Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκη 0 – 3 στα Τρίκαλα

ο-ολυμπιακός-βόλου-νίκη-0-3-στα-τρίκαλα-851206

Ενα τρίποντο στα Τρίκαλα και μια μεταγραφή ήταν τα ευχάριστα χθες για τον Ολυμπιακό που κέρδισε 0-3 και αφού έχασε τον Σενσάι πήρε τον έμπειρο Γκίτση.
Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου που πέρασε με νίκη 0-3 από τα Τρίκαλα. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Βόλου έμοιαζαν ασταμάτητοι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Σκόρερ ήταν ο Σωκράτης Μπουντούρης, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας από τον Μασάντο και στη συνέχεια μπαίνοντας από τα δεξιά σούταρε, κάνοντας το 0-1. Το γκολ αυτό σίγουρα πάγωσε τους Τρικαλινούς που προσπάθησαν να απαντήσουν εννέα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα ήταν το 13 λεπτό, όταν ο Σέρβος Σάσα Γέλοβατς εκτέλεσε το φάουλ το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο γκολκίπερ των ερυθρολεύκων Αντώνης Γλύκος. Στο 23 η ομάδα των Τρικάλων απείλησε και πάλι με εκτέλεση φάουλ, αλλά αυτή την φορά το σουτ του Μπάλαιτς πέρασε άουτ. Οι ερυθρόλευκοι ήταν κοντά στο 0-2, όταν ο Βεργώνης έβγαλε τετ α τετ τον Μασάντο, αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να “εκτελέσει” τον Καραναστάση που έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την υπεροχή και να έχει την κυριαρχία του αγώνα. Στο 61 όμως οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ με τον Βιλανάκη, αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Γιώτας πέρασε λίγο άουτ, στερώντας από τα Τρίκαλα τη χαρά του γκολ. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν για τελευταία φορά να ισοφαρίσουν. Το πλασέ όμως που έκανε ο Μεσιακάρης προ του Γλύκου κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός όρθωσε το ανάστημά του και μετά από δυο λεπτά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Γεωργιάδη στο 80. Ο Μασάντο έκανε ατομική ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε τον Φωτιάδη και πάσαρε στον Γεωργιάδη που σκόραρε από κοντά, 20 λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει και άπαντες περίμεναν το σφύριγμα της λήξης από το διαιτητή Ιωαννίδη. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του δημιουργού Μασάντο να γίνει σκόρερ. Έτσι στο 87 ο Αγγελόπουλος σέντραρε από τα δεξιά και ο Βραζιλιάνος έγραψε το τελικό 0-3 που σκόρπισε χαμόγελα ευτυχίας στους περίπου εκατό ερυθρόλευκους οπαδούς που βρέθηκαν να στηρίζουν την ομάδα. Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε, έλαμψε δια της απουσίας του ο προπονητής των Τρικάλων Ζόραν Σμιλέφκσι, τη θέση του οποίου πήρε ο πρόεδρος των Τρικάλων δηλώνοντας: “Ήταν δική μου απόφαση να μην έρθουν ούτε ο προπονητής ούτε παίκτης μας. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας που είναι πάντα κοντά. Η διοίκηση θα σκεφτεί αυτά που έγιναν σήμερα και θα αποφασίσουμε.” Από την άλλη για τον Ολυμπιακό Βόλου μίλησε ο Κώστας Σταματίου, δηλώνοντας: “Η απώλεια βαθμών έκανε επιτακτική την ανάγκη για τους τρεις βαθμούς. Ήρθαμε αποφασισμένοι να πάρουμε το τρίποντο που εκτός από βαθμολογικά μας τονώνει και ψυχολογικά. Δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που αγωνίστηκαν υπό πίεση. Τα προβλήματά μας λύνονται και στόχος μας στα δυο επόμενα παιχνίδια είναι να πάρουμε τους έξι βαθμούς.”

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3
Σκόρερς: 4Μπουντούρης, 80Γεωργιάδης, 87Μασάντο
Διαιτητής:Ιωαννίδης
Κίτρινες:Γούτσιος, Μπάλαιτς-Πέτρου
ΤΡΙΚΑΛΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