ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Υπάρχουν δεδομένα και προεργασία

υπάρχουν-δεδομένα-και-προεργασία-509534

Στην αναμονή των πρώτων ανακοινώσεων που αφορούν το ρόστερ της νέας χρονιάς βρίσκεται ο κόσμος της Νίκης Βόλου, όμως στην ΠΑΕ σε συνεργασία με τον προπονητή Αλέκο Βοσνιάδη θέλουν να «τελειώνουν» με αρκετά θέματα και μετά θα κάνουν γνωστά τα αποτελέσματα από τις από καιρό «κινήσεις» και τη σχετική προεργασία.

Πάντως στη Νίκη υπάρχουν δεδομένα, αλλά και έχει προχωρήσει ένας βασικός σχεδιασμός, όπως και συζητήσεις και συμφωνίες με ποδοσφαιριστές για το νέο ρόστερ.

Για τους ξένους παίκτες – που θα είναι λιγότεροι από πέρσι – ο σχεδιασμός είναι να παραμείνει μια «τριάδα» Αργεντινών, βασικά με τον 33χρονο μέσο Λούκας Γκαρσία, που πέρσι έπαιξε σε όλα (18) τα ματς (1384 λεπτά) έχοντας και 3 γκολ, και τον 30χρονο επιθετικό Αντόνιο Ροχάνο που έπαιξε σε 16 αγώνες (1413’) ήταν ο πρώτος σκόρερ όπως και πέρσι, φέτος με ένα γκολ λιγότερο (πέρσι 8 φέτος 7).

Λούκας Γκαρσία και Ροχάνο θα είναι έτσι στην τρίτη τους χρονιά με τα κυανόλευκα, αφού και την περίοδο 19-20 είχαν 19 και 18 συμμετοχές αντίστοιχα, σε αντίθεση με τον Λούκας Μπόσιο που φέτος έπαιξε 14 αγώνες (1143’) και είναι υποψήφιος ως ο τρίτος, για να είναι και 2η περίοδο στην ομάδα.

Ο άλλος Αργεντινός επιθετικός Σέρχιο Γκονζάλες δεν είχε γκολ σε 17 ματς (7 ξεκινώντας βασικός και 10 μπαίνοντας ως αλλαγή) που αγωνίστηκε (756 ’), ενώ παρελθόν θεωρείται και ο Χουάν Ματέα που έπαιξε μόνο μια φορά ως αλλαγή (22 λεπτά).

Από την ομάδα υπάρχουν ισπανικές «αποχωρήσεις», αφού ήδη ο Τζόρνταν Ντομίνγκεθ που τη χρονιά που πέρασε, έπαιξε σε 11 ματς (538 λεπτά, 7 βασικός και 4 ως αλλαγή) και σκόραρε δύο φορές (όπως και το 19-20 σε 19 αγώνες), επέστρεψε στην πατρίδα του και θα ανήκει στην Κομποστέλα.

Με 20 συμμετοχές (3 γκολ) την περίοδο 2019-20 και παίζοντας σε όλα (18) τα φετινά ματς της Νίκης στο πρωτάθλημα (1266’) σκοράροντας και δυο φορές μπορεί να θεωρηθεί και ως έκπληξη και η μη ανανέωση της συνεργασίας με τον επίσης Ισπανό Αλεξ Κρουθ.

Αλλα δεδομένα είναι ότι ο Πέτρος Καλουτσικίδης (έπαιξε 14 ματς, 1175’ λεπτά) επέστρεψε στον ΠΑΟΚ, ενώ θα αποχωρήσει ο Κώστας Περιστερίδης (έπαιξε 12ματς, 1080’ λεπτά), θα αποκτηθεί τερματοφύλακας αλλά στο προπονητικό τιμ θα προστεθεί και προπονητής τερματοφυλάκων μετά την αποχώρηση Ζαλαώρα!

Επίσης δεδομένο είναι ότι θα συνεχίσει στην ομάδα ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στη Νίκη τα τελευταία χρόνια (123 στο πρωτάθλημα με 17 γκολ), ο Νέτι Μέτσε, που τη χρονιά που πέρασε έλειψε μόνο από ένα παιχνίδι.

Τώρα την περσινή χρονιά 15 συμμετοχές είχαν οι Ηλίας Πολίμος (914’), Αχιλλέας Σαλαμούρας (361’), 14 οι Θωμάς Τσιμπούκας (1137’), Αγγελος Αργύρης (1005’) και 13 συμμετοχές ο Σωτήρης Μπαλάφας (953’), ο Γιώργος Τζοβάρας (822’) και ο Αλέξανδρος Μπιτσάκος (506’). 12 ματς έπαιξε ο Μανώλης Αλιατίδης (913’), σε 8 ο Απόστολος Τσιώλης (205’), στα 6 τελευταία ο γκολκίπερ Τάσος Καραγκιόζης (540’), σε 4 είχε συμμετοχή ο Αντώνης Θεοδωρόπουλος (153’), σε 3 ο Βασίλης Πέτσης (133’), σε 2 ο Γιώργος Κωστίκος (96’) και μια φορά ως αλλαγή αγωνίστηκαν 15 λεπτά ο Δημήτρης Ζιάκας και 2 λεπτά ο Νίκος Πετράκης!

Η πλειονότητα αυτών των παικτών είναι προς αποχώρηση, ενώ σε αυτούς που θα μείνουν προτεραιότητα έχουν οι Βολιώτες που μάλιστα ξεχώρισαν…

Οσο για μεταγραφές, έχουν ακουστεί ονόματα, όπως αυτά των Μπάγιτς, Πασσά, Γρομητσάρη, αδερφών Κυρίτση, Ανδρέου, κάποιοι μπορεί να έχουν συμφωνήσει, αλλά το σίγουρο είναι ότι θα «ακουστούν» και άλλοι, τη στιγμή που ο αριθμός των νεομεταγραφέντων θα φτάσει στο 15.

Πρώτα Κύπελλο

Μετά τα όσα προέκυψαν από το συμβούλιο-ενημέρωση της διοργανώτριας Ενωσης ΣΛ2, όπου ζητήθηκε μετάθεση της έναρξης του πρωταθλήματος από τις 12 για τις 19 Σεπτεμβρίου, το πιο πιθανό πλέον είναι και η Νίκη να δώσει το πρώτο της επίσημο παιχνίδι για τη νέα περίοδο στις 22/9 για το Κύπελλο.

Σύμφωνα με την προκήρυξη του Κυπέλλου Ελλάδος στη συγκεκριμένη ημερομηνία (22/9) ξεκινάει η 3η φάση, όπου θα συμμετέχουν οι είκοσι τέσσερις (24) νικήτριες ομάδες Γ’ Εθνικής της 2ης φάσης και οι τριάντα δύο (32) ομάδες της Super League 2 (όχι οι ομάδες Β’). Σύνολο ομάδων πενήντα έξι (56) και μετά από κλήρωση δημιουργούνται είκοσι οκτώ (28) ζευγάρια και θα προκύψουν είκοσι οκτώ (28) νικήτριες ομάδες μετά από μονούς αγώνες.