Σημαντικές νίκες για τις βολιώτικες ομάδες στη Β’ Εθνική

σημαντικές-νίκες-για-τις-βολιώτικες-ο-152268

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους Νίκη και Ολυμπιακός Βόλου στις εντός έδρας αναμετρήσεις τους απέναντι σε Τιτάνες Παλαμά και Δόξα Λευκάδας αντίστοιχα.

Οι κυανόλευκοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει πιο εύκολα από το τελικό 64-62, ενώ ο Ολυμπιακός χάρη σε μία εξαιρετική 3η περίοδο λύγισε με 77-73 τη Δόξα, αποτέλεσμα το οποίο μπορεί να αποδειχθεί κομβικό για τη συνέχεια.

Την επόμενη αγωνιστική η Νίκη θα παίξει στην Καρδίτσα με αντίπαλο την τοπική Αναγέννηση και ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στον Παλαμά, όπου θα τον υποδεχθούν οι Τιτάνες.

Νίκη Βόλου-Τιτάνες Παλαμά 64-62
Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει στο τέλος η Νίκη Βόλου, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη την διάρκειά του. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και στις δύο άκρες του παρκέ και ολοκλήρωσαν το 1ο δεκάλεπτο στο +5 (18-13). Η διαφορά άνοιξε κι άλλο στη 2η περίοδο, με τους κυανόλευκους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να βρίσκουν σταθερά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 34-22.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, καθώς οι γηπεδούχοι συντηρούσαν με ευκολία τα κεκτημένα των προηγούμενων περιόδων, έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +12 (50-38). Η Νίκη φάνηκε να επαναπαύεται και να χαλαρώνει υπερβολικά στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα στους Τιτάνες, οι οποίοι πέρασαν και μπροστά με τρίποντο (58-59). Ωστόσο, ακολούθησε σερί 6-0 από τη Νίκη αμέσως (64-59), για να γραφτεί το τελικό 64-62 με τρεις εύστοχες βολές των φιλοξενούμενων μετά από φάουλ που κέρδισαν σε προσπάθεια τριών πόντων.

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-22, 50-38, 64-62
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Μπουρδάνος, Βερτζάγιας 4, Ζησόπουλος, Κουτίνας 19, Καλλές 8, Σαρημπαλίδης 12(3), Σπανόπουλος, Λόλας 9, Ξενιτίδης 12(2)
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Πανάρας): Γ. Τσούμας 7(1), Μάνος 5, Καραδήμας 13, Σφακιανός 3(1), Ξένος, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 20, Αρχοντούλης 2, Βλάχος, Σ. Τσούμας 12(2)

Ολυμπιακός Β.-Δόξα Λευκάδας 77-73
Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι στο 1ο δεκάλεπτο κι είχαν σταθερά μικρές υπέρ τους διαφορές μέχρι και το τέλος του (18-23).

Οι ερυθρόλευκοι αφυπνίστηκαν στην 2η περίοδο και με καλάθι του Καραμήτσου πήραν το πρώτο τους προβάδισμα (32-30), για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 36-34.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν φουριόζοι από τα αποδυτήρια, με το 3ο δεκάλεπτο να τους ανήκει ολοκληρωτικά. Στο 26ο λεπτό ένα τρίποντο και φάουλ του Σιμάκη έδωσε στον Ολυμπιακό το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα (54-43), με το σκορ στο 30’ να είναι στο 66-53 και τη διαφορά να έχει φτάσει μέχρι και το +15.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξεκίνησαν την 4η περίοδο με σερί 10-0 κατεβάζοντας τη διαφορά στο ένα σουτ (66-63) με 6:24’ να απομένουν για το φινάλε της αναμέτρησης, ενώ στο 38’ ξαναπήραν μετά από ώρα το προβάδισμα (71-72).

Ένα καλάθι του Καραμήτσου και δύο βολές από τον Σιμάκη έφεραν στο +2 τον Ολυμπιακό (75-73) με 27 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Η Λευκάδα αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε, ο Γκοντόπουλος πήρε το κρίσιμο ριμπάουντ και με εύστοχο ζευγάρι βολών 7’’ πριν ακουστεί η κόρνα έγραψε το τελικό 77-73, σφραγίζοντας ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο για τους ερυθρόλευκους.

Δεκάλεπτα: 18-23, 36-34, 66-53, 77-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 20(4), Μουρατίδης 10(2), Καραμήτσος 11(1), Ιλτσογλου 2, Σιμάκης 18(2), Σταθούρος 5(1), Παρασκευάς 10, Αγκρής, Νίκολης
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κουρτίδης 33(7), Τζακόπουλος 12(4), Κεραμάρης 5(1), Καραγιαννίδης 7, Κατωπόδης 5(1), Σταματέλος 1, Βαγενάς 1, Κοντούδης 9(1), Αργυρός, Καφές, Λαζάρου

13. ΓΑΣ Μελίκης 16

*Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου, Εσπερος Λαμίας, Αίολος Τρικάλων, Δόξα Λευκάδας, Αναγέννηση Καρδίτσας, ΣΚ Ιωάννινα, Πρωτέας Γρεβενών έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Ικαροι Τρικάλων και ΑΓΣ Ιωαννίνων έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα