Η Πορτογαλία έσπασε το αήττητο του Ντούνγκα

η-πορτογαλία-έσπασε-το-αήττητο-του-ντο-851206

Η Πορτογαλία έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Βραζιλίας από τη στιγμή που ανέλαβε ο Ντούνγκα την τεχνική της ηγεσία. Αν και στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα που έγινε στο “Εμιρέιτς Στάντιουμ” του Λονδίνου η “σελεσάο” ήταν σαφώς καλύτερη, η παρέα του Σκολάρι κατάφερε να πάρει τη φιλική νίκη 0-2με τέρματα στα τελευταία λεπτά (82 Σιμάο, 90 Ρ.Καρβάλιο)
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρικάρντο, Καρβάλιο (90ό Φερνάντο Μέιρα), Ζόρζε Αντράντε, Κανέιρα (46ο Πάουλο Φερέιρα), Τιάγκο (67ο Ζοάο Μουτίνιο), Πετίτ, Ντέκο (60ό Ούγκο Βιάνα), Κριστιάνο Ρονάλντο (62ο Σιμάο), Χέλντερ Πόστιγκα (74ο Νούνο Γκόμες), Κουαρέσμα.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Χέλτον, Μαϊκόν (63ο Ντάνιελ Αλβες, Λούσιο, Ζουάν (46ο Λουιζάο), Τζιλμπέρτο, Κακά, Τζιλμπέρτο Σίλβα, Εντμίλσον (62ο Τίνγκα), Ελάνο, Φρεντ (67ο Ντιέγκο), Ραφαέλ Σόμπις (46ο Αντριάνο).