Ο Ολυμπιακός για νίκη με Πιερικό

ο-ολυμπιακός-για-νίκη-με-πιερικό-281719

Με μοναδικό στόχο τη νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου θα υποδεχτεί σήμερα το μεσημέρι (14:45) στη Νεάπολη τον Πιερικό στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στην προσπάθειά του να φθάσει στη 2η φετινή του νίκη ο Ολυμπιακός (ώς τώρα έχει μία νίκη, μια ισοπαλία στην έδρα του και μια ισοπαλία και δυο ήττες εκτός έδρας, ενώ έχει δεχτεί γκολ (12) και στα πέντε παιχνίδια) θα έχει «συμμάχους» εκτός από τον φίλαθλο κόσμο, τον νέο αέρα αισιοδοξίας που φέρνει ο Ισπανός προπονητής Εμανουέλ Καγιέχα, νέα πρόσωπα τους Κιτόκο, Ξύδα και φυσικά τη θετική προϊστορία με την ομάδα της Κατερίνης.

Χθες ολοκληρώθηκε η προετοιμασία των παικτών του Ολυμπιακού Βόλου για το παιχνίδι με τον Πιερικό, στις 14:45 στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης και ο Καγιέχα ανακοίνωσε τα ονόματα των παικτών που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή.

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα συμμετέχουν στην αποστολή οι Ρίτσι Κιτόκο και Γιώργος Ξύδας. Αποκλείστηκαν ο τραυματίας Στάμου και οι Ντιαμπί, Χάσεκ, Ετογκά, Αμπουμπακάρι, Χατζής, Κωνσταντίνου.

Οι 20 παίκτες που βρίσκονται στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας είναι οι: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Κόλα, Κιτόκο, Σκοπελίτης, Κουντουριώτης, Μπάτροβιτς, Σιαφά, Ντουάρτε, Βούγιοβιτς, Βερνάρδος, Κατσούκης, Κόκας, Ξύδας, Παπακώστας, Σουλεϊμάν, Χατζηπιρπιρίδης.

Ο Ολυμπιακός τον Δεκέμβριο και μέχρι να τελειώσει το 2021 έχει να δώσει πέντε αγώνες για το πρωτάθλημα, αρχίζοντας σήμερα που για την 6η αγωνιστική αντίπαλος είναι ο Πιερικός. Στην 7η αγωνιστική (Σάββατο 11/12) θα αγωνιστεί στην Ξάνθη, στην 8η (Τετάρτη 15/12) ο Ολυμπιακός Βόλου θα υποδεχθεί τον Θεσπρωτό και συνεχόμενα Κυριακή (19/12) έχει ματς στην Καβάλα και πάλι Τετάρτη 29/12 θα υποδεχθεί στη Νεάπολη τον Αλμωπό Αριδαίας για τη 10η αγωνιστική.

Η προϊστορία

Συνολικά 22 νίκες, 13 ισοπαλίες και 13 ήττες έχει ο Ολυμπιακός με τον Πιερικό παίζοντας σε Α’, Β’, Γ’ Εθνική και Football League. Στον Ολυμπιακό παίζοντας αντίπαλοι με την ομάδα της Κατερίνης δεν έχουν ήττα εντός και εκτός έδρας μετά το 1998.

Πριν 23 χρόνια ήταν η τελευταία ήττα κι αυτή στην Κατερίνη 2-0 (7’ Παπαβασιλείου, 16’ Ραγγέλοβιτς), στον Βόλο όμως η τελευταία ήταν πριν 30 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός έχασε από τον Πιερικό στον Βόλο μία φορά για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής το 1969 (0-2: 29’ Μυτιληναίος, 85’ Πανταζής) και δύο φορές για τη Β’, μια (2-3) την περίοδο 1982-83 και μια 0-1 (52’ Γκαμπέτας) το 1991.

