Με ήττες συνέχισαν Νίκη Βόλου και Γυμναστικός στα playoffs της ΕΣΚΑΘ

με-ήττες-συνέχισαν-νίκη-βόλου-και-γυμν-33086

Μέχρι τέλους πάλεψαν και οι δύο ομάδες, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, με τη Νίκη Βόλου να λυγίζει στην παράταση (68-72) και το Γυμναστικό να είναι κοντά στην έκπληξη μέχρι τα τελευταία λεπτά στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Φάρσαλα (80-73). Και οι δύο ομάδες τώρα επικεντρώνονται στη δύσκολη συνέχεια, με τη Νίκη Βόλου να αγωνίζεται στην έδρα των Φαρσάλων και το Γυμναστικό να υποδέχεται τους Σοφάδες.

Νίκη Βόλου – Σοφάδες 68-72 (κ.δ. 62-62)

Σ’ ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, πληρώνοντας, κατά κύριο λόγο, την αστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στην 4η περίοδο και την παράταση.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ κάνοντας αρκετά λάθη και αστοχώντας σε πολλές προσπάθειες, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος να κλείνει με πολύ χαμηλό σκορ (13- 12). Οι κυανόλευκοι άρχισαν καλύτερα τη 2η περίοδο και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με κύριους εκφραστές σ’ εκείνο το σημείο τους Τσώλη και Καραγιώργο. Προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (25-19) με 4’ για το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, κυρίως με τον Καλλιάρα κάτω απ’ το καλάθι, και μείωσαν στο ελάχιστο με τη λήξη του ημιχρόνου (32-31). Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου οι Σοφάδες φάνηκε να πατάνε καλύτερα και πήραν αυτοί διαφορά 6 πόντων (36- 42). Η είσοδος του Τοκατλίδη έδωσε ενέργεια στη Νίκη Βόλου, ο οποίος σημείωσε δύο καλάθια μετά από καλές άμυνες και ο Τάσσος, έπειτα από έξοχη ασίστ πίσω από την πλάτη του Τσαβέ, ισοφάρισε σε 42-42. Το σκορ στο 30’ ήταν στην απόλυτη ισορροπία (46-46). Στην τελευταία περίοδο οι Σοφάδες προηγήθηκαν με 48-53, η Νίκη αντέδρασε και μ’ ένα τρίποντο του Τσώλη 4:45’ πριν τη λήξη ισοφάρισε στους 55. Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν για τρεις, όμως ένα καλάθι του Τάσοου κι ένα δύσκολο τρίποντο του Καραγιώργου έδωσαν και πάλι στη Νίκη το προβάδισμα (60-58) με 2:40’ για το τέλος. Οι Σοφάδες ισοφάρισαν, αλλά ο Καραγιώργος και πάλι με ωραία κίνηση στη βασική γραμμή και λέιαπ έκανε το 62-60 με 29’’. Οι Σοφάδες αστόχησαν, ο Τσαβές έκανε το ίδιο και στις δύο βολές που εκτέλεσε, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με τον Καλλιάρα στην τελευταία τους επίθεση ακριβώς 0.1’’ πριν τη λήξη για το 62-62.

Στην παράταση μία βολή κι ένα καλάθι του Τοκατλίδη διαμόρφωσαν το 65- 62, οι Σοφάδες με 1:45’ για την ολοκλήρωση του έξτρα πεντάλεπτου πέρασαν με 65-66. Με το σκορ στο 68- 71 και με 14’’ στο ρολόι, ο Τσώλης αστόχησε σε τρίποντο, με τους Σοφάδες να ευστοχούν σε μία από τις δύο βολές για το τελικό 68-72.

Δεκάλεπτα: 13-12, 32-31, 46-46, 62- 62, παρ 68-72

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Τσιριγωτάκης): Τοκατλίδης 7, Καραγιώργος 26 (5), Καραμανλής, Μαρπέτης, Μουχάρεμ, Χρηστομάνος, Τσαβές 3, Μαυροφώτης 1, Τσώλης 16 (1), Τάσος 15, Κέτουλας, Ξυπνητός.

ΣΟΦΑΔΕΣ (Αρχοντούλης): Τσιαπούλας 5, Μπιζιώτης 3, Κόγιας 2, Παπαδημητρίου, Ψυχογυιός, Κοβάτσεβ 10, Ντουρβάς 7, Γκαντιάς 8, Μανόπουλος 12, Καλλιάρας 24, Παπαευαγγέλου.

Φάρσαλα – ΓΣ Βόλου 80-73

Πολύ καλή εμφάνιση, στην έδρα του φαβορί για την άνοδο, πραγματοποίησαν οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου.

Ο Γυμναστικός κυνήγησε μέχρι το τέλος τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν δύσκολα το δεύτερο ροζ φύλλο τους με 80-73. Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ισορροπημένα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 5λεπτο με 12-8 και αύξησαν τη διαφορά τους στους 7 (18-11) με 2’ για το τέλος της περιόδου. Ο Γυμναστικός όμως, μ’ ένα σερί 10-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-21. Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό στην επίθεση και να παίζουν πιεστική άμυνα κι αύξησαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 (20-30) με 7’ για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 26-34 και μετά μ’ ένα επιμέρους 8-2 σε 34-36. Το ημίχρονο βρήκε τη βολιώτικη ομάδα προηγούμενη με 40-42. Στην 3η περίοδο ο Γυμναστικός ξεκίνησε πάλι να χτίζει μία διαφορά, με αιχμή του δόρατος τον Ζαρογιάννη, που έφτασε στο +8 (48-56) με 3:20’ για το δεκάλεπτο.

Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με μπροστάρη τον Ιλτσογλου έτρεξαν ένα σερί 13-4, φτάνοντας έτσι στο 30’ να είναι μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (61-60). Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές και άστοχες, με τους γηπεδούχους 5’ πριν τη λήξη να είναι μπροστά με 69-65. Τα Φάρσαλα άπλωσαν την άμυνά τους σε όλο το γήπεδο και έχοντας ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 80-73.

Πλέον στο Γυμναστικό στρέφουν την προσοχή τους στην εντός έδρας αναμέτρηση με τους Σοφάδες, με στόχο τη δεύτερη νίκη της ομάδας στα playoffs της ΕΣΚΑΘ.

Δεκάλεπτα: 18-21, 40-42, 61-60, 80- 73

ΦΑΡΣΑΛΑ (Αλεξίου): Λιούπης, Τασούλας, Κυριακόπουλος 9 (1), Ίλτσογλου 10, Χρ. Αναγνωστόπουλος Χ 2, Ντόνας 6, Μάρκος, Αναγνωστόπουλος Γ. 18 (2), Μακρής 3 (1 ), Ψύρρας 20 (4), Φούντας 12 (1), Γιαννακούλης.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 4, Καλογερόπουλος 9 (1), Τσαπραίλης 14 (3), Σαμαράς 10 (1), Σουλιώτης 2, Παυλόπουλος 2, Παλάσκας, Τάσος, Κουρουπάκης, Παπαδόπουλος, Ζαρογιάννης 32 (1).