ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τρία μετάλλια ο Κ. Λιβογιάννης

τρία-μετάλλια-ο-κ-λιβογιάννης-416422

Με την ομάδα του ΟΕΑΝΑΒ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης

Τρία μετάλλια σε ένα ακόμη πανελλήνιο πρωτάθλημα και σταθερά στις πρώτες θέσεις για τρίτη συνεχή χρονιά ήταν ο απολογισμός του Βολιώτη κολυμβητή του ΟΕΑΝΑΒ Κ. Λιβογιάννη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγοριών παμπαίδων α’, β’ και παγκορασίδων α’, β’ που διεξήχθη στο Κολυμβητήριο της Πάτρας «ΠΕΠΑΝΟΣ» στις 10,11 και 12 Ιουλίου. Στη διοργάνωση έλαβε μέρος μεγάλος αριθμός σωματείων από όλη την Ελλάδα και 842 αθλητές από 126 διαφορετικά σωματεία όλης της χώρας. Στο πρωτάθλημα αυτό συμμετείχε και ο Βολιώτης αθλητής Κωνσταντίνος Λιβογιάννης ο οποίος αγωνίζεται με την ομάδα του ΟΕΑΝΑΒ και κατέκτησε 3 μετάλλια.

Συγκεκριμένα, στην κατηγορία παμπαίδων α’ ο νεαρός κολυμβητής του ΟΕΑΝΑΒ κατέκτησε 1 ασημένιο στα 400μ. ελεύθερο αλλά και 2 χάλκινα στα 200μ. και στα 1500μ. ελεύθερο.

Στα 400 μ. ελ. στα προκριματικά ο Λιβογιάννης έκανε χρόνο 04.20.64, ενώ στον τελικό τον βελτίωσε (04.16.75) κατακτώντας και την 2η θέση.

Ανάλογη βελτίωση στο χρόνο είχε και στα 200 μέτρα αφού στα προκριματικά αν και πρώτος είχε 02.03.15, ενώ στον τελικό ήταν τρίτος με 02.02.51. Οσον αφορά τα 1.500μ. ο χρόνος για τον αθλητή του ΟΕΑΝΑΒ που έδωσε αρκετούς βαθμούς στον όμιλο ήταν 17.05.03.