ΒΟΛΕΪ

Σε μεγάλη μέρα η Αργώ, 3-1 τη Σταυρούπολη

σε-μεγάλη-μέρα-η-αργώ-3-1-τη-σταυρούπολη-252385
Σε μεγάλη μέρα η γυναικεία ομάδα της Αργούς κέρδισε το Σάββατο με 3-1 σετ τον ΕΟΣ Σταυρούπολης στο κλειστό της Αγριάς στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 εθνικής κατηγορίας γυναικών και πήρε έτσι την άτυπη ρεβάνς της ήττας του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη.
Ταυτόχρονα πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο, που την έφερε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και την απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις.
Η βολιώτικη ομάδα, αν και ξεκίνησε καλά το πρώτο σετ, με συνεχόμενα λάθη στο τέλος, έδωσε την ευκαιρία στις Θεσσαλονικιές να προηγηθούν με 0-1.
Στο 2ο σετ όμως, η είσοδος της Ειρήνης Νικολάου στη θέση πασαδόρου και της Κατερίνας Ζαφειρίου στη θέση της διαγωνίου άλλαξαν εντελώς τον ρυθμό του αγώνα και έφεραν την ισοφάριση σε 1-1. Με ανεβασμένη ψυχολογία και με την ηγετική μορφή της Πολίνα Προκουντίνα στην επίθεση , καθώς και με ένα σερί επιτυχημένων σέρβις από τη Βασιλική Κασιούρα, η Αργώ κατόρθωσε να προηγηθεί με 2-1.
Στο 3ο σετ η Σταυρούπολη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι Βολιώτισσες με εκπληκτική απόδοση στο μπλοκ-άμυνα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες και πήραν τελικά τη νίκη με 3-1, από έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.
Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-16, 25-20
Τον αγώνα διαιτήτευσαν με απόλυτη επιτυχία ο κύριος Θ. Παρασκευάς και οι κυρίες Σκορδαρά και Α. Μανουσογιωργάκη.
Ο ΑΣ ΑΡΓΩ ευχαριστεί τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου του Βασίλη Ηλιόπουλου καθώς και τον καρδιολόγο Παναγιώτη Σκιαθίτη για την υγειονομική κάλυψη του αγώνα.
ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης ): Κασιούρα Β. (11π.), Κασιούρα Χ. (1π.), Στύλα Στ., Γιαλόγλου, Προκουντίνα (30π), Αγγέλη (2π.), Παπαθανασίου, Γερολυμάτου (12π.), Σκιαθίτη, Ζαφειρίου (6π.), Αντωνοπoύλου, Νικολάου (1π.), Σουντουλουμάκη Αγγ.
ΕΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ακριτίδης): Τσελλίδη, Ζερβού, Καδίρη, Κανονίδου, Τζόβενου, Σαλαγκούδη, Πανταζή, Σωτηρίου, Σαχπατζίδου, Τακαρίδου, Αναστασιάδη, Γιαννάκη, Τσιούκα.