«Ποντάρει» σε κόσμο και προϊστορία!

ποντάρει-σε-κόσμο-και-προϊστορία-853480

Στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης «επιστρέφει» αύριο ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής θα υποδεχθεί την Κοζάνη με στόχο τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, ποντάροντας και στην παρουσία του κόσμου, αλλά και στη θετική προϊστορία.

Ο Ολυμπιακός Βόλου στις τρεις πρώτες αγωνιστικές είχε ήττα στην Κοζάνη (2-0) από την ΑΕΠ, ισοπαλία 0-0 την περασμένη Κυριακή στο Κεραμίδι Πιερίας και μια νίκη ως γηπεδούχος στο Στεφανοβίκειο (1-0 τον Σβορώνο) και αύριο στο πρώτο ματς στη Νεάπολη περιμένει τη συμπαράσταση του κόσμου…

Το παιχνίδι με την Κοζάνη, η οποία είναι αήττητη και πρωτοπόρος, έχει πιο μεγάλο βαθμό δυσκολίας από τα προηγούμενα και στον Ολυμπιακό, έχοντας πλέον διαπιστώσει πως κάθε ματς είναι δύσκολο περιμένουν και τη στήριξη του φίλαθλου κόσμου που έχει δείξει πως παραμένει κοντά στην ομάδα σε ένα ακόμη νέο ξεκίνημα από χαμηλότερη κατηγορία.

Η διοίκηση του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 ενημερώνοντας μάλιστα τους φιλάθλους για την προπώληση των εισιτηρίων με την Κοζάνη αύριο Κυριακή 4 Δεκεμβρίου στις 15:00 στο κάλεσε προαιρετικά τους κατόχους εισιτηρίων διαρκείας, να δείξουν την αγάπη τους στην ομάδα, αφήνοντας το διαρκείας στο σπίτι τους και να εκδώσουν ένα εισιτήριο του αγώνα ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο τον σύλλογο.

Όσον αφορά την προπώληση εισιτηρίων του αγώνα γίνεται από τα γραφεία του συλλόγου, Αργοναυτών 32 (τηλέφωνο 2421181828) και σήμερα Σάββατο από τις 9:00-14:00 όπως και από τα καφέ RIVER STOP και DA LUZ, ενώ αύριο Κυριακή εισιτήρια (με γενική είσοδο 10 ευρώ) θα υπάρχουν και στο εκδοτήριο του γηπέδου της Νεάπολης.

Αγωνιστικά στον Ολυμπιακό δεν υπάρχουν προβλήματα και όλοι στην ομάδα έχουν στόχο να «σταματήσουν» στον Βόλο την Κοζάνη που μετράει ως τώρα μόνο νίκες!

13 νίκες σε 26 αγώνες

Θετική είναι η προϊστορία του Ολυμπιακού Βόλου, ο οποίος παίζοντας με την Κοζάνη σε 26 ματς πρωταθλήματος έχει 13 νίκες, 8 ισοπαλίες, αλλά και 5 ήττες.

Ακόμη πιο θετική είναι η παράδοση στον Βόλο, όπου η Κοζάνη δεν έχει κερδίσει ποτέ. Για τη Β’ Εθνική οι 16 συναντήσεις είναι… μακρινές και η τελευταία ήταν το 1983 και στα 8 ματς στον Βόλο ο Ολυμπιακός έχει 7 νίκες και μια ισοπαλία, ενώ από τις 10 συναντήσεις στη Γ’ Εθνική, όπου η τελευταία ήταν το 1999, οι εντός έδρας ήταν 4 νικηφόρες για τους ερυθρόλευκους, ενώ υπήρξε και μια ισοπαλία.

Η πρώτη φορά που συναντήθηκαν οι δυο αυριανοί αντίπαλοι ήταν στη Β’ Εθνική της περιόδου 1965-66 με ισοπαλίες και το πρώτο βολιώτικο γκολ από τον Γιώργο Πασχαλίδη. Συγκεκριμένα στις 26/12/65: Κοζάνη-Ολυμπιακός 0-0 και στις 27/3/66: Ολυμπιακός-Κοζάνη 1-1.

Την περίοδο 1968-69 για την τελευταία αγωνιστική στον α’ γύρο στις 26/1/69 Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 0-0 και στο φινάλε της σεζόν στις 25/5/69 Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 4-2 με δυο γκολ του Τζίνη και ένα από τους Δημόπουλο και Διακουμή.

Το 1970-71 χρονιά κατάκτησης πρωταθλήματος για τη βολιώτικη ομάδα ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 στις 6/12/70 (32’ Καραΐσκος, 54’ Λιάκος), ενώ στην Κοζάνη στις 11/4/71 είχε ισοπαλία 1-1 με γκολ του Βαλαχά.

Και τα δυο ματς κέρδισε ο Ολυμπιακός την περίοδο 1975-1976. Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 1-3 με χατ τρικ του Παναγή και Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 4-1 με τους Ρακιτζόγλου, Γιακάκογλου να πετυχαίνουν από δύο γκολ, ενώ το ίδιο έγινε και την επόμενη περίοδο: 1976-77. Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 2-3 (Βαλιανάτος, Σταυρίδης, Κ. Τριχιάς) και Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 2-0, με δύο γκολ του Στ. Μαλάκου.

Την περίοδο 1979-80 είχαμε Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 1-1 με το βολιώτικο γκολ από τον Ι. Κουρνάκη και Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 3-0 με σκόρερ τους Συνετόπουλο, Καραμίχαλο, Μαυρίδη, ενώ τελευταία ερυθρόλευκη ήττα στη Β’ Εθνική ήταν την περίοδο 1981-82.

Στον Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 με δύο γκολ του Κ. Τριχιά κι ένα από τον Ν. Τερζή και έχασε στην Κοζάνη 1-0.

Η περίοδος 1982-83 ήταν η τελευταία που οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στη Β’ Εθνική και μάλιστα ήταν και τελευταία αγωνιστική. Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 1-1 (Καπουράνης το γκολ των ερυθρόλευκων) και Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 3-1 (Καπουράνης, Βουρούκος, Τσαβαλιάς οι σκόρερ).

Για τη Γ’ Εθνική:

1984-85: Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 1-0 (56’ Μάνδαλος), Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 2-0.

1985-86: Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 2-0, Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 3-0.

1995-96: Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (19’ Παπαδόπουλος, 74’ Τσούτσακ-78’ Νικοβιώτης) αποβολή 70’ Ζιάκας, Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 3-2 (40’ Κόφφας, 54’ Κουντούρης, 63’ Ν. Παπανικολάου-29’ Δίντσικος, 57’ Τσακιρίδης).

1997-1998: Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 1-1 (19’ Νόλης-74’ Κακαφίκας) και Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 0-0.

1998-1999: Κοζάνη-Ολυμπιακός Βόλου 3-1 (52’, 73’ Θωμ. Παπαδόπουλος, 69’ Καούνος-8’ Γούσης) και Ολυμπιακός Βόλου-Κοζάνη 3-0 (30’ πεν. Παλατσίδης, 32’ Νόλης, 54’ Μπέττας).