Με αισιοδοξία βλέπουν το μέλλον στον Ολυμπιακό

με-αισιοδοξία-βλέπουν-το-μέλλον-στον-ο-851206

Διάχυτη είναι η αίσθηση της ικανοποίησης στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού μετά την ευρεία νίκη την Τετάρτη με 5-1 σε βάρος της Αναγέννησης Άρτας. Ο Ολυμπιακός Βόλου βρίσκεται πια στους 54 βαθμούς, ενώ απομένουν ακόμη επτά κρίσιμοι αγώνες
Την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη για την φετινή περίοδο σημείωσαν οι παίκτες του Κώστα Σταματίου κάνοντας μάλιστα και συντήρηση δυνάμεων, σεβόμενοι παράλληλα και τον αντίπαλο κατεβάζοντας ρυθμούς. Με το 2ο ημίχρονο να θυμίζει περισσότερο 45λεπτο αγγαρείας παρά
αγώνα. Άλλωστε τι περισσότερο να ζητήσει κανείς, όταν το σκορ στο 31 έχει αγγίξει το 4-0 και στην λήξη του αγώνα το κοντέρ να έχει σταματήσει στα πέντε τέρματα. Αυτή ήταν και η πρώτη πεντάρα του Ολυμπιακού για φέτος μετά από 14 παιχνίδια έδρας σε 26 συνολικά αγωνιστικές. Οι ερυθρόλευκοι έχουν φθάσει σε τεσσάρες, τρεις φορές αρχικά στις 26/11/2006 επικρατώντας με 4-0 του ΠΑΟ Νέων Επιβατών, με 1-4 στις 17/01/07 κόντρα στην Δόξα Γρατινής στην Κομοτηνή και με 4-0 στις 28/02/07 στην προτελευταία αναμέτρηση έδρας όταν και υπέταξαν την ομάδα της Λαμίας και μετέτρεψαν το υποτιθέμενο ντέρμπι σε φιλικό προετοιμασίας. Την τελευταία πάντως αγωνιστική που ο Ολυμπιακός σημείωσε πέντε γκολ είναι την περίοδο 2004/05 όταν επικράτησε με
5-0 του Ατρόμητου Αθηνών στο ΕΑΚ σε ένα ματς κεκλεισμένων των θυρών για την Β Εθνική με τον Μπουντούρη να βρίσκει και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τα κανόνια
Η συνεισφορά του Μπουντούρη στην προχθεσινή αγωνιστική ήταν κάτι παραπάνω από πολύτιμη, μιας και πήρε την ομάδα από το χέρι σκόραρε τρεις φορές σε τρεις φάσεις και καθάρισε από νωρίς ένα ματς το οποίο άξιζε ιδιαίτερης προσοχής αναλογιζόμενος κανείς των δυσκολιών, της δυναμικότητας του αντιπάλου στα εκτός έδρας ματς αλλά και στις απουσίες τριών βασικών παικτών από την 11αδα του Ολυμπιακού. Ο Καρδιτσιώτης ποδοσφαιριστής έφθασε έτσι τα εννέα τέρματα σε 22 αγωνιστικές όσα μετρά και ο Μασάντο στα ίδια παιχνίδια. Βέβαια ο έμπειρος ποδοσφαιριστής στέκεται περισσότερο στην απόδοση της ομάδας και έπειτα στην δική του αγωνιστική συμπεριφορά, αφού προέχει το πρωτάθλημα που έχει δρόμο ακόμα και όλοι θέλουν την άνοδο.
Παράλληλα με την πολύ καλή του απόδοση ο Βαγγέλης Διαμάντης έφθασε στα οκτώ γκολ.
Ο 22χρονος στράικερ έχοντας αγωνιστεί μόλις σε 13 ματς μετρά ήδη οκτώ τέρματα ξεκινώντας μάλιστα σε εφτά μόλις παιχνίδια ως βασικός .Το “Διαμάντι” του Ολυμπιακού σημείωσε δυο γκολ σε ένα ματς για τρίτη φορά φέτος αφού κάτι τέτοιο έχει κάνει και στην νίκη με 3-0 επί του Εθνικού Κατερίνης στις 10/1 όταν και ο Κώστας Σταματίου του έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στο ντεμπούτο του ίδιου στον ερυθρόλευκο πάγκο, αλλά και με την Λαμία στις 28/2 και την νίκη με
4-0.
Κάρτες συμπλήρωσε ο Μασάντο
Τις επτά κάρτες συμπλήρωσε ο Μασάντο και πλέον ο Βραζιλιάνος θα πρέπει να απουσιάσει για δυο
παιχνίδια στα οποία η διοίκηση θα αποφασίσει σε συνεννόηση πάντα με την τεχνική ηγεσία. Την στιγμή μάλιστα που λύνονταν τα χέρια του Κώστα Σταματίου μετά τις επιστροφές των Πέτρου και Πακάλτση από την ποινή των δυο αγωνιστικών που τους είχε επιβληθεί, αφού αμφότεροι είχαν φθάσει στο όριο των επτά καρτών. Κάρτες όμως έχει συμπληρώσει και ο Μπουντούρης και θα απουσιάσει στις 4/4 στην αναμέτρηση με τους Μαυραετούς της Δόξας στη Δράμα όπου και είναι ο επόμενος αγωνιστικός σταθμός καθώς μετά ακολουθεί το ρεπό.
Φιλικό με Ακρόπολη
Κατά την διάρκεια της χθεσινής ημέρας οι ποδοσφαιριστές χωρίστηκαν σε δυο γκρουπ και όσοι δεν αγωνίστηκαν την Τετάρτη προπονήθηκαν σε κανονικούς ρυθμούς, ενώ οι υπόλοιποι πραγματοποίησαν χαλάρωμα. Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει μια απογευματινή προπόνηση,
ενώ για το Σάββατο μετά την πρωινή προπόνηση θα ακολουθήσει φιλικό ματς στο Σέσκλο με την Ακρόπολη, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος.