Βαριά ήττα για Μεταμόρφωση

βαριά-ήττα-για-μεταμόρφωση-8917

Στην Καστοριά η Μεταμόρφωση, που στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Παπούλια, υπέκυψε στην ανωτερότητα της τοπικής ομάδας με 83-54. Οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο ξέμειναν από λύσεις, με αποτέλεσμα η Καστοριά που είχε πολυφωνία στην επίθεση να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση. Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Αντώνη Μυριντζή οι Παρασκευάς και Νάνης με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Μεταμόρφωση παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, έχοντας και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Καστοριάς εκμεταλλεύτηκε κάποιες στιγμές αδράνειας στο τέλος της περιόδου, παίρνοντας το προβάδισμα (19-17). Οι γηπεδούχοι, με αιχμές του δόρατος τους Δαραβίγκα και Κόκουρα, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων +12 (42-30) για πρώτη φορά στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βολιώτες με συνεχόμενα καλάθια των Νάνη, Παρασκευά και Γιωτόπουλου μείωσαν σε 57-49 στο 29’, αλλά ένα άστοχο σουτ στον αιφνιδιασμό και δύο καλάθια των γηπεδούχων, τους βοήθησαν να φτάσουν στο +12 (61-49) στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Μεταμόρφωση, με εμφανή τα σημάδια της κούρασης από την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, σημείωσε μόλις 9 πόντους, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 81-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-30, 61-49, 83-54

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 15 (1), Λέκκος 2, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 6, Αντωνιάδης 6 (1), Ντάλλης 16 (4), Τασιούδης 11, Τεπετίδης 2, Πανταζής 5, Στάϊος 5 (1), Κόκουρας 15, Τζήλλας.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ: (Μυριντζής): Καραγεώργος, Ζήσης 3 , Φαλαγγάρης, Παρασκευάς 17, Διανέλλος 1, Σκαμάγκας 7, Τσιτσιγιάννης 3 (1) , Γιωτόπουλος 10 , Αγκρής, Νάνης 13 (1).