ΒΟΛΕΪ

Μεγάλο διπλό για τις γυναίκες της Αργούς

μεγάλο-διπλό-για-τις-γυναίκες-της-αργο-630894

Μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ, πέτυχε η ομάδα γυναικών της Αργούς το περασμένο Σάββατο κόντρα στο ΓΣ Ελασσόνας, σε αγώνα που έγινε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Μάλιστα για την Αργώ, η νίκη αυτή παίρνει ακόμη μεγαλύτερές διαστάσεις γιατί ήταν η πρώτη επί του συγκεκριμένου αντιπάλου, ο οποίος μέχρι την περσινή χρονιά αγωνιζόταν στην Α2 εθνική κατηγορία και διαθέτει παίκτριες με μεγάλη εμπειρία.

Η Αργώ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με μπλοκ-άμυνα να δουλεύουν στην εντέλεια , προηγήθηκε με 2-0 σετ. Ο ΓΣ Ελασσόνας αντέδρασε στο 3ο και μείωσε σε 2-1. Στο 4ο σετ η Αργώ έδειξε και τα ψυχικά της χαρίσματα, ανατρέποντας μια διαφορά εις βάρος της τεσσάρων-πέντε πόντων, με το πολύ καλό σέρβις της Φωτεινής Τσαντοπούλου, καθώς και τη βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο, με τη Χαρά Σουφλή να κάνει τρία πολύ πιεστικά σέρβις και μια άμυνα και να δίνει το σετ και τη νίκη στη Βολιώτικη ομάδα.

Σετ: 16-25, 22-25, 25-23, 22-25

ΑΡΓΩ: (Σταθόπουλος ) Τσαντοπούλου Φ (19 πόντοι, επίθεση 52% 14 στις 27, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλιππίδη Α. (12 πόντοι, επίθεση 55% 11 στις 20, 1 άσσο), Τάσου Α., (13 πόντοι επίθεση 42% 10 στις 24, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Καλαποδά Μ., (15 πόντοι επίθεση 67%, 8 στις 12, 1 άσσο, 6 μπλοκ) , Τσιτσιγιάννη Μ., (9 πόντοι, επίθεση 58% 4 στις 7, 2 άσσοι 3 Μπλοκ), Χειμάρα Γ., Γερολυμάτου Ε., Γάκη Σ., Χαρχαρή Α., Καραμπέλα Χ., Γεωργούλα Κ., Σουφλή Χ.

ΓΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ : (Παναγιώτου) Καζανίτση, Δίρβα, Μπούσια, Παναγιώτου, Παπαδοπούλου, Τσιγγέλη, Χατζηβασίλη, Πίγκα, Μπαλογιάννη, Χονδροθύμιου, Τσίμπα, Κιούση, Διβράμη.

Ηττα μετά από μάχη

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που έγινε το Σάββατο στο κλειστό Β. Παρασκευόπουλος, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών, η ομάδα της Αργούς γνώρισε την ήττα από την πολύ δυνατή φέτος ΑΕ Λάρισας με 3-1 σετ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και προσέφερε όμορφο θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν. Η Αργώ έπιασε ολοκληρωτικό παιχνίδι στο 1ο σετ το οποίο κέρδισε με 25-23. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού στα επόμενα δύο η ΑΕΛ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Η Αργώ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 4ο σετ, όταν προηγήθηκε με 21-17 αλλά με διαδοχικά λάθη σε υποδοχή και επίθεση έχασε τελικά το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Σετ: 25-23, 14-25, 17-25, 22-25

ΑΡΓΩ: (Γεωργούλας) Ιτούδης, Τερνιώτης, Βούλγαρης, Κούντριας, Αναστασιάδης, Ισλαμάι, Τσιάκαλος, Πασχαλίδης, Σκευοφύλαξ, Βλότσος, Κόκκας, Φιλιππίδης, Φουρκιώτης

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ: (Kαλαθάς) Μπαλασάς, Αποστολούδης, Δορδοκίδης, Αρχοντής, Ματούλας, Λεβέντης, Μαντάρας, Κατσιγιάννης, Σαμιώτης, Μακρής, Τσιώλης, Γρούσπας.

Τύρναβος- ΦΣ Λαμίας 3-0

Αμιλλα Τρ.-Ασκληπιός Τρ. α.α. 3-0

ΑΣ Αργώ-ΑΕ Λάρισας 1-3

ΦΘΙΑ-ΕΑ Λάρισας 3-2