Πάντως μια πρώτη συνάντηση ήταν στις 20/5/1962 στο ειδικό πρωτάθλημα για άνοδο στη Α’ Εθνική, όταν ο Πιερικός κέρδισε 2-0 με γκολ των Χριστοφορίδη και Θεοδωρίδη και τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με τους: Ματζαφλέρη, Ρηγούλια, Θ. Ιωσηφίδη, Χρυσοχού, Παππά, Βογιατζάκη, Αν. Ιωσηφίδη, Μανθογιάννη, Βλαχάβα, Δημόπουλο και Μακρή, ενώ ο Πιερικός, με προπονητή τον Κλ. Βικελίδη, κέρδισε και στον Βόλο 0-2, σε ματς με 10.000 κόσμο και ήρωα τον γκολκίπερ του Δρανδάκη.

Οι επόμενες αναμετρήσεις ήταν στην Α’ Εθνική, όταν ο Πιερικός ήταν καλύτερη επαρχιακή ομάδα, κατακτώντας την 5η θέση στην Α’ Εθνική, με τους Βολιώτες να έχουν μια νίκη το 1971 με γκολ του Βασίλη Καραΐσκου.

Οι συναντήσεις στην Α’ Εθνική ήταν: 26/11/67: Ολυμπιακός-Πιερικός 1-1 (26’ Τζίνης-84’ Γιαννούλης), 24/3/68: Πιερικός-Ολυμπιακός 1-1 (67’ Γιαννούλης-80’ Τζίνης), 26/10/69: Ολυμπιακός-Πιερικός 0-2 (29’ Μυτιληναίος, 85’ Πανταζής), 1/3/70: Πιερικός-Ολυμπιακός 3-2 (10’ Λιάπης, 50’ Φουλίδης, 86’ Μυτιληναίος-20’ Βελετζάκος, 40’ Τζίνης), 10/10/71: Ολυμπιακός-Πιερικός 1-0 (34’Καραϊσκος) και 20/2/72: Πιερικός-Ολυμπιακός 3-0 (13’ Γουργιώτης, 29’ Αδαμόπουλος, 76’ Χρυσοστόμου).

Στη Β’ Εθνική οι δυο ομάδες ξανασυναντήθηκαν την περίοδο 1978-79 με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 2-0, με γκολ των Κώστα Τριχιά και Τάσου Καμπέρη και να χάνει 1-0 στην Κατερίνη, όταν ο Πιερικός ήταν πρωταθλητής, ενώ την επόμενη φορά (1980-81) είχαμε δυο ισοπαλίες 1-1 και 0-0.

Την περίοδο 1981-82 στον Βόλο ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1, με σκόρερ τους Γιάννη Κουρνάκη και Γιώργο Καραμίχαλο, που πέτυχε γκολ και στην ήττα 2-1 στην Κατερίνη.

Την περίοδο 1982-83 ο Ολυμπιακός ήταν νικητής στο κύπελλο αλλά ηττημένος και στα δυο ματς πρωταθλήματος στην Κατερίνη 1-0 (12’ Μίσκος) και στον Βόλο 2-3 με σκόρερ τους Βαγγέλη Βουρούκο και Αποστόλη Γαλάτη.

Το 1983-84 είχαμε ισοπαλίες και στον Βόλο 2-2 (43’ πεν., 70’ Καπουράνης- 55’ Δαδάκος, 84’ Μαυρομουστακίδης) και στην Κατερίνη 0-0.

Την περίοδο 1986-87 ο Αποστόλης Καπουράνης ήταν σκόρερ στη νίκη με 1-0 στον Βόλο ενώ στην Κατερίνη υπήρξε ήττα 3-1 (25’ πεν. Τσέπτιμπης, 28’ Μπασμπανάς, 62’ Γιώτσας-44’ Στάθης Ηλιόπουλος).

Την περίοδο 1987-88, χρονιά ανόδου για τον Ολυμπιακό, είχαμε ήττα στην Κατερίνη 2-1 (36’ Καραφουλίδης, 62’ Καραΐσκος – 49’ Τάχος) και 0-0 στον Βόλο.

Η περίοδος 1990-91 στη Β’ Εθνική είχε νίκη του Ολυμπιακού στην Κατερίνη αλλά και την τελευταία νίκη του Πιερικού στον Βόλο.

2/2/97 (Γ) Ολυμπιακός-Πιερικός 3-2

(13’ Κίτσιος, 51’ Παπανικολάου, 85’ Ζήσης – 42’ Ζαβαντίας, 77’ Χασιώτης).

