Ηττα και από τον Πανιώνιο για τα κορίτσια του Ολυμπιακού

ηττα-και-από-τον-πανιώνιο-για-τα-κορίτσ-192986

Οι ερυθρόλευκες το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό κόντρα στην πολύ δυνατή ομάδα του Πανιωνίου, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 65-74. Το παιχνίδι είχε πολλές εντάσεις οι οποίες έφεραν τις αποβολές των δύο προπονητών λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Ολυμπιακός Β.-Πανιώνιος 65-74
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα όμως η διακοπή ρεύματος που έγινε, με διακοπή και του παιχνιδιού κατ’ επέκταση, φάνηκε να αποδιοργανώνει τις ερυθρόλευκες με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο στο +12 (6-18). Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να μειώσει κάπως τη διαφορά, ρίχνοντάς τη σε μονοψήφιο νούμερο, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 26-33. Στο 3ο δεκάλεπτο τα αίματα… άναψαν με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι, με τον Πανιώνιο, ωστόσο, να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Χαρακτηριστικό της έντασης που υπήρχε ήταν η έντονη αψιμαχία μεταξύ των δύο προπονητών οι οποίοι παραλίγο να πιαστούν και στα χέρια, αποτέλεσμα της κατάστασης αυτής ήταν η αποβολή και των δύο μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, με το σκορ στο 30’ να είναι 48-55. Οι φιλοξενούμενες κρατούσαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους σχεδόν και σε ολόκληρη την 4η περίοδο, οι ερυθρόλευκες μείωσαν στους 6 ένα λεπτό πριν τη λήξη χωρίς, όμως, κάτι περισσότερο μέχρι την κόρνα της λήξης η οποία βρήκε τον Πανιώνιο νικητή με 65-74

Δεκάλεπτα: 6-18, 26-33, 48-55, 65-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 2, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 17 (3), Σουλτάνη 14, Τότση, Άντριους 15, Ζέρβα 6, Ζήτη, Φέρμπανκς 8, Κωτούλα, Δεληγιάννη 3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Τζόνσον 24, Τσίκα, Σπαθάρου 22 (4), Χίλι 14, Σεμανιάκου, Θεοδωρομανωλάκη, Στεφανίδου 1, Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Μπόνη 13.