Ηττα με καλή εμφάνιση για τη Μεταμόρφωση

ηττα-με-καλή-εμφάνιση-για-τη-μεταμόρφω-627650

Καλή εμφάνιση από τη Μεταμόρφωση, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω από την Καστοριά. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν το μειονέκτημα στη ρακέτα, αλλά και την αστοχία τους, με το τελικό 73-62 να έρχεται φυσιολογικά. Στην αρχή του παιχνιδιού η Μεταμόρφωση έμενε κοντά στο σκορ και μέχρι το 1’ πριν το τέλος της περιόδου ήταν στο μείον 2 (18-20) εκεί, όμως, ένα 5-0 σερί της Καστοριάς έφερε το σκορ στο 18-25 για το 1ο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (19-30), με 7:35’ για το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους, με τη Μεταμόρφωση να είναι καλή αμυντικά, αλλά να εμφανίζεται βιαστική και άστοχη στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μειώσει τη διαφορά, παρά τη διάθεση που είχε στην άμυνα. Το ημίχρονο βρήκε την Καστοριά μπροστά με 31-41. Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό και να διατηρούν το προβάδισμά τους, σταθερά, κοντά στους 10 πόντους. Πρώτη φορά πήγε στους 13 (36-49) με 5:20’ και στους 15 (39-54) με 3’ για την περίοδο. Η Μεταμόρφωση έριξε τη διαφορά στους 9 με τη λήξη του δεκαλέπτου (45-54). Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν για την ανατροπή, μείωσαν μέχρι και τους 7 (51-58), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώρια για κάτι περισσότερο, διατηρώντας μία σταθερή διαφορά και φτάνοντας, δίκαια, στο τελικό 62-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 31-41, 45-54, 62-73

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ: Καραγιώργος 15 (1), Ζήσης, Παπούλιας 16, Νάνης 8, Αγκρής, Σκαμάγκας 6, Τσιτσιγιάννης 2, Παλάσκας 4, Γιωτόπουλος 9 (1), Διανέλλος 2.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Δαραβίγκας 5 (1), Λέκκος, Κρανιάς, Γυμνόπουλος 10, Τεπετίδης 7 (1), Καραμήτσος 2, Ντάλλης 13 (2), Τασιούδης 10 (1), Αντωνιάδης 4, Πανταζής 7 (1), Κοκούρας 15.