Τεράστια Ανάληψη, έσπασε το αήττητο της ΑΕΛ

τεράστια-ανάληψη-έσπασε-το-αήττητο-τη-852503

Η Ανάληψη του Δημήτρη Καραγιώργου δείχνει πως είναι ικανή για όλα. Με μία σπουδαία εμφάνιση στο κλειστό της Πορταριάς υπέταξε την πρωτοπόρο της Α1 ΕΣΚΑΘ ΑΕΛ με 75-68 και της έσπασε το αήττητο στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, που αποδείχτηκε … γρουσούζικη για τους “βυσσινί”.

Η Ανάληψη μπήκε φουριόζα στο παρκέ και έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, προηγούμενη με 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν ακόμη πιο παραγωγική στη δεύτερη περίοδο, την οποία κέρδισε κι αυτή με 26-18, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 46-27 στο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι καταπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να αυξάνεται από τους 19 στους 20 πόντους, ενώ στο τελευταίο η ΑΕΛ έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μετατρέψει τη συντριβή σε μία αξιοπρεπή ήττα.

Να σημειωθεί πάντως σχετικά με τη μείωση του σκορ από την ΑΕΛ ότι την Ανάληψη αποσυντόνισε το γεγονός ότι ο Καλαϊτζής στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου υπέστη διάστρεμμα και ξαναμπήκε με πρησμένο πόδι στο 4ο δεκάλεπτο καθώς και ότι ο Ιλτσογλου βγήκε με πέμπτο φάουλ τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 20-9, 46-27, 64-44, 75-68

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ιλτσογλου 18 (3), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 15 (3), Φαλάγγας 3 (1), Αγγελοκωστοπουλος, Μπουσκολίτης 5, Σιρολιάνης 8, Καλαϊτζής 15 (1), Καρασάββας 9, Χαϊμαντάς 2.