15/06/97 (Γ ) Πιερικός-Ολυμπιακός 2-1

(8’ Μωϋσιάδης, 14’ Ζαβαντίας – 23’ Ξέρας)

8/1/98 (Γ) Ολυμπιακός-Πιερικός 1-0

(78’ Παππάς)

13/05/98 (Γ) Πιερικός-Ολυμπιακός 2-0

(7’ Παπαβασιλείου, 16’ Ραγγέλοβιτς).

31/10/99 (Β) Ολυμπιακός-Πιερικός 4-0

(14’, 24’ Βαλιανάτος, 37’ Νόλης, 45’ Παππάς)

12/3/00 (Β) Πιερικός-Ολυμπιακός 0-1

(77’ Βλαχούδης)

3/12/06 (Γ) Πιερικός-Ολυμπιακός 1-1

(90’+ Σίγκμπο -1’ Μασάντο)

29/4/07 (Γ) Ολυμπιακός-Πιερικός 1-0

(57’ Μασάντο)

12/1/08 (Β) Ολυμπιακός-Πιερικός 3-0 α.α.

12/10/09 (Β) Πιερικός-Ολυμπιακός 2-3

(50’, 75’ Γκουγκουλιάς – 24’ Ουμπίντες, 40’, 77’ Ροτζέριο)

14/2/10 (Β) Ολυμπιακός-Πιερικός 2-1

(11’ Σολάκης, 59’ Καπετάνος- 71’ Θάνος)

3/2/13 (Β) Ολυμπιακός-Πιερικός 4-1

(4’, 28’ Ανιέτε, 38’ Πετκάκης, 60’ Ογκουνσότο-42’ Ντάνι)

19/5/13 (Β) Πιερικός-Ολυμπιακός 0-2

(48’ Παλαιολόγος, 82’ Μπολάτι )

30/11/14 (Β) Πιερικός-Ολυμπιακός 0-1

(48’ Δ. Διαμαντόπουλος)

25/2/15 (Β) Ολυμπιακός-Πιερικός 4-0

(13’ Τριανταφυλλάκος, 19’ Μπαλντοβαλίεφ, 48’ Θέος, 90’ Καρράς)

23/10/16 (Γ) Πιερικός-Ολυμπιακός 0-2

(52’, 85’ Φλίγκος)

5/3/17 (Γ) Ολυμπιακός-Πιερικός 1-0

(16’πεν. Κ. Οικονόμου).

13/10/18 (Γ) Ολυμπιακός-Πιερικός 5-1

(28’Σερτζίνιο, 34’,49’ Φλίγκος, 38’ Ζγκούρη, 88’ πεν. Ρόκας-54’ πεν. Κυπαρίσσης)

27/1/19 (Γ): Πιερικός-Ολυμπιακός 1-2

(45’ Κωτσιαρίδης-39’, 68’ πεν.Μάντζιος)

5/5/21 (FL): Πιερικός-Ολυμπιακός 1-1

(13’ Χ.Παπαδόπουλος-67’ Φιλίποβιτς)

27/6/21 (FL): Ολυμπιακός-Πιερικός 3-3

(7’ Βουκελάτος, 41’ Σκοπελίτης, 51’ Παπαδημητρίου-3’, 61’ Δεμηρτζόγλου, 71’ Κριεμάλντι).

Μελτζανίδης διαιτητής

Το παιχνίδι Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός, που θα διεξαχθεί σήμερα στις 3 παρά τέταρτο το μεσημέρι στο δημοτικό στάδιο Νεάπολης, θα διευθύνει Γιώργος Μελτζανίδης από την Ημαθία. Ο Μελτζανίδης πέρσι διεύθυνε τον αγώνα με την Τρίγλια (1-0) ενώ μια χρονιά πριν είχε σφυρίξει στην ήττα (4-1) του Ολυμπιακού στην Ηγουμενίτσα. Βοηθοί του σήμερα θα είναι ο Θεόδωρος Φαλτάκας από την Ένωση Γρεβενών και ο Νίκος Δημόπουλος από τη Φλώρινα. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Παναγιώτης Τσοπουλίδης από την Ξάνθη.