Ξεκίνημα με Μακεδονικό μετά από 29 χρόνια

ξεκίνημα-με-μακεδονικό-μετά-από-29-χρόνι-873748

Μετά από 29 χρόνια η Νίκη θα κάνει την Κυριακή πρεμιέρα πρωταθλήματος στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης, με αντίπαλο τον Μακεδονικό. Η τελευταία φορά που έτυχε να κάνει αρχή η βολιώτικη ομάδα από την έδρα του Μακεδονικού ήταν στις 3 Οκτωβρίου του 1993 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής σε ένα ματς χωρίς γκολ.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Τελευταία φορά πάντως που Μακεδονικός και Νίκη έπαιξαν στη Ν. Ευκαρπία για τη Β’ Εθνική ήταν στο πιο μακρινό 1984 (Μακεδονικός-Νίκη 2-1 (17’ Καραμίχαλος, 57’ Ευαγγέλου-43’ Ζαγκαβιέρος) και με τη βολιώτικη ομάδα αγωνίστηκαν οι: Χατζής, Φλάμος, Ράμμος (69’ Βαταμίδης), Τσόγκας, Γίδαρος, Στέκας,Τσιώλης, Παναγιωτόπουλος, Κατιανός, Ζαγκαβιέρος (82’ Κλεπούσναλης), Κατσικάς.

Η Νίκη και πέρσι έκανε πρεμιέρα με 0-0 στη Θεσσαλονίκη, ενώ τα τελευταία 20 χρόνια παίζοντας στη Β’ Εθνική είχε ξεκίνημα με 2 νίκες εκτός έδρας, 3 ήττες και 2 ισοπαλίες. Συνολικά στις πρεμιέρες της 20ετίας είχε 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες.

Για τη Νίκη η πιο μεγάλη νίκη πρεμιέρας ήταν πριν 21 χρόνια στο πρωτάθλημα Δ’ Εθνικής κερδίζοντας στη Νέα Ιωνία 7-0 τον Ηρακλή Ροδίτσας. Η μόνη κατηγορία που η Νίκη δεν είχε νίκη σε πρεμιέρα είναι η Α΄ Εθνική.

Η «καθυστέρηση» που έγινε συνήθεια

Παρότι έχουμε μπει στον Νοέμβριο, το πρωτάθλημα της δεύτερης επαγγελματικής κατηγορίας ξεκίνησε χθες, ενώ η Νίκη παίζει αύριο Κυριακή. Αυτή η καθυστέρηση στην έναρξη έχει γίνει πλέον συνήθεια, καθώς τα τελευταία πέντε χρόνια μόνο μια φορά είχαμε σχεδόν φυσιολογική πρεμιέρα τέλος Σεπτεμβρίου!

Και πέρσι η Νίκη Βόλου στη Σούπερ Λιγκ 2 ξεκίνησε το πρωτάθλημα τον Νοέμβριο, ενώ την προηγούμενη περίοδο (2020-21) η δεύτερη κατηγορία έκανε πρεμιέρα 16 Ιανουαρίου 2021 (!) και η Football League, στην οποία αγωνίζονταν Νίκη και Ολυμπιακός, στις 27 Μαρτίου!

Την περίοδο 2019-20 η Σούπερ Λιγκ 2 με 12 ομάδες είχε φυσιολογικό ξεκίνημα, στις 28/9, και οι δυο περίοδοι πιο πριν ξεκίνησαν με την παρέλαση, στις 28 Οκτωβρίου!

Πάντως η καθυστέρηση στην έναρξη του πρωταθλήματος 2020-2021 λόγω κορονοϊού δημιούργησε ένα νέο ρεκόρ για τη Νίκη και την πρώτη της σέντρα, αφού στο παρελθόν είχε κάνει εκκίνηση στις 27 και 28 Νοεμβρίου, ενώ έχει μείνει και για 9 μήνες χωρίς επίσημο αγώνα μετά την αποχώρησή της από τη Σούπερ Λιγκ.

Την περίοδο 2011- 2012 το πρωτάθλημα στο Βόρειο όμιλο της Γ΄ Εθνικής άργησε πολύ να ξεκινήσει και η Νίκη για την 1η αγωνιστική έπαιξε 27 Νοεμβρίου (Οικονόμος Τσαριτσάνης – Νίκη Βόλου 0-0).

Πριν τις καθυστερήσεις των τελευταίων χρόνων και τη δεκαετία του ‘60 η Νίκη Βόλου ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής πάλι Νοέμβριο μήνα, με το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της περιόδου 1965-1966 να γίνεται 28/11 στις Σέρρες.

Η καθυστέρηση στο ξεκίνημα εκείνης της χρονιάς οφειλόταν πάντως σε εκκρεμότητες της περασμένης περιόδου και σε μπαράζ παραμονής, στο οποίο συμμετείχε και η Νίκη, που έμεινε στην κατηγορία.