Με τους πρωτοπόρους και αήττητους να έχουν παιχνίδια έδρας συνεχίζεται σήμερα και αύριο με την 5η αγωνιστική το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος, ενώ στην Β’ ΕΠΣΘ γίνεται η 3η αγωνιστική και υπάρχει και το νέο ξεκίνημα της τρίτης κατηγορίας.
Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ
Στην Α’ Κατηγορία οι δυο ομάδες που έχουν μόνον νίκες και προπορεύονται, ο Μαγνησιακός και η Αγία Άννα, έχουν σήμερα αγώνες έδρας, όπως αύριο και ο αήττητος Γ.Σ. Αλμυρού.
Η Αγία Άννα, που δεν έχει δεχθεί ούτε γκολ, υποδέχεται τη Δήμητρα, που δεν έχει νίκη ούτε βαθμό, έχοντας δεχθεί και 23 τέρματα, ενώ ο Μαγνησιακός θα φιλοξενήσει την Αγχίαλο. Η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου έχει μόνο μια ήττα και διατήρησε την εστία της ανέπαφη στα 3 από τα 4 έως τώρα παιχνίδια της.
Επίσης σήμερα ο Αίας θα αγωνιστεί στη Σούρπη για την πρώτη νίκη έδρας, υποδεχόμενος τον Τοξότη, που τη μοναδική του νίκη την έχει πετύχει εκτός έδρας, ενώ αύριο Κυριακή ο αήττητος Γ.Σ.Α. φιλοξενεί τον Νηλέα και στο Βελεστίνο ο Ρήγας, που έχει νίκες εκτός έδρας, θα υποδεχθεί τον Σαρακηνό, του οποίου αντίθετα οι δυο νίκες ήταν στο γήπεδό του.
Επίσης αύριο Κυριακή η Α.Ε. 2002, που δεν έχει νίκη και βαθμό, θα είναι γηπεδούχος με αντίπαλο τον Θησέα, ο οποίος προέρχεται από 1η ήττα στο πρωτάθλημα, πρόκριση στο κύπελλο, αλλά και παραίτηση του προέδρου του, Νίκου Αραμπατζή, ο οποίος ανέφερε ότι θα εξηγήσει τα επόμενα 24ωρα τους λόγους γι’ αυτήν την κίνησή του.
Στη Β’ Κατηγορία ΕΠΣΘ οι τρεις ομάδες που έχουν το 2 στα 2 (Αστέρας, Πανιώνιος, ΑΠΟΒ) θα αγωνιστούν εκτός έδρας. Σήμερα η ΑΠΟΒ θα δοκιμαστεί από τον Ιάσονα Α.Μ. και ο Πανιώνιος στο Στεφανοβίκειο, ενώ αύριο ο Αστέρας παίζει στη Σκιάθο, που επίσης είναι αήττητη. Η Δάφνη με νέο προπονητή τον Στέργιο Σιαμέτη ταξιδεύει στη Σκόπελο, για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα, κάτι που ψάχνει και ο Άνθιμος Γαζής…
Στη Γ’ ΕΠΣΘ των 11 ομάδων έχουμε πρεμιέρα με νέα σωματεία και πρώτο ρεπό για τα Λεχώνια. Η κατηγορία επιστρέφει μετά από δυο χρόνια και από το τελευταίο πρωτάθλημα (2019-20) των 9 ομάδων τώρα απουσιάζουν οι πέντε (Δημητριάς, Άθλος, Νέος Μαγνησιακός, ΑΕ Διμηνίου, Ερμής), ενώ κάνει πρώτη εμφάνιση ο Ατρόμητος Νέας Ιωνίας και επανεμφανίζεται μετά από τρία χρόνια ο Ηρακλής Βόλου, στα 100 του, αφού έχει έτος ίδρυσης το 1922…
Η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ, τροποποιώντας το πρόγραμμα και ύστερα από κοινό αίτημα των σωματείων Ηρακλή Β. και Νέοι Αγίας Άννας, προχώρησε σε αμοιβαία αλλαγή εδρών και ο αγώνας για την 1η αγωνιστική θα γίνει στο «Olimpico» και αντίστοιχα ο αγώνας του 2ου γύρου θα πραγματοποιηθεί στην έδρα του Ηρακλή.
Το πρόγραμμα στις τρεις κατηγορίες της ΕΠΣΘ το Σαββατοκύριακο:
Α’ Κατηγορία – 5η αγωνιστική
Σήμερα, Σάββατο 19 Νοεμβρίου
Αγία Άννα-Δήμητρα
Γηπ. «Π. Μαγουλάς» (15:00):
Πλακιάς, Τσαγγάρης, Δημητράκης
Μαγνησιακός-Αγχίαλος
Γηπ. Μαγνησιακού (15:00):
Τασιόπουλος Γ., Σακκάς Δ., Σακκάς Π.
Αίας-Τοξότης
Γηπ. Σούρπης (15:00)
Κούστας, Τασιόπουλος Κ., Γιάννης
Αύριο, Κυριακή 20 Νοεμβρίου
Α.Ε. 2002-Θησέας
Γηπ. Καλών Νερών (15:00)
Τσίντζας, Παπαγεωργίου, Ανδραδόπουλος
Ρήγας Φεραίος-Σαρακηνός
Γηπ. Βελεστίνου (15:00)
Θεοχάρης, Σφυρής, Κίττος
Πύρασος- Ακρόπολη
Γηπ. Αγχιάλου (15:00)
Νικόπουλος, Γεωργαντζής, Νικολαής
Γ.Σ. Αλμυρού-Ε.Λ. Νηλέας
Γηπ. Αλμυρού (15:00)
Ρίζος, Γερμάνης, Τσαγγάρης
Οι σκόρερ
5 γκολ: Ιάσων Παπαδημητρίου (Αγία Άννα), Γιάννης Αραπίτσας (ΓΣΑ), Δημήτρης Γάρος (Ρήγας Φεραίος)
4 γκολ: Μάριος Φουρκιώτης (Πύρασος)
3 γκολ: Σταύρος Βουρδάκης (Μαγνησιακός), Τάσος Μπουμπούκης (Πύρασος), Μάριος Κομπούρας (Αίας), Γιώργος Δημητρίου (Αίας), Νίκος Παγώνης (Ακρόπολη), Γιώργος Στουρνάρας (Δήμητρα).
