την περασμένη Κυριακή από τον Ηρακλή Σοφάδων , οι ήττες έγιναν 4, όσες και οι νίκες, ενώ υπάρχει και μια ισοπαλία που είναι από το ματς του α΄ γύρου με τα Φάρσαλα.
Ντέρμπι στην 22η
Στην 22η αγωνιστική την ερχόμενη Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου γίνεται ένα από τα τοπικά μας ντέρμπι μεταξύ του Εθνικού Ολυμπιακού Βόλου και του Ρήγα Φεραίου, ένα ντέρμπι με πολλές ιδιαιτερότητες που στη φετινή περίοδο γίνεται για 2η φορά Τετάρτη.
(Την Τετάρτη 18 Οκτώβρη στο Βελεστίνο για την 5η αγωνιστική είχε κερδίσει ο Ρήγας 1-0 με γκολ του Βέργου).
Τις 4 τελευταίες χρονιές που και οι δυο ομάδες αγωνίζονται στη Δ΄ εθνική μοιράσθηκαν από ένα κύπελλο ερασιτεχνών (ο Ολυμπιακός κέρδισε τον τελικό του 2004 στον Αλμυρό και ο Ρήγας ήταν νικητής πέρσι), αλλά οι Βολιώτες στο πρωτάθλημα έχουν κακή παράδοση, αφού ποτέ δεν κέρδισαν το Ρήγα στο Βελεστίνο και έχουν μόνο μια νίκη στο Βόλο.
Την περίοδο 2003-2004 στο Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 με γκολ του Λεωνίδα Γκάγκα, ενώ στο Βελεστίνο ο Ρήγας ήταν νικητής επίσης 1-0 με σκόρερ τον Παναγιώτη Κουντούρη.
Την περίοδο 2004-2005 ο Ρήγας κέρδισε και τα δυο παιγνίδια κάτι που έγινε και πέρσι. Αναλυτικά τις δυο τελευταίες σεζόν είχαμε:
*2004-2005: Ολυμπιακός-Ρήγας 1-6 (3 Ψαρόμπας- 19,56 Αρσένος,21 Κουντούρης, 39 Πλασταράς, 62 Ζαρκάδας,76 Κόκκας).
Ρήγας -Ολυμπιακός 1-0 (44 Πλασταράς).
*2005-2006:Ολυμπιακός-Ρήγας 1-3 (51 Ψαρόμπας-20 Μητροφάνης,77,88 Αρσένος)
Ρήγας- Ολυμπιακός 1-0 (37 πεν. Αρσένος ).
Βέβαια το ματς που έχει μείνει στην ιστορία ήταν η ήττα του Ολυμπιακού στο Βελεστίνο από τον Ρήγα την περίοδο 1974-1975 για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει στο Βελεστίνο 1-0 με γκολ του Γιάννη Αλεξανδρή, που εκείνη τη χρόνια έπαιζε δανεικός από το Βόλο στο Βελεστίνο και εν συνεχεία φόρεσε για χρόνια την ερυθρόλευκη φανέλα.
Στο Βόλο εκείνη την περίοδο ο Ολυμπιακός είχε κέρδισε 4-0 με γκολ των Σιγάλα, Γκαζινόπουλου, Ρακιτζόγλου και Γιακάκογλου.
Στην αγωνιστική της ερχόμενης Τετάρτης ο Αστέρας υποδέχεται στο Ριζόμυλο τον Φωκικό, ενώ στην 23η αγωνιστική την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Χάλκη με τον Ηρακλή, ο Ρήγας Φεραίος στην Φαρκαδόνα… και ο Αστέρας θα υποδεχθεί τον Φιλοκτήτη, τον οποίο είχε κερδίσει 0-1 στο πρώτο ματς στη Μελίβοια.