Ηττα με παράπονα για τον Ολυμπιακό Βόλου

ηττα-με-παράπονα-για-τον-ολυμπιακό-βόλ-730528

Την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια δέχτηκε ο Ολυμπιακός καθώς έχασε, εντός έδρας αυτή τη φορά, από τον Πρωτέα Γρεβενών. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να έχουν πολλά και σοβαρά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης στα τελευταία λεπτά και για τον καταλογισμό αντιαθλητικού στον Μπόγδανο αλλά και για δύο φάουλ, ένα στον Μπόγδανο κι ένα στον Κυριακόπουλο, στα τελευταία δευτερόλεπτα που δεν σφυρίχτηκαν ποτέ.

Ολυμπιακός Β.-Πρωτέας Γρεβενών 61-64
Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (18-21). Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο 2ο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα η οποία επέτρεψε μόλις 6 πόντους στον Πρωτέα, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μία διαφορά 5 πόντων (32-27). Στην 3η περίοδο το παιχνίδι θύμισε την αρχή του, με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν την μικρότερη δυνατή διαφορά (47-48) στο τέλος του δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη με τον Ολυμπιακό να έχει τρομερά παράπονα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Πρώτα οι άνθρωποι των ερυθρόλευκων παραπονέθηκαν για αντιαθλητικό που δόθηκε στον Μπόγδανο, ενώ στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα φώναξαν για φάουλ στον Μπόγδανο και στον Κυριακόπουλο όπου δεν δόθηκε κανένα από τα δύο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το διπλό από το ΕΑΚ Βόλου με σκορ 61-64.

Δεκάλεπτα: 18-21, 32-27, 47- 48, 61-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Γκουγκουτούδης): Στύλλας 3 (1), Μαλαμούλης, Ντάτσιος, Ιλτσογλου 18 (4), Κυριακόπουλος 13 (2), Μπόγδανος 19 (1), Μπράμι, Μπουσκολίτης, Σκαμάγκας 3 (1), Αναστασόπουλος 5 (1), Χαρχαρής, Λουλούδης