Β’ Κατηγορία – 3η αγωνιστική
Σήμερα, Σάββατο 19 Νοεμβρίου
Μικροθήβες-Μυρμιδόνες
Γηπ. Μικροθηβών (15:00)
Σαμαράς, Θάνος, Καλογρίτσας
Ιάσων Α.Μ.-Α.ΠΟ.Β.
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (15:00)
Νικόπουλος, Λακιάς, Σφυρής
Διαγόρας-Πανιώνιος
Γηπ. Στεφανοβικείου (15:00):
Τσίντζας, Αγγελόπουλος, Κίττος
Αύριο, Κυριακή 20 Νοεμβρίου
Δάφνη-Σκόπελος
Γηπ. «Βασδέκειο» (11:00):
Θάνος, Σακκάς Δ., Νικολαής
Άνθιμος Γαζής-Αγία Παρασκευή
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11:00):
Σαμαράς, Γεωργαντζής, Παπαγεωργίου
Σκιάθος-Αστέρας Ριζομύλου
Γηπ. Σκιάθου (11:30):
Βλάχος, Αγγελόπουλος, Δημητράκης
* Στους σκόρερ έχουν πάρει προβάδισμα ο Γιώργος Κυπτίου του Πανιωνίου και ο Τάσος Χούμπλης της ΑΠΟΒ, που έχουν πετύχει 4 γκολ.
Γ’ Κατηγορία – 1η αγωνιστική
Σήμερα, Σάββατο 19 Νοεμβρίου
Απόλλων Καναλίων-Ελευθεριακός
Γηπ. Καναλίων (15:00):
Ρίζος, Γαλάνη, Γερμάνης
Ατρόμητος Ν.Ι. -Κένταυρος Ν.Π.
Γηπ. «Βασδέκειο» (15:00):
Καρβούνη, Νικολαής, Παπαγεωργίου
Ηρακλής-Νέοι Αγίας Άννας
Γηπ. Olimpico (15:00):
Φωτίου, Βλάχος, Γκατζούνας
Αύριο, Κυριακή 20 Νοεμβρίου
Πηλέας-Ν.Α. Νίκης
Γηπ. ΕΤΒΑ (11:00):
Συναΐτη, Γαλάνη, Γκατζούνα
Αχιλλέας- ΑΕ Χλόης
Γηπ. Αχιλλείου (15:00):
Κούστας, Καλογρίτσας, Μαντέβας
Ρεπό: Άνω Λεχώνια
Πρωτάθλημα Νέων – 2η αγωνιστική
Σήμερα, Σάββατο 19 Νοεμβρίου
Ολυμπιακός Βόλου-ΓΣ Αλμυρού,
Γηπ. Άλλης Μεριάς (10:30)
Ρίζος, Τσαγγάρης, Γκατζούνας
Τοξότης-ΑΟ Σκιάθου
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (19:30):
Συναΐτη, Τσαγγάρης, Μαντέβας
26/11: Ηρακλής Βόλου-Νίκη Βόλου
Ρεπό: ΝΠΣ Βόλος
Πρωτάθλημα Υποδομών
Για τα πρωταθλήματα Υποδομών της ΕΠΣΘ σήμερα Σάββατο 19 Νοεμβρίου γίνονται αγώνες για τις ηλικιακές κατηγορίες Κ 11, Κ 12 Γ, Κ 13 και Κ 14 με το εξής πρόγραμμα:
Γηπ. Αγριάς, 11:00 (Κ 14): Θησέας- ΝΠΣ Βόλος
Γηπ. Αλμυρού, 10:00 (Κ 14): Γ.Σ.Α.-Πύρασος
Γηπ. Αγ. Παρασκευής, 09:00 (Κ 14): Αγία Παρασκευή-Ε.Λ. Νηλέας
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ, 11:00 (Κ 13): ΝΠΣ Βόλος-Αίας Σούρπης
Γηπ. Μαγνησιακού, 09:15 (Κ 13): Μαγνησιακός-Τοξότης
Γηπ. Σαρακηνού, 11:00 (Κ 13): Σαρακηνός-Αγία Αννα
Γηπ. Αγ. Παρασκευής, 12:00 (Κ 13): Αγία Παρασκευή-Ρήγας Φεραίος
Γηπ. Αλμυρού, 11:30 (Κ 11): Γ.Σ.Α.- Ακρόπολη
Γηπ. Αγριάς, 10:00 (Κ 11): Θησέας- ΝΠΣ Βόλος
Γηπ. Μαγνησιακού, 11:30 (Κ 11) Μαγνησιακός-Αγία Αννα
Γηπ. Olimpico,10:15 (Κ 11): Αγία Άννα 2-Αγία Παρασκευή
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ, 10:00 (Κ 12 Γ): ΝΠΣ Βόλος-Δήμητρα
Αύριο Κυριακή 20 Νοεμβρίου για την κατηγορία Κ 15 γίνεται ένα ματς από την 1η αγωνιστική: Γηπ. Αλμυρού (11:30) Γ.Σ. Αλμυρού-Ρήγας Φεραίος.