Μεγάλη νίκη στα Τρίκαλα και 2η θέση για τον ΓΣ Αλμυρού

μεγάλη-νίκη-στα-τρίκαλα-και-2η-θέση-για-26966

Τεράστια νίκη και μεγάλη επιτυχία για τον ΓΣ Αλμυρού, ο οποίος τερμάτισε στη 2η θέση του 4ου ομίλου της Γ εθνικής κατηγορίας, μετά το 79-76 στην έδρα του ΑΟ Τρικάλων. Από την άλλη, με πολλές απουσίες αλλά με καλή εμφάνιση ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Αγριά, που ηττήθηκε με 74-67 από τον 3ο της βαθμολογίας ΓΣ Σοφάδων.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΑΟ Τρίκαλα-ΓΣ Αλμυρού76-79
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 4-13, με τους γηπεοδύχους να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-21. Ο Αλμυρός ανέβασε στροφές στη 2η περίοδο και πήρε πρώτη διψήφια διαφορά (20-31) με καλάθι του Τάσσου στον αιφνιδιασμό. Η ομάδα των Τρικάλων ξαναμείωσε τη διαφορά στους 4, όμως με ένα τρίποντο και ένα εύστοχο ζευγάρι βολών από τον Πολίτη οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα με +9 (29-38). Η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν με καλάθι του Παπούλια ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (36-50). Σ’ εκείνο το σημείο όμως ένα μεγάλο σερί 18-4 των γηπεδούχων έφερε το ματς στα ίσια (54-54) 17’’ πριν το τέλος της περιόδου, το οποίο βρήκε προηγούμενο τον Αλμυρό με διαφορά ενός σουτ χάρη σε μπάζερ τρίποντο του Παπούλια (54-57). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι στο 36’ με τρίποντο και δύο βολές του Λεπενιώτη πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (73-69). Στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με τον Πολίτη να κρατάει τους φιλοξενούμενους και με δικό του σουτ να κάνει το 75-76 στα 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Αλμυριώτες έβγαλαν μία εξαιρετική άμυνα αναγκάζοντας τον ΑΟΤ να… μείνει με την μπάλα στα χέρια, ο Πολίτης και πάλι έκανε το 75-78 με δύο βολές και ο Τάσσος, αφού πήρε ριμπάουντ σε χαμένη βολή των γηπεδούχων, έγραψε το 76-79 με 1/2 βολές.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης, ο Βαλαμούτης μάζεψε το ριμπάουντ και του έγινε φάουλ, έχασε και τις δύο βολές όμως ο Παπούλιας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έτσι τελείωσε το παιχνίδι (76-79) και με μία άκρως επιτυχημένη σεζόν για τον ΓΣ Αλμυρού.
Δεκάλεπτα: 15-21, 29-38, 54-57, 76-79
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 25(4), Γκαντιάς 11(1), Τσιτσάνης, Αργύρης 14(4), Τίγκας, Αγαπίου, Μαρτζέλης 11(1), Μπέφας, Τζιάννης 11, Μπαρμπούτης, Φέτσης
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 14(2), Μυλωνάς 5(1), Μαμούρας 4, Παπούλιας 15(2), Καρπέτης, Μασούρας, Χασιώτης, Τσαβές, Βαλαμούτης 3(1), Γώγουλας, Πολίτης 33(4), Τάσσος 5.

ΓΣ Σοφάδες-ΓΣ Αγριάς 74-67
Εξαιρετικό πρόσωπο για την Αγριά, παρά και πάλι τις αρκετές απουσίες, με τους φιλοξενούμενους να λυγίζουν στο τέλος και να φεύγουν ηττημένοι απ΄τους Σοφάδες. Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν ένα +8 στην 1η περίοδο (24-16), με την Αγριά να κάνει ένα φοβερό 2ο δεκάλεπτο και με επιμέρους 13-23 να πηγαίνει στο ημίχρονο μπροστά με 37-39. Το ίδιο μοτίβο και στην 3η περίοδο, με τους κιτρινόμαυρους να μένουν από δυνάμεις στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα, με τους Σοφάδες να τρέχουν ένα επιμέρους 21-11 στο τέλος και να φτάνουν στο τελικό 74-67. Η χρονιά ολοκληρώθηκε επιτυχημένα για την Αγριά, με τα μέλη του προπονητικού επιτελείου να συγχαίρουν όλους τους παίκτες για την προσπάθειά τους στη φετινή σεζόν.

Δεκάλεπτα: 24-16, 37-39, 53-56, 74-67

ΣΟΦΑΔΕΣ (Παππάς, Ρίζος): Κυριακόπουλος 4, Παπαϊωάννου 15, Σιαμέτης 2, Ζωιτσάκος Τ. , Αναγνωστόπουλος 10, Μουταρέλος 2, Ντασιώτης, Δίκαρος 3, Μοσόρας 24(1), Δαουλάρης 14(3), Σακελλαρίου, Χατζής.
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Γκουγκουτούδης): Κουρατίδης, Καρμανλής 21(2), Σταυροθεόδωρος 12, Διγενής 6, Κοϊτσάνος 7(2), Ζαμπέτης 3, Ρόσσιος, Σκαμάγακς 5(1), Χαρχαρής 6