ΒΟΛΕΪ

«Παραδόθηκε» στη Βενεζουέλα η Εθνική Ανδρών

παραδόθηκε-στη-βενεζουέλα-η-εθνική-434774

Μόνο σε ένα σετ κατάφερε να είναι ανταγωνιστική η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών κόντρα στη Βενεζουέλα, στο πρώτο ματς που έδωσε για το δεύτερο τουρνουά του World League, στο Ταλίν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1, μετά από λάθος υπόδειξη του διαιτητή, ενώ, από κει και πέρα, δεν κατάφερε να διατηρηθεί σε υψηλά στάνταρ.

Οι Βενεζουελάνοι έκαναν εύκολα το 1-0, διατηρώντας διαφορά τεσσάρων πόντων από τα μέσα περίπου του σετ και έφτασαν στο 25-20. Η Ελλάδα απάντησε με ένα δυνατό δεύτερο σετ, που κράτησε τα ηνία μετά το 21-20. Στο 24-23, όμως, της στέρησαν την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Κοκκινάκης χρεώθηκε λανθασμένα φιλέ, σε επίθεση που ήταν μέσα, με τους αντιπάλους να κάνουν το 2-0 με 29-27.

Η αδυναμία της Εθνικής στο σερβίς, αλλά και ο εκνευρισμός από το χαμένο δεύτερο σετ έδωσε την ευκαιρία να πάρει εύκολα διαφορά στο τρίτο σετ και να κάνει χωρίς πρόβλημα (25-16) το 3-0.

Τα σετ: 25-20, 29-27, 25-16
Βενεζουέλα (Σάρτι) Γκονζάλεζ 9 (9/16 επ., 52% υπ. – 17% άριστες), Ροντρίγκεζ 15 (14/26 επ., 1 άσο), Βαλένσια 11 (8/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καράσκο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Φαϊόλα 10 (8/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κουϊγιάντα 6 (6/9 επ.), Μάτα –λ (52% υπ. – 17% άριστες) / Μπρισένο, Βέρντι 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Άριας, Βελάσκεζ.

Ελλάδα (Αρσενιάδης) Στιβαχτής, Τακουρίδης 3 (0/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (14/28 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 20% άριστες), Ανδρεάδης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Κοκκινάκης 8 (8/19 επ., 1 άσοι, 53% υπ. – 37% άριστες), Γκαράς –λ (68% υπ. – 42% άριστες) / Τσέλιος 2 (2/6 επ.), Κασαμπαλής, Σωτηρίου 9 (9/17 επ.).