Ξεκούραστο απόγευμα για ΓΣ Αλμυρού και ΓΣ Αγριάς

ξεκούραστο-απόγευμα-για-γσ-αλμυρού-κα-88397

Δε συνάντησαν δυσκολίες και καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο Αλμυρός και Αγριά στα παιχνίδια τους με Αχέροντα Καναλακίου και Αναγέννηση Λαμίας, πετυχαίνοντας νίκες με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Μ’ αυτές τις επιτυχίες ο ΓΣΑ ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τους Σοφάδες, αλλά έχει καλύτερο γκολ αβερέιτζ στους μεταξύ τους αγώνες, ενώ η Αγριά κέρδισε οριστικά τη σωτηρία της.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Την επόμενη αγωνιστική και οι δύο εκπρόσωποι της Μαγνησίας έχουν εκτός έδρας υποχρεώσεις, με τον Αλμυρό να παίζει στον Αμπελώνα και την Αγριά να έχει δύσκολη έξοδο στα Τρίκαλα απέναντι στον τοπικό ΑΟΤ.

ΓΣ Αλμυρού-Αχέρων Καναλακίου 96-73
Για ένα δεκάλεπτο ένιωσε κάπως την παρουσία των φιλοξενούμενων ο Αλμυρός, ο οποίος καθάρισε την υπόθεση νίκη στην 2η περίοδο, πηγαίνοντας προηγούμενος στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +17 (52-35).

Οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη συντήρησαν με μεγάλη άνεση και ευκολία το διψήφιο προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο 20λεπτο σε όλο το δεύτερο μέρος, φτάνοντας σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν με σκορ 96-73. Οι Αλμυριώτες δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Χασιώτη και τον Μαμούρα, αλλά είδαν 5 παίκτες τους να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Κοντοστάθη (24π.) και Πολίτη (22π.) να ξεχωρίζουν.

Δεκάλεπτα: 29-21, 52-35, 77-54, 96-73
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 24(4), Μυλωνάς 13(1), Παπούλιας 10, Μασούρας 5, Κωτούλας, Καρπέτης, Πολίτης 22(3), Τσαβές 4, Γώγουλας, Βαλαμούτης 16(3), Τάσσος 2

ΓΣ Αγριάς-Αναγέννηση Λαμίας 75-56
Χάρη σε μία εξαιρετική 2η περίοδο, όταν και κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, η Αγριά έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 75-56 επί της Αναγέννησης Λαμίας.

Το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ (19-13), με τους γηπεδούχους όμως να μεταμορφώνονται στη 2η περίοδο και κάνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-10 είδαν τη διαφορά να πηγαίνει στο +23 (46-23) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αγριάς διατήρησε με άνεση το μεγάλο της προβάδισμα, με το προπονητικό επιτελείο να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους αθλητές, ενώ πάλι δεν αγωνίστηκαν οι Σούλκο και Κουρατίδης.

Δεκάλεπτα: 19-13, 46-23, 61-38, 75-56
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Λουκίδης, Καραμανλής 9(1), Σακκάς 11(1), Σταυροθεόδωρος 6, Διγενής 10, Κοϊτσάνος 3, Ζαμπέτης 12(1), Ρόσσιος 11, Αμπάρης 10(2), Σκαμάγκας 3(1), Χαρχαρής, Κοψιαλής