Ιδα..ΝΙΚΗ πρεμιέρα κόντρα στο Στρατώνι

ιδα-νικη-πρεμιέρα-κόντρα-στο-στρατώνι-738955

Πρεμιέρα με το δεξί για τους κυανόλευκους απέναντι στο Στρατώνι για την 1η αγωνιστική του βόρειου ομίλου της Β’ Εθνικής. Ο Φρουσκλιάς ήταν η αιχμή του δόρατος για τη Νίκη πετυχαίνοντας 21 πόντους με τους Τασιούδη και Γεωργίου να συμπληρώνουν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα έχει δύσκολη αποστολή στη Θεσσαλονίκη απέναντι στο Ανατόλια.

Νίκη Βόλου-Στρατώνι 69-61
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες αγχωμένες και νευρικές. Καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα δύο πόντων (12-14). Στο 2ο δεκάλεπτο η Νίκη Βόλου εμφανίστηκε καλύτερη και στις δύο άκρες του γηπέδου. Πίεσε περισσότερο στην άμυνα και στην επίθεση βρήκε τις λύσεις με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 34-25. Στην 3η περίοδο το Στρατώνι προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως τα πράγματα με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν τον έλεγχο του ματς και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (51-48). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους κυανόλευκους να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά να κάνουν τα εύκολα δύσκολα καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (63-61) με 1:45’ να απομένει για το τέλος, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα όμως να κλείνουν την αναμέτρηση με ένα 6-0 σερί το οποίο τους έδωσε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή σεζόν με τελικό σκορ 69-61.

Δεκάλεπτα: 12-14, 34-25, 51-48, 69-61

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγιώργος, Πανιοπουλος, Γεωργίου 12(1), Φρουσκλιάς 21(2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 4, Κουτίνας 2, Τσαβές, Τσώλης 8(1), Τάσσος 9, Τασιούδης 13, Διγενής

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Δοξάκης 7(1), Μπουρδανος 16(2), Δημητρακας, Κολοκοτρώνης 7(1), Κόκκιος, Γεωργιάδης, Σιδηροηλίας 4, Φλιατης 4, Κοτσαγιάννης 4, Μπέγας 3(1), Πολιτόπουλος 5(1), Δασκαλόπουλος 11