Σεφτέ στο ΣΕΦ

σεφτέ-στο-σεφ-728569

Η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη ενώπιον του κοινού του είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 88-80 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 3-1 το ρεκόρ τους και «βυθίζοντας» σε 1-3 τους Ισραηλινούς.

Ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε την παραγωγικότητα (είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και την αρμονία των περιφερειακών με τη γραμμή ψηλών, απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, που παρατάχθηκε χωρίς τον Σκότι Ουίλμπεκιν (δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό στο δάχτυλο) και είχε εμφανέστατο πρόβλημα σε εκτέλεση και δημιουργία.

Η συνολική εμφάνιση των «ερυθρόλευκων», όμως, δεν είχε θετικό πρόσημο, καθώς δέχθηκαν 80 πόντους στην έδρα τους, παρουσιάζοντας και πάλι πολλά κενά και… ασυνεννοησία στην άμυνα.

Κορυφαίος των νικητών ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι έτετοι διψήφιοι Αχελ Τουπάν (15π.), Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος (14π.), Γιώργος Πρίντεζης (13π.) και Ζακ ΛεΝτέι (12π.). Από την Μακάμπι ξεχώρισε ο ΝτεΆντρε Κέιν με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

Η προβληματική περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο και η εμμονή των «ερυθρόλευκων» να… απαντήσουν από τα 6.75 (1/6τρ.), «πλήγωσε» τους Πειραιώτες που βρέθηκαν με το… καλημέρα να ακολουθούν στο σκορ, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο -3 (18-21).

Η τρίποντη «βόμβα» του Καλοϊάρο αύξησε τη διαφορά στο +6 (18-24 στο 11΄) για την Μακάμπι, αλλά μέχρι εκεί… Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τα μακρινά σουτ από Τουπάν και Τίμα, έκλεισαν τους διαδρόμους τους και με σερί 11-0 προσπέρασαν με 29-24 στο 13΄. Με τον Σπανούλη να βρίσκει ρυθμό, μάλιστα, ξέφυγαν ακόμη και με +9 (41-32 στο 18΄), για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (45-37).

Η παραγωγικότητα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο όχι μόνο κάλυψε τα αμυντικά κενά της ομάδας, αλλά έβαλε τις βάσεις για την πρώτη εντός έδρας νίκη. Με τον Σπανούλη να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, συνεπικουρούμενος από τον Τουπάν, και τον Πρίντεζη να «τρυπάει» την αντίπαλη ρακέτα, οι Πειραιώτες ξέφυγαν αρχικά με 54-39 στο 22΄, ενώ διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (68-57).

Στον… επίλογο του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» επικέντρωσαν τις επιθέσεις τους κοντά στο αντίπαλο καλάθι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 33΄ στο +15 (75-60). Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα, βοήθησε την Μακάμπι να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 4-11 και στο 37΄ να μειώσει σε 79-71. Ένα τρίποντο του Τουπάν, όμως, επανέφερε την τάξη (82-71), με τον χρόνο να κυλά υπέρ του Ολυμπιακού, που έφτασε άνετα στη νίκη με 88-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία), Πέρεθ (Ισπανία)
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 14, Τουπάν 15 (4), Σπανούλης 16 (3), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 7, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ρέι, Ο’ Μπράιαντ 12 (1), Καλογιάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέιν 22 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Μπλακ 12 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ζούσμαν 4