Με 26 πόντους διαφορά υπέταξε η Νίκη τον Ναύαρχο Βότση

με-26-πόντους-διαφορά-υπέταξε-η-νίκη-τον-852522

Πιο εύκολα δεν γινόταν για τη Νίκη, που στο κλειστό της Νέας Ιωνίας δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση από τον Ναύαρχο Βότση, τον οποίον κέρδισε με 71-45 για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Ετσι, η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου πήρε το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα και έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την άνετη παραμονή και την αποφυγή των πλέι άουτ, κάτι που πλέον είναι σχεδόν βέβαιο πλέον.

Η Νίκη βρέθηκε να χάνει 8-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 των γηπεδούχων, που σοβαρεύτηκαν, διαμορφώθηκε το 15-14 στο 10’.

Από κει και πέρα, η βολιώτικη ομάδα δεν ξανάχασε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +10 (35-25), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος ήταν το +11.

Στην 3η περίοδο, η Νίκη καθάρισε το παιχνίδι, καθώς με επιμέρους σκορ 15-7 έφτασε στο 50-32 και στο τέταρτο δεκάλεπτο αύξανε συνεχώς τη διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημειώσει από το 30’ έως το 34.35’ μόλις έναν πόντο.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν το +28 τέσσερις φορές (65-37 ο Σπανόπουλος στο 36.30’ και ακολούθησαν το 67-39, το 69-41 και το 71-43), ενώ το τελευταίο καλάθι του αγώνα πέτυχε ο Βολιώτης Καραγιώργος για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Να σημειωθεί ότι για μεγάλο διάστημα στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έπαιζαν με τις δεύτερες πεντάδες τους, ενώ ντεμπούτο για τη Νίκη έκανε και ο Γιωτόπουλος, που καταχειροκροτήθηκε στο τρίποντο που πέτυχε.

Δεκάλεπτα: 15-14, 35-25, 50-32, 71-45

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Βλιώρας): Βρεττάς 3(1), Κωστούλας 9, Βερτζάγιας 6, Σιπητάνος 10(2), Κουτίνας 14 (1), Παπαδόπουλος 7, Δελετζές 3 (1), Σπηλιόπουλος 6, Ανδρεόγλου, Γιωτόπουλος 2, Τσεσμετζίδης 4, Ιντό 7.
Ναύαρχος Βότσης (Καραμουσαλίδης): Καραγιώργος 8, Κυρατζής, Ψάλτου 2, Βλασσόπουλος 4, Νταής 2, Καραϊσκάκης 3(1), Γκίζης 5, Αγριόπουλος 6(2), Παπαδόπουλος 2, Χαβαλές 7(1), Μεσκούρης 5, Μαυροχωρίδης 1.