Ακόμη μία νίκη για τον ΓΣΑ, έχασε με επτά παίκτες η Αγριά

ακόμη-μία-νίκη-για-τον-γσα-έχασε-με-επτ-77141

Αλλο ένα εύκολο ροζ φύλλο πρόσθεσε ο ΓΣ Αλμυρού, ο οποίος δεν συνάντησε καμία δυσκολία και επιβλήθηκε εκτός έδρας του Αμπελώνα με 83-58.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Η Αγριά από τη μεριά της αγωνίστηκε με 7 απουσίες στα Τρίκαλα, καθώς δεν μπορούσαν, για διάφορους λόγους, να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους οι Σούλκο, Διγενής, Σταυροθεόδωρος, Κοϊτσάνος, Σακκάς, Λουκίδης και Κοψιαλής, ενώ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης αποχώρησε τραυματίας και ο Ζαμπέτης. Οι παίκτες που είχε ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης στη διάθεσή του πάλεψαν με ό,τι είχαν, απέναντι σε έναν πάρα πολύ δυνατό αντίπαλο, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος και ηττήθηκαν με 88-59.

Την επόμενη αγωνιστική ο Αλμυρός υποδέχεται την Αναγέννηση Λαμίας και η Αγριά φιλοξενεί τον πρωτοπόρο Σπάρτακο Ιωαννίνων.

ΓΣ Αμπελώνα-ΓΣ Αλμυρού 58-83
Νίκη που τον φέρνει μόνο στη 2η θέση πέτυχε ο Αλμυρός, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο (16-20), όμως οι Αλμυριώτες ανέβασαν ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι από το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με επιμέρους 10-23 στη 2η περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 17 πόντους (26-43).

Στο δεύτερο μέρος δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Το προβάδισμα για τον Αλμυρό αυξήθηκε, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 42-64 και τελικά να φτάνει στο ροζ φύλλο με διαφορά 25 πόντων (58-83).

Ο Πολίτης για ακόμη ένα ματς ήταν εντυπωσιακός με 26 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ οι Παπούλιας (18π.) και Βαλαμούτης (13π.-3 τρ.) ήταν εκ των πρωταγωνιστών για τους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 16-20, 26-43, 42-64, 58-83
ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας, Κοτσώνας 15(1), Γιώτης 12(2), Μπιζιάκης 1, Καραγιάννης, Γαζέτας, Τσιούλκας 6, Βλησσαρούλης 4, Μπεχλιβάνος 10(2), Καράτζιος 7(1), Τεκούσης, Παλάσκας 3(1)

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Μυλωνάς 4, Μαμούρας 2, Μασούρας 5, Παπούλιας 18, Ξηρομερήσιος 2, Πολίτης 26(4), Χασιώτης 2, Ταβές 4, Γώγουλας 4, Τάσσος 3, Βαλαμούτης 13(3).

ΑΟ Τρίκαλα-ΓΣ Αγριάς 88-59
Με 7 διαθέσιμους παίκτες οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ό,τι είχαν κόντρα στην πολύ δυνατή ομάδα των Τρικάλων, χάνοντας τελικά το ματς με 88-59.

Εχοντας ήδη πετύχει τον μεγάλο στόχο της παραμονής οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στον ΑΟΤ στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα προβάδισμα στη 1η περίοδο (20-13) και να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 10 λίγο πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 38-26.

Στο δεύτερο μισό οι δυνάμεις των παικτών της Αγριάς φάνηκε σιγά σιγά να τους αφήνουν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν την απόδοσή τους επιθετικά και να φτάσουν το προβάδισμά τους σε επίπεδα που πλέον ήταν απαγορευτικά για τους φιλοξενούμενους. Ο πίνακας στο 30’ έγραφε 64-41, με το παιχνίδι τελικά να ολοκληρώνεται στο 88-59.

Ο Καραμανλής οδήγησε επιθετικά την ομάδα της Αγριάς σκοράροντας 19 πόντους, με τον Αμπάρη να ακολουθεί προσθέτοντας 17.

Δεκάλεπτα: 20-13, 38-26, 64-41, 88-59
ΑΟΤ (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 9, Γκαντιάς, Τσιτσάνης 6, Αργύρης 16(2), Ρούτσι 2, Αγαπίου 6, Μαρτζέλης 18(6), Μπέφας 2, Τζιάννης 15(1), Μεριτσης, Αθανασόπουλος 14, Φέτσης 2
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Καραμανλής 19(2), Ζαμπέτης 4, Ρόσσιος 6, Αμπάρης 17, Σκαμάγκας 7(1), Χαρχαρής 6.