Απ’ την κόλαση στον παράδεισο

απ-την-κόλαση-στον-παράδεισο-712

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε χθες η ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου η οποία για την 19η αγωνιστική της Α2 Κατηγορίας μπάσκετ ανδρών αν και έχανε με 39-53 στο ημίχρονο επιβλήθηκε με 92-89 του Παγκρατίου με τη διαφορά να φθάνει ακόμη και στο +16 για τους φιλοξενούμενους.

Στόχος της ομάδας του Γιώργου Ζαφειρούδη είναι η παραμονή και μετά την επική χθεσινή εμφάνιση ανέβηκε κατά μία θέση όμως την μεγάλη έκπληξη πραγματοποίησε ο ΟΦΗ που κέρδισε τον πρωτοπόρο Φιλαθλητικό.

Οι κυανόλευκοι πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της Νέας Ιωνίας πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με δύο εύστοχες βολές του Μαλτέσιου και ενώ είχε προηγηθεί καλάθι του Μυστιλιάδη για το 90-89.

Ο Καραγκιολίδης σημείωσε 23 πόντους για την ομάδα της Νίκης για να τον ακολουθήσουν οι Μυστιλιάδης με 20 και Μαυρογιάννης με 18.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-53, 65-73.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Φωσσές, Σαμαράς 6, Μαυρογιάννης 18 (3), Κουτίνας 8 (1), Στάμος, Καραγκιολίδης 23 (3/4 τριπ., 7 ριμπ.), Μαλτέσιος 9, Θεοδωράκος 8, Μυστιλιάδης 20 (3).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Δερμιτζάκης 10, Βασιλόπουλος Φ. 18 (4 τριπ., 10 ασ.), Μαρίνος 3 (1), Βασιλόπουλος Θ., Φωτίου 19 (5), Γεώργαρος 17 (3), Σκλάβος 15 (12 ριμπ.), Κοκορόγιαννης 7 (1).