Μεγάλο βήμα παραμονής με θρίαμβο ο Ολυμπιακός Βόλου

μεγάλο-βήμα-παραμονής-με-θρίαμβο-ο-ολυ-52723

Νίκη, που μπορεί να αποδειχθεί κομβικής σημασίας, πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος ισοπέδωσε τον Εσπερο Λαμίας στο Κλειστό του ΕΑΚ με 81-61 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη Β’ εθνική κατηγορία. Από την άλλη, η Νίκη Βόλου δεν τα κατάφερε απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Αίολου και έχασε με 67-77.

Ολυμπιακός Β.-Εσπερος Λαμίας 81-61
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στις δύο άκρες του παρκέ. Βρίσκοντας με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι των φιλοξενούμενων και με καλή αμυντική λειτουργία, δεχόμενοι μόλις 10 πόντους, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο έχοντας πάρει διαφορά 9 πόντων (19-10).

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στη 2η περίοδο, με τον Εσπερο να βρίσκει κι αυτός ρυθμό επιθετικά, χωρίς όμως να μπορεί να σταματήσει τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν, με συνέπεια και διατήρησαν το προβάδισμά τους στα επίπεδα του 1ου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα και το σκορ να είναι στο 37-30.

Ο Ολυμπιακός βγήκε για το δεύτερο μέρος με την ίδια επιθετικότητα και το καθαρό μυαλό στην επίθεση. Με σωστές και εύστοχες επιλογές η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-15 στην 3η περίοδο, την οποία έκλεισε στο +17 (62-45), κλειδώνοντας ουσιαστικά την πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με το ευρύ και απόλυτα δίκαιο 81-61.

Δεκάλεπτα: 19-10, 37-30, 62-45, 81-61
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Αγκρής, Νίκολης, Γκοντόπουλος 20(4), Μουρατίδης 16(2), Αναγνωστόπουλος 9(3), Καραμήτσος, Ιλτσογλου 11(3), Σταθούρος, Σιμάκης 11(1), Παρασκευάς 13(1), Γουάμπα 1
ΕΣΠΕΡΟΣ Λ. (Σοφογιάννης): Ρούσιος 3(1), Λάππας 22(4), Τσεσμετζίδης 3(1), Παπασπύρος 3(1), Αργύρης, Ρίκος, Φύκας 8(1), Παπαργυρόπουλος 8, Πάππος 7, Μπακόλιας, Τενετίδης 7(1), Νέστορας.

Νίκη Βόλου-Αίολος Τρικάλων 67-77
Παίζοντας με πολλές απουσίες, αφού δεν αγωνίσθηκαν Σαριμπαλίδης (λόγω κορονοϊού), Βερτζάγιας (τραυματίας) και Μπουσκολίτης (στρατευμένος), οι κυανόλευκοι έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στην 1η περίοδο, με τον δεύτερο της βαθμολογίας Αίολο να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να φεύγει με το διπλό από το Κλειστό της Ν. Ιωνίας.

Οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν τους Τρικαλινούς στο 1ο δεκάλεπτο (18-20), με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την απόδοσή τους στη 2η περίοδο και να παίρνουν διψήφια διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (31-41). Η Νίκη είχε καλό επιθετικό ρυθμό, όμως αδυνατούσε να περιορίσει την επιθετικότητα του Αίολου, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμά του, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 53-66. Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης με τη Νίκη να ηττάται τελικά με 67-77.