ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τρίτος στον κόσμο στα 10χλμ. ανοιχτής θάλασσας ο Γιαννιώτης

τρίτος-στον-κόσμο-στα-10χλμ-ανοιχτής-θά-404551

Με την επιτυχία του αυτή ο 35χρονος αθλητής του Ολυμπιακού εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο

O Σπύρος Γιαννιώτης έγραψε ιστορία, καθώς μετά από δυο χρυσά μετάλλια στα δυο τελευταία παγκόσμια πρωταθλήματα, ανέβηκε και πάλι στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Υγρού στίβου στο Καζάν.

Ο 35χρονος αθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Καζάν και ταυτόχρονα εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, που θα είναι οι πέμπτοι της καριέρας του.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Τζόρνταν Ουιλιμόβσκι και το ασημένιο ο Ολλανδός Φέρι Βέερτμαν, ενώ ο Αντώνης Φωκαΐδης τερμάτισε 29ος.