Θέλει τη νίκη, για να «ανασάνει» ο Ολυμπιακός Βόλου

θέλει-τη-νίκη-για-να-ανασάνει-ο-ολυμπ-238623

Να κλείσει θετικά το 2021 και να «ανασάνει» βαθμολογικά θέλει ο Ολυμπιακός Βόλου, που αύριο στο τελευταίο παιχνίδι του έτους αγωνίζεται στη Νεάπολη (15:00) με τον Αλμωπό Αριδαίας στη 10η αγωνιστική της Super League 2, επιδιώκοντας μετά να έχει ένα καλύτερο 2022.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Μέσα στο 2021 ο Ολυμπιακός είχε 11 νίκες, 4 ισοπαλίες και 13 ήττες, αλλά το θετικό ήταν ότι άλλαξε κατηγορία και από την «τρίμηνη» Football League, βρέθηκε στη νέα Super League 2, που μέχρι τώρα και στις 9 πρώτες αγωνιστικές δεν έχει ικανοποιήσει αγωνιστικά και βαθμολογικά, ελπίζοντας πως υπάρχει χρόνος, για να παρουσιαστεί καλύτερος. Άλλωστε στο πρωτάθλημα υπάρχουν άλλες 25 αγωνιστικές και για τον Ολυμπιακό 23 παιχνίδια, μεσολαβεί μεταγραφική περίοδος και στην ομάδα υπάρχει πίστη πως υπάρχει και μπορεί να «βγει» το καλό πρόσωπο.

Στο σήμερα και στο αύριο για τον Ολυμπιακό πρώτη προτεραιότητα είναι το ματς με τον Αλμωπό Αριδαίας και φυσικά η τρίτη φετινή νίκη. Παρά το ότι οι ερυθρόλευκοι προέρχονται από μια «σίγουρη» νίκη στην Καβάλα, αυτό δεν βοήθησε στη βαθμολογική τους άνοδο, απλώς πρόσθεσαν 3 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά στο -1 από Πιερικό, αλλά και από Ηρακλή και Πανσερραϊκό, που έχουν ματς λιγότερο, και στο -2 από Τρίκαλα και ΠΑΟΚ Β’, μένοντας όμως, αν και νωρίς, στην επικίνδυνη ζώνη!

Ο Ολυμπιακός με 2 νίκες (3-2 την Καλαμαριά στον Βόλο και 0-5 στην Καβάλα), 2 ισοπαλίες (2-2 στις Σέρρες και 1-1 στη Νεάπολη με τον Ηρακλή) και 5 ήττες (δύο με 0-1 στον Βόλο από Πιερικό και Θεσπρωτό και τρεις χωρίς επίσης να σκοράρει σε Καρδίτσα με 4-0, Βέροια με 3-0 και Ξάνθη με 2-0) είναι στους 8 βαθμούς, ενώ ο αυριανός αντίπαλος είναι στους 12 με δυο ματς λιγότερα.

Ο Αλμωπός είναι ψηλότερα στην βαθμολογία, έχοντας εκμεταλλευτεί στο απόλυτο την έδρα του, καθώς έχει κερδίσει τον Απόλλωνα Πόντου 2-0, τον Πιερικό 3-1 και τον Θεσπρωτό 1-0, ενώ εκτός Αριδαίας έχει τις ίδιες ήττες, όπως και ο Ολυμπιακός, χωρίς να πετύχει γκολ σε Βέροια (1-0), Καρδίτσα (4-0) Ξάνθη (2-0) κι έχει μια νίκη στην Καβάλα (0-6).

Στον Ολυμπιακό γνωρίζουν πολύ καλά την κρισιμότητα του αυριανού αγώνα, καθώς με νίκη και υπό προϋποθέσεις μπορεί να κλείσουν το 2021, έχοντας ως και 6 ομάδες από κάτω στον βαθμολογικό πίνακα και να έχουν και την καλή ψυχολογία για τη νέα χρονιά που αρχίζει με το τοπικό ντέρμπι με τη Νίκη.

Τσιάρας ο διαιτητής

Τον αγώνα της 10ης αγωνιστικής της SL2 Ολυμπιακός Βόλου – Αλμωπός Αριδαίας, που είναι προγραμματισμένος για αύριο Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου στις 15:00, στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης, θα διευθύνει ο Παναγιώτης Τσιάρας από την Ένωση Καβάλας. Ο Τσιάρας είχε σφυρίξει στο περσινό πρωτάθλημα το ματς Πιερικός-Ολυμπιακός Β. 1-1 Βοηθοί θα είναι οι Φώτης Καμπερίδης και Αντώνης Κουκούμης από την ίδια Ένωση. Τέταρτος ορίστηκε ο Στέλιος Λεωνίδας από τα Τρίκαλα.

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή στην προϊστορία

Μετά από 24 χρόνια συναντήθηκαν την περσινή περίοδο 2020-2021 στην Football League Ολυμπιακός Βόλου και Αλμωπός Αριδαίας, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν μέσα-έξω.

Τη δεκαετία του ’90 υπήρξαν αγώνες στη Γ’ Εθνική, ενώ πιο παλιά, τη δεκαετία του 70’ και αρχές του 80’, οι δύο ομάδες είχαν για 7 περιόδους και συναντήσεις στη Β’ Εθνική.

