Συνεχίζει το σερί του ο ΓΣ Αλμυρού, ακόμη μία ήττα για την Αγριά

συνεχίζει-το-σερί-του-ο-γσ-αλμυρού-ακόμ-278423

Ενα ημίχρονο έφτανε στην ομάδα του ΓΣ Αλμυρού, για να φύγει με ένα άνετο διπλό από το Καναλάκι, ενώ η Αγριά, η οποία δεν υπολόγιζε στον Διγενή για ακόμη ένα ματς, δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Λαμία με αντίπαλο την Αναγέννηση.

Την επόμενη αγωνιστική και οι δύο αγωνίζονται στην έδρα τους με τον Αλμυρό να φιλοξενεί τον Αμπελώνα και την Αγριά να υποδέχεται τα Τρίκαλα.

Αχέρων Καναλακίου-ΓΣ Αλμυρού 55-76
Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός έφυγε με άνετο διπλό από το Καναλάκι με 76-55. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά και το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-16. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 2η περίοδο με τον Αλμυρό να κρατάει μικρές διαφορές, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 30-34. Οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη ανέβασαν ρυθμό στο 3ο δεκάλεπτο παίρνοντας στα μισά της περιόδου πρώτη φορά διψήφια διαφορά (40-51) και κάνοντας ένα επιμέρους 14-24 φάνηκε να κλειδώνουν το ροζ φύλλο από το 30’ (44-58). Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με τον Αλμυρό να έχει τον πλήρη έλεγχο και να αυξάνει συνεχώς το προβάδισμά του μέχρι το τελικό 55-76.

Δεκάλεπτα: 13-16, 30-34, 44-58, 55-76
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 9, Μυλωνάς, Μαμούρας, Παπούλιας 23, Πολίτης 24(3), Χασιώτης 2, Γώγουλας, Τάσσος 18, Μασούρας, Καρπέτης, Ξηρομερήσιος

Αναγέννηση Λ.-ΓΣ Αγριάς 71-63
Την ήττα γνώρισε στη Λαμία γνώρισε η Αγριά με 71-63, η οποία στερήθηκε για ακόμη ένα παιχνίδι τις υπηρεσίες του Διγενή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με κακό επιθετικό ρυθμό εκατέρωθεν, με τους δύο αντιπάλους να δυσκολεύονται να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 11-13. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και η κόρνα λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +2 (23-21).

Στην 3η περίοδο η ομάδα της Λαμίας πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχτισε μία υπέρ της διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (47-39). Η Αγριά έκανε την ύστατη προσπάθεια, για να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ψύχραιμοι σε κρίσιμα σημεία και κατόρθωσαν να φτάσουν στο τελικό 71-63.

Δεκάλεπτα: 11-13, 23-21, 47-39, 71-63
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Λουκίδης 10(1), Καραμανλής 16(2), Σακκάς 7(1), Σταυροθεόδωρος 11, Χριστάκης, Σούλκο 12(1), Ρόσσιος 1, Αμπάρης, Χαρχαρής, Κοψιαλής 6(2).