Με πρωταγωνιστή τον Πολίτη πέρασε από την Αγριά ο Αλμυρός

με-πρωταγωνιστή-τον-πολίτη-πέρασε-από-321975

Χάρη σε έναν εξαιρετικό Πολίτη και έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο ΓΣ Αλμυρού κατάφερε να φύγει με ένα σημαντικό διπλό από την έδρα της Αγριάς με σκορ 75-70 στο τοπικό ντέρμπι για την 3η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Γ’ εθνικής.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και πάλι στα τελευταία λεπτά του ματς όμως, τελικά, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Την επόμενη εβδομάδα οι Αλμυριώτες φιλοξενούν τη Νίκαια, ενώ η Αγριά θα αντιμετωπίσει τον Αχέροντα εκτός έδρας.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό επιθετικό ρυθμό και το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης τους βρήκε ισόπαλους στους 13 πόντους. Σ’ εκείνο το σημείο, με συνεχόμενους πόντους από Πολίτη και Παπούλια, οι φιλοξενούμενοι πήραν μία μικρή διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 17-22.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στην 2η περίοδο με τον Αλμυρό να συντηρεί μικρές διαφορές και να φτάνει στο 18ο λεπτό να παίρνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμά του (29-39), ενώ οι ομάδες οδηγήθηκαν στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Αλμυρό στο +11 (32-43).

Στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου ο ρυθμός έπεσε πολύ, με το επιμέρους σκορ στα πρώτα 4:30’ της περιόδου να είναι 3-4. Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη συντηρούσε διψήφιες διαφορές με σχετική ευκολία με το σκορ στο 30’ να είναι στο 47-59.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο, άλλαξαν πρόσωπο με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-3 μείωσαν τη διαφορά στους 4 (60-64) στα μισά του δεκαλέπτου. Το τελευταίο 1:30’ ήταν δραματικό με τον Καραμανλή να γράφει με τρίποντο το 68-71, οι γηπεδούχοι έβγαλαν δύο άμυνες, όμως δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάτι στην επίθεση, καθώς ο Διγενής έκανε λάθος πατώντας τη βασική γραμμή και ο Κοψιαλής αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο.

Ο Γώγουλας με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές έγραψε το 68-73 με την Αγριά να απαντά γρήγορα μειώνοντας σε 70-73 με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Παπούλιας πήρε την μπάλα από την επαναφορά κάνοντας όμως επιθετικό φάουλ πάνω στον Σούλκο με την κατοχή να περνάει στην Αγριά, ενώ απέμεναν 9.8’’. Οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ στην τελευταία τους άμυνα με τον Σούλκο όμως να πηγαίνει για το λέι-απ και να αστοχεί. Ο Πολίτης πήγε στη γραμμή με 2,5 δευτερόλεπτα γράφοντας το τελικό 70-75, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του και μία εξαιρετική ατομική εμφάνιση για τον ίδιο, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-22, 32-43, 47-59, 70-75
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Λουκίδης, Καραμανλής 8(1), Σακκάς 14(2), Σταυροθεόδωρος 6, Διγενής 10, Σούλκο 15(2), Κοψιαλής 8(2), Ρόσσιος, Σκαμάγκας 3(1), Χαρχαρής 6
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 5(1), Μαμούρας 7, Παπούλιας 12, Πολίτης 28(4), Τσαβές 2, Γώγουλας 5(1), Τάσσος 14, Βαλαμούτης 2