Στο χέρι του ΓΣΑ η 2η θέση μία στροφή πριν το τέλος

στο-χέρι-του-γσα-η-2η-θέση-μία-στροφή-πρι-52744

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα για τον ΓΣ Αλμυρού (79-68 εντός έδρας την Αναγέννηση Λαμίας), ο οποίος θέλει μόνο νίκη στα Τρίκαλα την τελευταία αγωνιστική, για να τερματίσει δεύτερος στη βαθμολογία. Η Αγριά δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο και ήδη πρωταθλητή Σπάρτακο Ιωαννίνων και ηττήθηκε με 49-68.

ΓΣ Αλμυρού-Αναγέννηση Λαμίας 79-68

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 79-68 ήρθε η νίκη για τον ΓΣ Αλμυρού κόντρα στην Αναγέννηση Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι και πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά με την 1η περίοδο να κλείνει στο 25-14.

Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 29-14, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και έριξαν τη διαφορά στους 5 (29-24) με σερί 10-0. Ο ΓΣΑ διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που τον βρήκε μπροστά με 38-36.

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (41-43), με τους Αλμυριώτες να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα και να το κρατούν μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (58-54).

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι και το τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού. Σ’ εκείνο το σημείο 5 σερί πόντοι από τον Πολίτη, ένα λέι-απ μετά από επιθετικό ριμπάουντ κι ένα τρίποντο, έδωσαν αέρα 9 πόντων (75-66) στους γηπεδούχους στο 38’. Οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη κράτησαν με ευκολία μέχρι το τέλος φτάνοντας στο τελικό 79-68.

Δεκάλεπτα: 25-14, 38-36, 58-54, 79-68
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 19(5), Μυλωνάς 6, Μαμούρας, Παπούλιας 11, Βαλαμούτης 11(1), Τσαβές 3, Πολίτης 23(5), Τάσσος 5
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Λ.
(Κουμπούρας): Καλλιδάς, Φετοκάκης 4, Λιάπης 13, Αντωνόπουλος, Κουμπούρας 12(1), Μεϊντάνης 2, Χρυσοσπάθης, Χατζόπουλος 12(4), Πελεκούδας 10, Κοντολάτος 13(1)

ΓΣ Αγριάς-Σπάρτακος Ιωαννίνων 49-68
Καταδικαστικό ήταν το 1ο δεκάλεπτο για την Αγριά που πέτυχε μόνο ένα καλάθι, με τον Σπάρτακο να παίρνει από νωρίς πολύ μεγάλο προβάδισμα (2-19), το οποίο και κράτησε με σχετική ευκολία μέχρι και το τελικό 49-68. Οι γηπεδούχοι δεν υπολόγιζαν στις υπηρεσίες των Σούλκο και Ζαμπέτη που ήταν τραυματίες, καθώς και στους Λουκίδη και Κοψιαλή που απουσίαζαν για προσωπικούς λόγους.

Δεκάλεπτα: 2-19, 22-39, 38-52, 49-68
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης 3(1), Αρχοντής, Καραμανλής 9(2), Σακκάς, Σταυροθεόδωρος 2, Διγενής 14(2), Κοϊτσάνος 4, Φιλίππου, Ρόσσιος 2, Αμπάρης 8, Σκαμάγκας 5(1), Χαρχαρής 2