Ο Ολυμπιακός είναι χωρίς ήττα στο Βόλο στα παιχνίδια του παρελθόντος με αντίπαλο τον Αλμωπό, αν και η ομάδα της Αριδαίας έχει μια νίκη με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό αλλά στον Αλμυρό! Μάλιστα αυτή η νίκη του Αλμωπού στον Αλμυρό ήταν την τελευταία περίοδο που συναντήθηκαν οι δυο ομάδες στη Γ’ Εθνική, με τον Ολυμπιακό πάντως να κερδίζει το δεύτερο ματς στην Αριδαία.

Στα υπόλοιπα πάντως 10 παιχνίδια στον Βόλο ο Ολυμπιακός είχε 7 νίκες για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (στα 6 δεν δέχτηκε και γκολ!), άλλες 2 για τη Γ’ Εθνική και τη μία στην Football League με 2-0. Τα γκολ πιο παλιά είναι υπέρ του Ολυμπιακού 16-2 στην Β’ και 5-4 στη Γ’ Εθνική. Συνολικά σε 22 αγώνες 14 νίκες έχει ο Ολυμπιακός και 8 ο Αλμωπός.

Στην πρώτη συνάντηση πάντως στη Β’ Εθνική, της περιόδου 1975-76, ο Αλμωπός ήταν νικητής με 2-1 (το βολιώτικο γκολ ο Γιώργος Βούλγαρης), ενώ στον Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 με σκόρερ τον Μανώλη Ρακιντζόγλου.

Ήττα στην Αριδαία (2-0) καταγράφηκε και την περίοδο 1976-77 και νίκη στον Βόλο με 4-2, με 3 γκολ του Δημήτρη Σταυρίδη και ένα του Γιάννη Αλεξανδρή. Αντίστοιχα αποτελέσματα είχαν το 1977-78 με ήττα 2-1 (το βολιώτικο γκολ ο Γ. Βούλγαρης) σε πρεμιέρα στην Αριδαία και νίκη 2-0 στον Βόλο με σκόρερ τους Δ. Σταυρίδη και Κ. Τριχιά, οι οποίοι από τα 84 γκολ της χρονιάς είχαν πετύχει τα 28 και τα 22 αντίστοιχα, ενώ 11 είχε ο Βούλγαρης.

Την περίοδο 1978-79 ο Ολυμπιακός είχε δυο νίκες και στον Βόλο 2-0 (Γ. Βούλγαρης, Κ. Τριχιάς) και στην Αριδαία 1-0 με γκολ του Κώστα Τριχιά, που εκείνη την περίοδο ήταν 1ος σκόρερ με 21 γκολ, αλλά και σκόρερ την επόμενη περίοδο (79-80) στο 4-0 του Ολυμπιακού (τα άλλα γκολ ήταν από τον Γιάννη Κουρνάκη, που σκόραρε δύο φορές, και από τον Χρήστο Σιγάλα), ενώ στην Αριδαία υπήρξε ήττα 2-0.

Την περίοδο 1980-81 ο Ολυμπιακός κέρδισε στο Βόλο 2-0 με γκολ του Σταύρου Κούλογλου και του Γιώργου Καραμίχαλου κι έχασε 2-0 στην Αριδαία, ενώ στην τελευταία φορά που συναντήθηκαν στη Β’ Εθνική (1981-82) η βολιώτικη ομάδα κέρδισε και τα δυο ματς με 1-0, με τον Νίκο Τερζή να σκοράρει στην Αριδαία και τον Τόλη Καπουράνη στο Βόλο.

Μετέπειτα υπήρξαν οι συναντήσεις Γ’ Εθνικής που ήταν:

*5/3/95: Αλμωπός-Ολυμπιακός 3-0

(5’ Σπάσιτς, 66’, 84’ Χατζηλαμπρινός)

*18/6/95: Ολυμπιακός-Αλμωπός 3-2

(34’ Καλόγηρος, 39’ Καραμίχαλος, 43’ Κόφφας-44 Μίσκος, 86’πεν. Ν. Τσολερίδης)

*29/10/95: Ολυμπιακός-Αλμωπός 1-0

(33’ Πανόπουλος)

*25/2/96: Αλμωπός-Ολυμπιακός 5-1

(7’ Σπάσιτς, 15’ Χατζηλαμπρινός, 25’, 82’ Τζεβελέκης, 68’ Ρέββας – 32’ Κόφφας)

*10/11/96 (στον Αλμυρό): Ολυμπιακός-Αλμωπός 1-2

(67 Καραμίχαλος, 64’ Τζεβελέκης, 69’ Ρέββας)

*16/3/97: Αλμωπός-Ολυμπιακός 0-3

(23’ Μουρατίδης, 76’ Παπανικολάου, 89’ Κάρλσον)

Την περίοδο 2020-2021 στο πρωτάθλημα της Football League:

*14/4/2021: Αλμωπός-Ολυμπιακός 0-1

(68’ Παπαδημητρίου)

*30/5/21: Ολυμπιακός-Αλμωπός 2-0

(13’ Γιαννίτσης, 53’ Νικλητσιώτης)

*Επίσης Αλμωπός Αριδαίας-Ολυμπιακός Βόλου έχουν βρεθεί αντίπαλοι και στο Κύπελλο το ‘78 (3-0) και σε όμιλο το ‘96 (3-3).

Συνολικά σε 22 αγώνες 14 νίκες έχει ο Ολυμπιακός και 8 ο Αλμωπός.